Víno s úsmevom – Svobodná spolková republika Kraví hora

Ak ste zberateľmi cestovateľských trofejí, táto návšteva „cudzieho štátu“ by vám nemala ujsť. Najmä, keď je to len niečo viac ako hodinka cesty z Bratislavy po diaľnici, s odbočkou č. 41 na Velké Bílovice, Velké Pavlovice do Bořetic. Obec sa nachádza v malebnej pahorkatine uprostred viníc bohatej na „panoramata“.

Panoráma 1
Panoráma 1
Panoráma 2
Panoráma 2

 

Panoráma 3
Panoráma 3

Myšlienka založenia recesistickej republiky sa rodila vraj už v 80. rokoch 20. storočia, ale až v roku 2000 došlo k jej uskutočneniu. Dňa 12. novembra 2000 boli zároveň s voľbami do Senátu a krajských zastupiteľstiev tiež zvolení predstavitelia nového vinárskeho štátu. Kto získal najviac hlasov bol prezidentom, druhý s najvyšším počtom hlasov sa stal predsedom vlády a ďalších osem ministrami. Zároveň tiež došlo k vyhláseniu republiky. Dňa 18. apríla 2001 bolo republike podvýborom pre heraldiku a vexilológia Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR udelené právo používať znak a zástavu. Zároveň boli taktiež vydané pasy, poštové známky a rôzne propagačné letáky.
Ústava SSRKH udáva ako časti spolkovej republiky Hliníky, Horné a Dolné Freidy a Zahraničie.

Panoráma 4
Panoráma 4
Panoráma 5
Panoráma 5

Menou je jeden Kravihorec, ktorý má hodnotu jedného eura. Kryje ho víno pokladu republiky. Hymna bola predstavená 26. mája 2001, nesie názov Bořetické Kraví hory a slávnostne ju toho dňa zahrala kapela Túfaranka zo Šakvice.

Majú aj vlastné veľvyslanectvo v Brne, pochopiteľne, s vysokokvalitnou pitnou ponukou.

Rozhľadňa 1
Rozhľadňa 1

Našej výprave dobrých známych sa podarila audiencia najskôr u predsedu vlády Karla Pilařa, pričom sme v jeho „Sklepu v zahraničí“ prebrali dôkladne hlavné témy, ako či sa z tohtoročnej úrody vydaril viac Műller Thurgau alebo u nás neznáma odroda Solaris.

Sklípek Zahraničie 1
Sklípek Zahraničie 1
S premiérom, vpravo
S premiérom, vpravo

 

U prezidenta SSRKH Stanislava Nováka sme boli ubytovaní a tak sme mohli už načaté témy prebrať s pánom prezidentom naozaj do hĺbky.

U Nováků
U Nováků

Jediné, čo treba tomuto penziónu vytknúť, je absencia minerálky na izbe, čo by po takej koštovke prišla naozaj vhod. Zato tá česnačka na ráno – to bol životabudič! Zišiel sa aj malý “vyprošťovák” v podobe marhuľovice pána prezidenta.

Sklípek zahraničie 2
Sklípek zahraničie 2
Sklípek zahraničie, vína
Sklípek zahraničie, vína

 

Okolie ponúka pešie aj bicyklové výlety okrem iného aj k početným rozhladniam. Aj pri nich sa neubránite úsmevu, keď namiesto Boží múk, či sochy sv. Urbana nájdete vo výklenku fľašu (prázdnu) a pri rozhľadni priamo nad obcou nezabudli ani na pokyn: Tady zaparkujte koně a zlobivé manželky! V chránenej oblasti Kraví hora sme objavili aj pozoruhodný príklad „objatia stromov“.

Stromy - unikát objatia
Stromy – unikát objatia

Z recesistických akcií SSRKH treba spomenúť „Antireferendum“  na najväčšom brnenskom námestí Slobody. Konalo sa 22. 2. 2002 vo 2 hodiny popoludní 22 minút 22 sekúnd, kedy z bočnej ulice Rašínova vyšiel za zvuku Kravihorské dychovky Vonička sprievod demonštrantov, ktorí žiadali zastavenie Viedenského obrieho kolesa v Prátri, lebo ženie na ich vinice mráz z Viedne! Druhou recesistické akciou bolo v roku 2003 referendum o pristúpení SSRKH k EÚ. Hlasovanie vinárov a priateľov vína bolo v predsále kultúrneho domu, kde mali Kravihorci umiestnenú svoju urnu pre hlasovanie. Recesistický volebný lístok sa upravoval otlačeniu palca do vína odrody „Bago“. Vinári rozhodli veľkou väčšinou hlasov o pristúpení SSKHR k EÚ, pravda, ak budú v Bruseli o taký vstup stáť.

Sklípky
Sklípky

Najbližším masovým podujatím pre domácich aj cezpoľných je Reprezentačný ples SSRKH, ktorý je naplánovaný na sobotu 15. februára 2020 od 20:00 hod. v sále KD Bořetice. Počas večera prebehne nástup vlády a prezidenta, verejné zasadnutie, schvaľovanie nových zákonov a samozrejme nebude chýbať ani nejaká tá vtákovina, ako býva zvykom. V bare budú pripravené teplé a studené jedlá, pivo, destiláty, nealko a nebude chýbať ani víno z republikovej vínnej banky.

Tak, na zdravie!

Gustáv Murín

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on google
Share on email

Podobné články

Obrázok

Petícia českých lekárov

Pokračování petice lékařů, v dubnu 2021 přijaté Petičním výborem parlamentu, a poté ignorované Preambule: Tato výzva je výsledkem konsensu lékařů praktických oborů i zástupců z

Havel s Oľgou

PRÍPITOK S HAVLOM

   V živote som stretol veľa známych osobností – prezidentov, premiérov, ministrov, spisovateľov, výtvarníkov a ďalšie známe osobnosti – ale stretnutie s Václavom Havlom patrí

Titulka

ZVLÁŠTNY HOSŤ FESTIVALU (Český príbeh)

Ako mladý biológ som sa zúčastnil v Ostrave filmového festivalu o ekológii – Ekofest. Tuším sme tam s kolegom Karolom Mičietom mali aj nejaký príspevok, pretože v tej dobe