Slovák skúmajúci vo Švédsku vlastnosti minerálov

V rámci projektu „Slováci a svet“ vám predstavujeme vynikajúce slovenské osobnosti, ktoré sa presadili aj vo svete vedy. Dnes je to prof. Peter Lazor, ktorý pôsobí na Katedre vied o Zemi Uppsalskej univerzity. Vedie štúdie mineralógie, petrológie a tektoniky. Uppsala University je medzinárodná výskumná univerzita zameraná na rozvoj vedy a vzdelávania. Má 40 000 študentov, 7 000 zamestnancov a rozpočet vo výške viac ako 663 000 000 eur. Pre porovnanie na našej najstaršej a najväčšej univerzite, Univerzite Komenského, študuje vo všetkých stupňoch štúdia v dennej a externej forme 26 624 študentov, má 4 399 zamestnancov a rozpočet vo výške 145 211 698 eur.

Abstrakt I, Veronika Murínová

A na takejto univerzite vo Švédsku je profesor Lazor vedúcim programu, ktorý medzi iným pripravuje aj študentov doktorandského štúdia, pričom tí najlepší môžu dosiahnuť titul PhD. Štúdium je neoddeliteľnou súčasťou interdisciplinárneho medzinárodného výskumného projektu novej techniky pre charakterizáciu minerálov a dizajnu multifunkčných materiálov. Z väčšej časti je financovaný cez nadáciu stint a Carnegie Institution of Washington. Je zameraný na štúdium minerálov v podmienkach vysokých tlakov a teplôt s aplikáciou na vnútrajšok hlbokej zemskej kôry a na vývoj nových ekologických materiálov pre technické aplikácie. Povzbudzuje použitie syntézy vysokotlakovej systematickej mineralógie a materiálovej vedy a ťaží zo silnej spolupráce s výpočtovou mineralógiou.

Cenné je, že vďaka profesorovi Lazorovi sa na tejto prestížnej univerzite otvárajú dvere aj našim vedcom. Študijný pobyt v laboratóriu Ramanovej spektroskopie tu absolvovala napríklad aj Mgr. Jarmila Luptáková, PhD. z Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave.

 

Pripravil: G. Murín

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do

Marcinko

„Tvrdý bojovník“ Marcinko

Ďalším Slovákom, ktorý sa presadil v ďalekom svete bol Richard „Dick“ Marcinko (* 21. november 1940, Lansford, Pensylvánia, USA – † 25. december 2021). Najviac