V Egypte ako doma

Za posledné roky sa Slováci rozcestovali. Dokonca aj Egypt je už dnes bežnou turistickou destináciou a tak snáď netreba ani písať o tom kam ísť a čo robiť, ale skôr naopak, kam netreba ísť a čo určite nerobiť. A práve to môže náš pobyt v Egypte nielen uľahčiť, ale doslova zachrániť.

Pomerne nízka cena zájazdov spôsobila, že dovolenka pod pyramídami a pri Červenom mori je dostupná už pre nezanedbateľné množstvo našich rodín. Ale tá dovolenka začína už balením. Egyptskou (ale aj obecne arabskou) špecialitou je tzv. bakšišné, ktoré niektoré cestovné kancelárie dokonca vyžadujú zvlášť k cene zájazdu a to až do výšky 20-30 dolárov. Uplácajú sa tým rôzni sprievodcovia, šoféri, hoteloví nosiči a iní miestni pomocníci. Ak nechceme vykrvácať na ďalších drobných výdajoch, ktoré tam z nás budú ťahať dospelí rovnako ako deti, oplatí sa pozrieť doma po starých večných perách a zapaľovačoch s nejakými firemnými nálepkami. Tým spoľahlivo umlčíte aj „ťavového šoféra“, keď sa pri takom korábe púšte rozhodnete vyfotografovať. Vopred sa tiež musíme zmieriť s tým, že akokoľvek dobre vyzerajú egyptské hotely v prospektoch, na páliacom egyptskom slnku im obvykle všetky hviezdičky už dávno poriadne vybledli. A tak sa môže stať, že občas bude niektorá lampa na izbe bez žiarovky, alebo pre istotu aj bez šnúry. Čistota je tu priamoúmerná klimatickému a zemepisnému pásmu, ale milo vás môžu prekvapiť chyžné (a aj niektorí chyžní) vtipne naaranžovanými ručníkmi na posteli. Ak by ste si zabudli plavky, nie je to také zlé ako keď si zabudnete skutočne účinné lieky proti behu na krátke trate. Vôbec najlepšia je kúra mliečnymi baktériami, ktoré sú aj v pro-bio jogurtoch, ale tie by ste museli jesť na kilá. Za dva týždne pred vašou cestou tak spoľahlivo vystelú váš zažívací trakt, že z vás urobia turistického šampióna a tí, čo strávia dovolenku zavretí v podrepe v miestnosti bez okien, vám budú len závidieť.

Autor: Gustáv Murín

 

Viac informácií o Egypte nájdete na http://www.walkers.sk/egypt.php.

Podobné články

Gustáv Murín: Perly zo Stredomoria

Stánok s potravinami i posedením Marrea v Tržnici OC NIVY (Hlavná autobusová stanica, Bratislava) ponúka špeciality Stredomoria i podujatia spojené so stredomorskými krajinami.    Gustáv

Titulka

EGYPT Z POHĽADU BANÍKA (Egyptský príbeh)

Musím sa priznať, že väčšina notoricky odporúčaných turistických atrakcií ma sklamala. Hovorili sme o Grand Canyone, ale už skôr som zažil šok s Monou Lízou v parížskom Louvre.