Štefan Korček – Slovák, ktorý si u Forda splnil americký sen

Štefan Korček (1934, Trnava) sa v Detroite podieľal na vývoji motorových olejov, ktoré dobyli svetový automobilový i olejársky priemysel. Európsky Detroit. Aj takú prezývku dostalo Slovensko po príchode troch veľkých svetových automobiliek. Napriek tomu sme ešte donedávna k automobilovým veľmociam rozhodne nepatrili. Jedným z mála Slovákov, ktorí dosiahli úspech priamo v srdci automobilového priemyslu, v americkom Detroite.

Tento expert na motorové oleje a tribológiu, teda mazaciu techniku, sa postupne vypracoval na šéfa výskumu palív a mazacích olejov v automobilke Ford, kde riadil prácu popredných vedcov (hnonline.sk): „Pre Ford som pracoval viac ako tri desaťročia. Počas nich sme navrhli viacero noviniek predovšetkým v oblasti motorových olejov a dizajnu mazaných súčiastok motora, ktoré neskôr našli uplatnenie v celom automobilovom priemysle.“ Nízkoviskozitné oleje, obsahujúce prísady na zníženie trenia, sa presadili najmä vďaka nátlaku Fordu a Toyoty na olejársky priemysel.

Pre Ford začal pracovať v roku 1971 a zostal mu verný až do odchodu do dôchodku v roku 2002. Náš vedec šéfoval tímom, ktoré pracovali na celej škále výskumov. Tie predchádzali vývoju olejov prispievajúcich k zlepšeniu spotreby paliva.

Rodáci si ho uctili Čestným občianstvom mesta Trnava.

 

Zdroje:

https://hnonline.sk/svet/210932-stefan-korcek-slovak-ktoremu-ford-splnil-americky-sen

https://domov.sme.sk/c/669251/trnavu-navstivili-jej-rodaci-z-celeho-sveta.html

https://www.trnavskyhlas.sk/c/37470-ustiansku-ulicu-skolaudovali,-v-boji-pri-smoleniciach-sa-rozhodlo-aj-o-trnave/

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články