Záhorácka obec Závod má už desaťročia stabilných do 3 000 obyvateľov. Obec Závod leží v centrálnej časti Borskej nížiny a chotár vytvárajú prevažne mladotreťohorné íly a piesky. O tejto časti Záhoria sa dlho súdilo, že v najstarších dobách bola neosídlená, alebo osídlená len sporadicky. K prvému objavu na území Závodu prišlo v roku 1888. Zistený bol popolnicový hrob z mladšej doby rímskej, konkrétne z druhej polovice 2. storočia a začiatku 3. storočia n. l. Najstaršie doposiaľ zistené stopy osídlenia pochádzajú z konca doby kamennej, eneolitu, kedy bolo na Záhorí už pomerne súvislé osídlenie.
Zavádzajúci názov „Závod“ naznačuje, že by tu mal byť nejaký výrobný závod, ale znalci oceňujú, že sa tu konajú pravidelné závody jazvečíkov v „norovaní“. To sú špeciálne cvičené psy, ktoré sa neboja vliezť do líščej nory a vytiahnuť ju pred čakajúceho poľovníka. Zaujímavé je, že je to taký adrelanínový šport, že sa neodporúča, aby takýto závod absolvoval pes viac ako trikrát za život. Pre útlocitnosť českých ochrancov zvierat sú tieto závody poriadané u nás aj pre vďačných českých hostí. Názorne je tento veľmi sofistikovaný spôsob preverovania zdatností vybraných jazvečíkov vidieť v jednom z dielov komediálnej filmovej trilógie o rodine Homolkových.
A v tejto obci sa vždy začiatkom februára konajú závody „Gulášmajster“. Podujatie, ktoré je udalosťou pre celú obec, sa pre veľký úspech konalo už 12-ty krát.
Súťažné podmienky sú jednoduché.
- prihlásiť sa môžu 1 – 3 členné družstvá
- súťažiaci si zabezpečia: vlastný ,,vercajch“
t.j. kotlík, koreniny - organizátor zabezpečí: Hovädzie mäso (3kg), cibuľu (3kg), 1 bochník chleba, misky a lyžice (po 20ks) a drevo
- štartovné 35,- €
- súťaž nie je určená pre profesionálnych kuchárov
Maximálny počet súťažných družstiev je 30, v roku 2024 ich bolo 29.
A najúžasnejšie na tomto súťažení je práve tá amatérska vynaliezavosť. Tak sme sa dozvedeli, že dobrý guláš má okrem obvyklých prísad obsahovať aj:
+ plzeňské pivo Pilsner Urquell
+ halušky a šampiňóny?!
+ dokonca korkové štuple zo šampanského!?!
+ lečo?
+ vraj v hliníkových hrncoch je guláš lepší a ak už nie sú hliníkové hrnce, hodia do kotla hliníkovú lyžicu 🙂
+ ančovičky!
+ namiesto vody vývar zo srnčích kostí!? (tento originálny recept získal 8-me miesto)
A partia Kavčiakovcov prišla s „tajným“ receptom: mrkva, petržlen, Alibernet, vývar z kravských chvostov a kusy tých chvostov varené spolu s ostatným mäsom.
Kým dospelí varili v dobrej susedskej nálade, deti najviac zaujali dva historické traktory miestneho vlastníka.
Program spestrili fašiangovým sprievodom aj miestni folkloristi.
Tak v tomto závode gulášmajstrov v Závode zvíťazili všetci zúčastnení.