Lastovo – ostrovy moderných Robinsonov s ešte neobjaveným pamätníkom Studenej vojny

Lastovské súostrovie je od roku 2006 chránenou krajinnou oblasťou, kam patrí 44 ostrovov a ostrovčekov o celkovej ploche 195 km2. Samotné Lastovo láka pokojom len riedko obývaného ostrova. Jediný trajektový prístav v obci Ubla má len 350 obyvateľov, najväčšia vnútrozemská obec Lastovo o čosi viac než dvojnásobok a najmenšia len 18 (Skrivena Luka). Sú tu mimoriadne dobré podmienky pre vodné športy, ako windsurfing, jachting, potápanie alebo športový rybolov, pre ktorý je tu údajne na Jadranu najbohatšie lovisko tzv. modrej ryby (plava riba), langúst, murén a ďalších cenených druhov rýb. Vďaka 2 700 slnečným hodinám v roku patrí medzi najteplejšie a najslnečnejšie, pričom mimoriadne príjemné vetry maestral a levant zmierňujú letné horúčavy.

Najpozoruhodnejším z miestnych ostrovov je ešte masovo neobjavená tajomná Mčara len 2 km západne od Lastova. To tajomstvo je staré len pol storočie, ale zato je zdrojom inde nevídaných zážitkov a scenérií.

 

Kedysi tajná základňa

   Bývalá Juhoslávia bol za Studenej vojny Západu a Východu nezávislým štátom, ktorý si svoju nezávislosť chránil dômyselným obranným systémom. Do neho patril aj ostrovček Mčara premenený na malú pevnosť. Je tu mólo pre malé rekreačné jachty a váš zvedavý výsadok bude odmenený scenériou ako z filmu „Deň po…“ Opustený ostrov ako by bol obeťou útoku neutrónových bômb, ktoré doslova odparia všetko živé, ale budovy a predmety ostávajú nedotknuté. Výsledkom je bizarná exkurzia bez sprievodcu.

Len kúsok od móla vás víta fúrik, ktorý tu plní úlohu kvetináča plného kvetov. A ďalšie kvetináče plné muškátov zdobia ochranný múr móla. Polieva ich duch? Lebo len kúsok ďalej stoja opustené bungalovy a reštaurácia, ako dôkaz, že pokus premeniť bývalú pevnosť na turistickú základňu neuspel.

Na ostrovčeku, kde prakticky nie sú cesty, nájdete v lesíku opustený Citrően s karavanom. Lesnou cestou vykráčate k pustým kasárňam, pred ktorými parkuje zabudnuté Yugo so spľasnutými pneumatikami. Jedinými živými bytosťami tu sú tri ovce, čo sa držia v blízkosti z vďačnosti armáde, že ich tu vysadila a nezjedla.

Na samom vrchole je do skaly vytesaný centrálny bunker so schodiskami k jednotlivým stanoviskám diel. Okolo nich sú guľometné hniezda.

 

Spájajú ich hlboké podzemné chodby, ktoré sú voľne prístupné.

Pre nadšencov vojenskej histórie je to vzrušujúci príbeh našťastie zbytočného ľudského snaženia.

 

Bunkre pre vojnové lode

   Mčara bola obranným predpolím pre ešte väčšie atrakcie, ktorými sú do pobrežných skál vytesané betónové tunelové bunkre pre menšie vojnové lode.

Tie sa tu ukrývali pred očakávaným bombardovaním, aby v pravej chvíli podnikli vlastný smrtonosný útok proti votrelcom. Niektoré tunely sú tak vysoké a hlboké, že by v nich mohla pokojne kotviť bežná rekreačná jachta, ak by tu námorníctvo nenahradila armáda komárov.

Lastovo je nevyhlásený pamätník Studenej vojny.

 

Gustáv Murín

Podobné články

MOTÍV ATENTÁTNIKA PREKVAPUJÚCI!

Ale len pre toho, kto nepozná históriu. Veď aj preto zlyhali „preventívci“ ochranky, pretože atentátnik nezodpovedá profilu SÚČASNÉHO útočníka!!! Ale perfektne zodpovedá profilu, ku ktorému

FEMINIZMUS AKO TRETIE ZLO

Čo môže byť symbolickejší dar k vlastnému jubileu, než keď si autor aj sám venuje dho pripravovanú novú knihu. Gustáv Murín, oslávil svoje 65-te narodeniny