Helsinky

Ak by ste chceli podniknúť z Tallinu nejaký výlet, hneď na prvom mieste sú fínske Helsinky. Morské trajekty tam premávajú ako u nás prímestské vlaky. Od siedmej večer, do siedmej ráno tu máte počas plavby (za spiatočný palubný lístok s kajutou a raňajkami zaplatíte v prepočte cca 100 eur) o unikátnu zábavu skutočne postarané. Prvým zážitkom je silueta mesta Tallin, ktorá je pri pohľade z mora takmer neporušená už niekoľko stáročí. Druhým je novodobý (ale tiež už takmer historický) pohľad na zástupy potácajúcich sa fínskych cestujúcich. Výnimkou nie je ani štvornohý pohyb tých, čo nezvládli nákup estónskeho alkoholu. Vysvetlenie je prosté – umelé predraženie alkoholu vo Fínsku spôsobuje sústavné nájazdy obyvateľov takto postihnutej krajiny do blízkeho Tallinu, kde si paradoxne kupujú aj fínsku vodku! Tých, čo ešte vládzu vnímať okolie, víta na trajekte Fantaasia hudba z palubného baru s názvom Nostalgia a fantastický pohľad na zapadajúce slnko.

V Helsinkách nás už čaká básnik a prekladateľ z ruštiny Jukka Mallinen. A tak nás prvé kroky prirodzene vedú k pomníku spisovateľa Miku Valtariho, ale aj do unikátneho kostola vytesaného v skale, či Haly Finlandia. Na podnet básnika Jukku navštívime aj nikde inde nevídaný produkt vlny nostalgie za starými časmi – bar s názvom „Zetor“! Nájdete ho neďaleko povestného súsošia „Troch kováčov“ v centre meste. Ako názov napovedá, hlavnou atrakciou sú tu v minulosti obľúbené česko-slovenské traktory značky Zetor. Ich zachovalé exempláre slúžia ako stoly, namiesto stoličiek sú tu plechové kanvy od mlieka. Komu by tých pripomienok česko-slovenskej produkcie bolo málo, môže si tu dať pivo Staropramen, Veľkopopovické, ale poznajú aj Pilsner Urquel a slovenský Zlatý bažant.

Spomienku na „staré zlé časy“, teda nostalgiu pod názvom „ostalgia“, si tu môžu užiť milovníci histórie, keď vypátrajú neveľmi nápadný dom, kde býval pred Veľkou októbrovou revolúciou jej osnovateľ Lenin. Omnoho nápadnejší je Robotnícky dom, kde sa stretávali aj fínski boľševici a z jeho balkóna hlásali raj už na zemi. Nasledovalo krvavé peklo.

Z novšej histórie tu je hotel, kde prespal poslednú noc vtedy 19-ročný amatérsky pilot Mathias Rust zo severonemeckého Wedelu. Ten na druhý deň, 28. mája 1987, pristál so svojou Cessnou priamo na Červenom námestí! A symbolicky v deň, keď vo vtedajšom Sovietskom zväze slávili Deň pohraničníkov a pochopiteľne väčšina z nich mala v hlave viac vodky, než súdnosti. Nevídané narušenie vzdušného priestoru a zlyhanie celej vzdušnej obrany využil Gorbačov na exempláne čistky v armáde. Prepustil takmer tri stovky dôstojníkov.

Susedné Rusko tu pripomína aj okázalý pravoslávny chrám. Mimochodom, v Helsinkách je tak bezpečne, že si deti nechávajú na pieskovisku hračky vrátane kolobežiek vo veľkej debni, aby si ich nemuseli brať domov. Nadšencom vojenskej histórie odporúča básnik Jukka blízku ostrovnú pevnosť Suomenlinna. Svojou konštrukciou pripomína našu komárňanskú pevnosť a hoci je rovnako opustená, slúži turistom i domácim na príjemné prechádzky.

Autor: Gustáv Murín

Viac informácií o Fínsku nájdete na http://www.walkers.sk/finsko.php.

Podobné články