Je pozoruhodné, že toto výnimočné ovocné víno má pomenovanie, ktoré aj slovenskí jazykoví puristi akceptujú bez námietok. Ak by boli dôslední, tak by vďaka tomu zvíťazil márny boj Júliusa Satinského, ktorý oprávnene obhajoval názov mladého vína ako „burčák“, na rozdiel od vylepšeného výrazu „burčiak“. Chvalabohu, výraz „rýbezliak“ by trhal uši aj tým najpravovernejším slovakistom.
Z histórie k súčasnosti
Vďaka miestnemu vinárovi pánovi Mrázikovi a ďalším producentom ríbezláku sme si začiatkom októbra 2021 pripomenuli sté výročie produkcie tohto zdravého a chutného moku. Ako sa uvádza na stránke vinárstva Thebener už pred sto rokmi „miestny obyvateľ pán Alois Sonntag založil veľkovýrobu ríbezľového vína. Mal aj vlastné ríbezľové sady, ale ríbezle najmä skupoval od miestnych pestovateľov, ktorým sa tak opäť oplatilo venovať sa ich pestovaniu. Na Slovensku mal viacero desiatok odberateľov – reštaurácií a krčiem, ríbezľové víno vyvážal vraj aj do zahraničia. Okrem ríbezľového vína vyrábal aj ríbezľový vermut, ktorý získal zlatú medailu na výstave v Paríži. Odvtedy sa devínsky ríbezlák stal fenoménom, známym široko – ďaleko.“
Po roku 1989 produkcia ríbezľového vína upadala (v Karlovej Vsi zanikla takmer úplne, posledné útočisko našla predajnička miestneho ríbezláku v tamojších garážach!). Tak pôvodom architekt Augustín Mrázik založil vinárstvo Thebener (čo je pôvodný nemecký názov) s úmyslom oživiť produkciu a vytvoriť komunitu, cech vinárov, ktorí sa budú vzájomne inšpirovať. Nebál sa aj experimentovať. Sám o tom hovorí: „Tradičné ríbezľové víno je sladké a mnohí moderní konzumenti sú privyknutí na suchšie vína. V našej ponuke sú preto aj suché a polosuché vína a unikátne barikové víno z čiernych ríbezlí. Okrem vína ponúkame vyhľadávané sirupy a tiež aj lekváre a džemy.“
Na slávnosti sme sa dozvedeli, čo iste mnohí ani netušia, že dokonca aj ríbezlák má svoju „burčákovú“ podobu. A veľmi chutnú!
Produkcia vinárstva pána Mrázika bola len v roku 2021 ocenená zlatou medailou v kategórii Čierny ríbezlák a Tradičný ríbezlák na Frankfurt International Trophy a zlatou medailou v kategórii Červený ríbezlák a Čierny ríbezlák, ako aj striebornou medailou v kategórii Tradičný ríbezlák na Lyon International Competition.
Slávnosť pod hradom
V Devíne tak oslávili storočnicu obľúbeného zdroja nielen vínnych produktov dôstojne ochutnávkou ríbezľových produktov a hlavne koncertom dlhoročného miestneho obyvateľa Pavla Hammela. Toho sprevádzal na gitare známy muzikantský virtuóz Juraj Burian, ktorý sa blysol skvelými sólami.
Okrem pána vinára Mrázika svoje produkty na slávnosti ponúkali aj vinári Pavel Miťko a Benedikt Halás.
Slávnosť mala aj medzinárodnú účasť. Prítomní boli veľvyslanci Indie (J.E. Vanlalhuma) a Južnej Kórey (J.E. Byung Hwa Chung) s manželkami.
V priaznivom počasí skorého Babieho leta mala slávnosť skvelú účasť a to aj známych osobností, ako dokladuje televízna reportáž TV Vega.