RNDr. Ladislav Šándor, CSc. (21. mája 1941, Spišská Nová Ves – 6. júne 2019) bol významným zástupcom našej vedy v projekte CERN.
Jeho záujem o matematiku a fyziku sa začal už počas stredoškolských rokov, v čase, keď sa jadrová fyzika stala veľmi atraktívnym vedným odborom.
Vyštudoval Prírodovedeckú fakultu UPJŠ Košice, kde aj pracoval ako odborný asistent Katedry jadrovej fyziky. Postgraduálne štúdium na Košickej univerzite ukončil v roku 1967 a v rokoch 1969 až 1976 pracoval v SÚJV Dubna na experimente Hyperon. V rokoch 1977-91 viedol Oddelenie subjadrovej fyziky na ÚEF SAV, ktoré dosiahlo európsku úroveň a je a uznávané aj vo svetovej komunite fyziky vysokých energií. Úspešne viedol košickú skupinu do oblasti ultrarelativistických jadrových zrážok najskôr na SPS (v experimentoch Helios, WA94, WA97 a NA57) a potom v ALICE. Ako vedúci košického tímu sa podieľal na vývoji a budovaní elektroniky pre kremíkový pixelový detektor (SPD) vnútorného sledovacieho systému ALICE (ITS), ako aj na softvérovom vývoji centrálneho spúšťacieho procesora.
Po roku 1989 inicioval priamu spoluprácu Československa s Európskym laboratóriom pre časticovú fyziku CERN v Ženeve vo Švajčiarsku a k členstvu Československa (1992) a Slovenska (1993) v tejto významnej vládnej medzinárodnej organizácii. Bol prvým vedeckým delegátom Slovenska v Rade CERN (1993-5) a predsedom Výboru pre spoluprácu SR s CERN. Dnes pôsobí ako koordinátor slovenských aktivít v programe ALICE v CERN, vedie košický team ALICE (skupina odborníkov z ÚEF SAV a PF UPJŠ Košice) a je podpredsedom Výboru pre spoluprácu SR s CERN.
Bol veľmi nadaný experimentálny fyzik, ktorý významne prispel k niekoľkým kľúčovým meraniam pri jadrových zrážkach a vždy si zachoval vášeň pre fyzikálne analýzy. Dr. Šándor bol jednou z kľúčových osobností v spomenutých experimentoch, je autorom viac ako 250 pôvodných prác, na ktoré je okolo 2 000 citácií. V roku 2002 získal Ladislav ocenenie Slovenskej akadémie vied za svoj podiel na objave hyperónových zvýrazňovačov. Jeho príspevok k získaniu členstva Slovenska v CERN a rozvoju spolupráce s týmto špičkovým svetovým pracoviskom bolo ocenené okrem iného v roku 2010 udelením Radu Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti vedy, osobitne experimentálnej fyziky, a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Mal kľúčovú úlohu pri vyjednávaní o členstve Slovenskej republiky v CERN-e, a tak sa prirodzene stal prvým slovenským delegátom v Rade CERN.
Zdroje:
https://home.cern/news/obituary/cern/ladislav-sandor-1941-2019
https://astropresov.sk/sliders/vzdelavanie-a-zabava/pred-presovskym-publikom/rndr-ladislav-sandor-csc/
http://www.szemelyisegek.hu/index.php?os=zivotopis&ID=1158
https://www.sav.sk/index.php?lang=sk&charset=&doc=services-news&news_no=592&lang_change=en
https://kosice.korzar.sme.sk/c/6035369/ocenili-profesorov-kudelu-a-sandora-z-kosickej-sav.html
Spracoval: Gustáv Murín