Túlačky po Španielsku s Gustom Murínom – 5. časť

Férie, fiesty, karnevaly

   Jedna vec, ktorú nemôžete za dlhšieho pobytu v Španielsku prehliadnuť, je ich vášeň k oslavovaniu. Oslavujú, z pohľadu cudzinca, takmer všetko a tým vlastne, z pohľadu básnika, oslavujú život. Oni si ho totiž vedia naozaj užiť. A príležitostí je naozaj dosť. Predovšetkým sú to rôzne pamätné dni a výročia. Španielsko, provincie, mestá, dediny, armáda, školy, inštitúcie a dokonca aj profesie majú svoje pamätné dni, kedy je príležitosť oslavovať. Svoj pamätný deň má mimochodom aj Krištof Kolumbus.

 

Ak náhodou padne pamätný deň na víkend (ako tohto roku v prípade „Dňa Andalúzie“), nezaváhali ani chvíľu a presunuli ho na pondelok, aby bola šanca na zaslúžené voľno. Ak náhodou padne nejaký sviatok na štvrtok, môžete si byť istí, že napríklad na Univerzitách sa do toho automaticky započítava aj piatok, takže sa neučí. Mňa osobne milo prekvapilo, že sviatok tu majú aj biológovia (či prírodné vedy vôbec), takže 28. januára na deň Sv. Tomáša Akvinského, patróna prírodovedcov, bolo dekanské voľno.

 

 

Pochopiteľne najprestížnejšie sú sviatky jednotlivých miest a dedín, tzv. férie. Podobá sa to našim hodom, akurát, že u nás sa hoduje cez víkend, kým tu sa hoduje celý týždeň. Je to týždeň nepretržitých osláv, tanca a spevu, priateľských a rodinných stretnutí, veselosti, ktoré prebiehajú nepretržite dňom i nocou. Pri tejto príležitosti sa na jedinom mieste (ktoré má v prípade Sevilly rozlohu niekoľkých kilometrov štvorcových a je udržiavané po celý rok) schádza celé mesto. Sú tu nielen stánky s občerstvením, ale predovšetkým sú tu veľké i malé šiatre, ktoré si prenajímajú celé rodiny, alebo spoločnosti priateľov, kde sa veselia, popíjajú, spievajú, tancujú, prijímajú hostí, či oddychujú. Je to príležitosť dokonalého uvoľnenia a zabudnutia na obvyklé starosti.

(pokračovanie)

Viac informácií o Španielsku nájdete na http://www.walkers.sk/spanielsko.php.

Podobné články

Gustáv Murín: Perly zo Stredomoria

Stánok s potravinami i posedením Marrea v Tržnici OC NIVY (Hlavná autobusová stanica, Bratislava) ponúka špeciality Stredomoria i podujatia spojené so stredomorskými krajinami.    Gustáv