Víno s úsmevom – Svobodná spolková republika Kraví hora

Ak ste zberateľmi cestovateľských trofejí, táto návšteva „cudzieho štátu“ by vám nemala ujsť. Najmä, keď je to len niečo viac ako hodinka cesty z Bratislavy po diaľnici, s odbočkou č. 41 na Velké Bílovice, Velké Pavlovice do Bořetic. Obec sa nachádza v malebnej pahorkatine uprostred viníc bohatej na „panoramata“.

Panoráma 1
Panoráma 1
Panoráma 2
Panoráma 2

 

Panoráma 3
Panoráma 3

Myšlienka založenia recesistickej republiky sa rodila vraj už v 80. rokoch 20. storočia, ale až v roku 2000 došlo k jej uskutočneniu. Dňa 12. novembra 2000 boli zároveň s voľbami do Senátu a krajských zastupiteľstiev tiež zvolení predstavitelia nového vinárskeho štátu. Kto získal najviac hlasov bol prezidentom, druhý s najvyšším počtom hlasov sa stal predsedom vlády a ďalších osem ministrami. Zároveň tiež došlo k vyhláseniu republiky. Dňa 18. apríla 2001 bolo republike podvýborom pre heraldiku a vexilológia Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR udelené právo používať znak a zástavu. Zároveň boli taktiež vydané pasy, poštové známky a rôzne propagačné letáky.
Ústava SSRKH udáva ako časti spolkovej republiky Hliníky, Horné a Dolné Freidy a Zahraničie.

Panoráma 4
Panoráma 4
Panoráma 5
Panoráma 5

Menou je jeden Kravihorec, ktorý má hodnotu jedného eura. Kryje ho víno pokladu republiky. Hymna bola predstavená 26. mája 2001, nesie názov Bořetické Kraví hory a slávnostne ju toho dňa zahrala kapela Túfaranka zo Šakvice.

Majú aj vlastné veľvyslanectvo v Brne, pochopiteľne, s vysokokvalitnou pitnou ponukou.

Rozhľadňa 1
Rozhľadňa 1

Našej výprave dobrých známych sa podarila audiencia najskôr u predsedu vlády Karla Pilařa, pričom sme v jeho „Sklepu v zahraničí“ prebrali dôkladne hlavné témy, ako či sa z tohtoročnej úrody vydaril viac Műller Thurgau alebo u nás neznáma odroda Solaris.

Sklípek Zahraničie 1
Sklípek Zahraničie 1
S premiérom, vpravo
S premiérom, vpravo

 

U prezidenta SSRKH Stanislava Nováka sme boli ubytovaní a tak sme mohli už načaté témy prebrať s pánom prezidentom naozaj do hĺbky.

U Nováků
U Nováků

Jediné, čo treba tomuto penziónu vytknúť, je absencia minerálky na izbe, čo by po takej koštovke prišla naozaj vhod. Zato tá česnačka na ráno – to bol životabudič! Zišiel sa aj malý “vyprošťovák” v podobe marhuľovice pána prezidenta.

Sklípek zahraničie 2
Sklípek zahraničie 2
Sklípek zahraničie, vína
Sklípek zahraničie, vína

 

Okolie ponúka pešie aj bicyklové výlety okrem iného aj k početným rozhladniam. Aj pri nich sa neubránite úsmevu, keď namiesto Boží múk, či sochy sv. Urbana nájdete vo výklenku fľašu (prázdnu) a pri rozhľadni priamo nad obcou nezabudli ani na pokyn: Tady zaparkujte koně a zlobivé manželky! V chránenej oblasti Kraví hora sme objavili aj pozoruhodný príklad „objatia stromov“.

Stromy - unikát objatia
Stromy – unikát objatia

Z recesistických akcií SSRKH treba spomenúť „Antireferendum“  na najväčšom brnenskom námestí Slobody. Konalo sa 22. 2. 2002 vo 2 hodiny popoludní 22 minút 22 sekúnd, kedy z bočnej ulice Rašínova vyšiel za zvuku Kravihorské dychovky Vonička sprievod demonštrantov, ktorí žiadali zastavenie Viedenského obrieho kolesa v Prátri, lebo ženie na ich vinice mráz z Viedne! Druhou recesistické akciou bolo v roku 2003 referendum o pristúpení SSRKH k EÚ. Hlasovanie vinárov a priateľov vína bolo v predsále kultúrneho domu, kde mali Kravihorci umiestnenú svoju urnu pre hlasovanie. Recesistický volebný lístok sa upravoval otlačeniu palca do vína odrody „Bago“. Vinári rozhodli veľkou väčšinou hlasov o pristúpení SSKHR k EÚ, pravda, ak budú v Bruseli o taký vstup stáť.

Sklípky
Sklípky

Najbližším masovým podujatím pre domácich aj cezpoľných je Reprezentačný ples SSRKH, ktorý je naplánovaný na sobotu 15. februára 2020 od 20:00 hod. v sále KD Bořetice. Počas večera prebehne nástup vlády a prezidenta, verejné zasadnutie, schvaľovanie nových zákonov a samozrejme nebude chýbať ani nejaká tá vtákovina, ako býva zvykom. V bare budú pripravené teplé a studené jedlá, pivo, destiláty, nealko a nebude chýbať ani víno z republikovej vínnej banky.

Tak, na zdravie!

Gustáv Murín

Podobné články

Praha po ránu

Každý kto navštívil Prahu, musel uznať, že je to jedno z najkrásnejších miest na svete. Za to môže pochopiteľne panoráma Vltavy, Karlova mostu a Hradčan,

Obrázok

Petícia českých lekárov

Pokračování petice lékařů, v dubnu 2021 přijaté Petičním výborem parlamentu, a poté ignorované Preambule: Tato výzva je výsledkem konsensu lékařů praktických oborů i zástupců z