Vďaka Michalovi Bosákovi sa na dolárovej bankovke ocitol aj podpis Slováka

 

Michal Bosák (* 10. december 1869, Okrúhle – † 18. február 1937, Scranton, Pensylvánia, USA) bol slovenský bankár rusínskeho pôvodu a krajanský pracovník, pôsobiaci v USA.

Štyri zimy, pretože v lete musel pomáhať doma, chodil Bosák do základnej školy v Radome, nosiac so sebou tabuľku, katechizmus, čítanku a aj polienka na zakúrenie. V škole sa naučil čítať, písať i počítať. V lete roku 1886, keď mal Michal Bosák 16 a pol roka, zatúžil po novom a tajnom svete, kde sa ľahšie zarobí peniaz, po Amerike. Otec a mama ho vystrojili na cestu a strýko mu strčil do vrecka jeden dolár so slovami: „Možno sa ti zíde, až ti bude veľká núdza.“ Za dedinou mu otec ešte povedal : „Nikdy sa neopi syn môj, staršiemu úctu daj a Boha sa drž.“ Do Ameriky odchádzal ako väčšina jeho rodákov s vedomím, že sa ešte vráti. Po troch týždňoch plavby loďou prišiel do Ameriky s jedným dolárom vo vrecku. Hneď prvý večer v Amerike mu v nocľahárni v Castle Garden v New Yorku, ukradli zlodeji tento jediný dolár. Na šťastie, cestovný lístok mal do Hazletonu v Pensylvánii, kde žilo mnoho jeho rodákov. A tak bez groša, s holými rukami začal Michal Bosák nový život v meste Hazleton. Ako mnohí slovenskí prisťahovalci, aj on začínal preberaním a triedením uhlia. Za túto prácu dostával 75 centov denne. Neskôr zostúpil pod zem, do hĺbky uhoľnej bane, kde zarobil 90 centov denne a potom 1,25 dolára denne. Nebola to však práca pre neho, hľadal si iné zamestnanie. V roku 1888 Michal Bosák už ako smenár pri stavbe novej železnice zarábal 1,5 dolára denne. Ale jeho povaha ho hnala do iného zamestnania.

Od roku 1890 pracoval ako rozvážač piva vo Freedlande. Roku 1893 sa usadil v Olyphante, kde si otvoril vlastnú krčmu, neskôr veľkoobchod s vínom. Okrem pohostinstva sa veľmi skoro začal venovať aj výrobe vlastných alkoholických nápojov. Jeho Michael Bosak Company vyrábala najskôr domácu „salloonovú“ whiskey Olyphant Club, neskôr aj populárnejšie značky Old Dole Spring Whiskey a Old Cold Spring Rye, ktoré sa predávali aj v obchodoch v regióne. Jeho najznámejším produktom však bolo takzvané Horké víno. Na trhu sa prvýkrát objavilo pred stotridsiatimi rokmi. Ako liek! Takže jeho produkty odolali aj prohibícii…

Vo voľnom čase si dopĺňal vzdelanie a získaval si dôveru slovenských prisťahovalcov, ktorí sa na neho obracali s pomocou, najmä pri finančných transakciách a zabezpečovaní lodných lístkov.

V roku 1897 založil súkromnú banku Michael Bosak Private Bank a agentúru lodných spoločností. V roku 1902 sa stal členom predstavenstva First National Bank v Olyphante a o niekoľko rokov aj jej prezidentom. Ako prezident banky sa 25. júna 1907 podpísal na americkú desaťdolárovku. Roku 1908 sa presťahoval z Olyphantu do blízkeho Scrantonu a aj tu si otvoril súkromnú banku a cestovnú agentúru. Roku 1912 založil so Slovákmi Slavonic Deposits Bank vo Wilkes-Barre a štyri roky bol jej prezidentom. Roku 1915 založil vlastnú banku Bosak State Bank v Scrantone. Banka sa stala najväčšou slovenskou bankou v USA. Úspechy jeho bánk mu priniesli uznanie amerických finančníkov a členstvo v správnych radách starých amerických bánk.
Budova bývalej filiálky Americko-slovenskej banky v Prešove, známa aj ako „Bosákova banka“.

Popri bankovej a obchodnej činnosti sa angažoval v krajanskom hnutí. Bol pokladníkom a neskôr predsedom finančnej komisie Prvej slovenskej katolíckej jednoty. Počas I. svetovej vojny organizoval miliondolárovú zbierku „Na agitáciu za samostatnosť Slovenska“. Stal sa jedným zo signatárov Pittsburskej dohody z mája 1918. Pracoval v mnohých krajanských spolkoch. Od roku 1920 vydával časopis Slovenská obrana, ktorý vychádzal až do roku 1972. Bol spolutvorcom Slovenskej katolíckej Matice školskej, ktorej predsedom bol v rokoch 1927-1929. V lete 1920 navštívil Slovensko a v rodnej obci dal postaviť školu s podmienkou, že v obci nebude krčma. Prispel vysokými sumami na vojnou poškodený kostol v Stropkove či na Červený kríž.

31. augusta 1920 vznikla v Bratislave Americko-slovenská banka, kde mala Bosak State Bank 60% podiel. Banka začala svoju činnosť s deviatim filiálkami, neskôr ich bolo 12. Budova filiálky v Prešove, postavená v secesnom štýle, je dodnes známa ako „Bosákova banka“. V roku 1929 mali jeho finančné podniky hodnotu 12-15 miliónov dolárov. Po vypuknutí hospodárskej krízy však roku 1931 skrachovali.

Tesne pred smrťou sa 3. februára 1937 ešte zúčastnil na prijatí delegácie amerických Slovákov prezidentom USA Franklinom D. Roosveltom.

Zomrel 18. februára 1937 v čakárni zubného lekára v Scrantone.

Roku 1976 bol pri príležitosti dvestoročnice USA zaradený medzi štrnásť najvýznamnejších Slovákov v amerických dejinách.

Michal Bosák bol nevšedná osobnosť našich slovenských, ale i amerických novodobých dejín. Dokázal veľmi vhodným spôsobom skĺbiť veľké materiálne a finančné bohatstvo so šľachetnou dušou, čestnosť a húževnatosť so skromnosťou. Michal Bosák svojimi aktivitami a činnosťou výrazne ovplyvnil životy mnohých krajanov a nezmazateľne sa zapísal do histórie novodobých dejín nielen Slovákov v Amerike.

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Michal_Bos%C3%A1k

https://www.rusyn.sk/michal-bosak-americko-slovensky-podnikatel-bankar-a-filantroop-zo-sarisa/

Bankár Michal Bosák zbohatol v Amerike a svojím „liekom“ Horké víno porazil aj prohibíciu

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

Podobné články