SLOVINSKO: Maribor alebo Marburg?

Rovnako by sme sa mohli opýtať: Bratislava alebo Pressburg? Málokto na Slovensku si dnes už uvedomuje, že v Bratislave sa do I. svetovej vojny hovorilo hlavne nemecky (a maďarsky a čiastočne jidiš). Poslovenčenie mesta nastalo až prisťahovaleckou vlnou z rôznych končín Slovenska. To máme spoločné so známym slovinským mestom Maribor. Známym preto, že cezeň prechádzame na našich cestách za dovolenkami na juhu Európy. Tak sa pristavme.

 

Mesto v stroji času

   Maribor a Bratislavu spája aj architektúra historických budov v centre mesta. Rozdiel je len v tom, že za komunistickej vlády sa to bratislavské historické centrum scvrklo na minimum. V Maribore (vďaka juhoslovanskej verzii komunistickej vlády) tvorí to historické cenrum väčšinu mesta. A ešte dramatickejším rozdielom je, že Bratislava sa ako hlavné mesto priam prekotne rozrastá o výškové budovy a mrakodrapy. Maribor zastal v čase. Je ako vzácne dobové hodiny. Je vynikajúco udržiavaný, ale netreba k nemu už nič pridávať.

Hlavné námestie
Hlavné námestie
Prvá lekáreň so zakladateľom s českým menom
Pešia zóna

Zachoval si stredovekú siluetu. Vo svojej provinčnej veľkoleposti je dokonalý!

A ešte má Bratislava a Maribor niečo spoločné. Obe mestá sú centrom vinárskeho kraja…

 

Víno po slovinsky

   Mohlo by nás prekvapiť, že aj v Slovinsku, 330 kilometrov južnejšie, pestujú z 90 % hlavne biele víno. Je to kvôli slnečnému svitu. Tak ako u nás. Z červených vín poznajú našu frankovku, pestujú obdobné odrody. Tie ich najstaršie sa volajú Modra Kavčina a Žemetna Črnina.

A nezabudnú sa, trochu fanfarónsky, chváliť, ževraj práve tu ešte stále rastie najstarší koreň viniča na svete? Dodnes rodiaci koreň bol vraj zasadený pred 400 rokmi. Gruzínci, ktorí sa zasa vyťahujú, že majú najstaršie vinice na svete, by sa hádali. Ale my vieme svoje…

Tak si vypočujme oficiálneho sprievodcu: „Maribor je druhé najväčšie slovinské mesto a hlavné mesto regiónu… Leží pozdĺž rieky Dráva a je známy najstarším viničom na svete – víno z hrozna Žametovka je zapísané aj v Guinessovej knihe rekordov. Rastie aj dnes pred Starým vinohradníckym domom v starom centre mesta. Môžete tu ochutnať širokú škálu vín, vrátane vína z najstaršej odrody viniča. Keď ste v centre Mariboru, milovníci vína nesmú zabudnúť na návštevu vínnej pivnice Vinag, jednej z najstarších tradičných vínnych pivníc v Európe. Najstaršia časť pivnice bola postavená v roku 1847, a obsahuje drevené sudy a fľaše na víno, ktoré majú kapacitu 3 milióny litrov. Ak chcete skutočne spoznať Maribor, navštívte Regionálne múzeum Maribor, ktoré sa nachádza v srdci centra mesta, kde si môžete pozrieť výstavy o archeológii, etnológii a kultúrnych dejín. Pre nádherný výhľad na mesto a jeho okolie vystúpte na vyhliadkovú terasu Mariborská katedrála… v jej kaplnke vidieť hrob prvého slovinského svätca Antona Martina Slomšeka. Poloha Mariboru ponúka nespočetné množstvo možností pre aktívny oddych; môžete sa venovať aktivitám na mestskej pláži na brehu rieky Dráva, alebo vystúpte do Pohorských vrchov, kde sa môžete vydať na pešiu túru alebo výlet na bicykli.“

Ochutnávka vína, ktorú sme tu zažili bola veľmi skromná a nie všetko ponúkané nám chutilo. Ale obecne platí, že v Slovinsku si vinári prídu na svoje. A to aj do budúcnosti, pretože tu je veľký rozdiel oproti nášmu vinárstvu. Kým u nás staré vinohrady pustnú a starí vinári vymierajú bez náhrady, v Slovinsku došlo k pozoruhodnej revitalizácii vinárstva, do ktorého sa púšťajú aj mladí nadšenci. A pozor na zradný pocit, že my Slovincom musíme rozumieť. Veď stará anekdota hovorí, že Slovinci sú Slováci, čo išli na dovolenku k moru a zabudli sa vrátiť… V skutočnosti síce hovoria na svoje železnice, že sú to doslova „Slovenske železnice“, ale „staré víno“ sa volá „stara trta“.

 

Pohostinstvo miestnych zariadení

   Toto mesto s približne 100 000 obyvateľmi si zachovalo ľudské rozmery. Choďte na Poštnu ulicu a pochopíte. Na začiatku vás privíta dobre u nás známa Kozelna a na rohu konca ulice ústiacej na Hlavné námestie malá reštaurácia Fudo. Chápu, že sa na nich pokúsite hovoriť po slovensky, ale už vieme, že je to zradné. A perfektnou angličtinou hovoria v každom gastro-podniku. Dobre si posedíte a určite si pochutíte.

Kozlovna
Reštaurácia Fudo
Stejk á la Fudo

Majú tu Pešiu zónu, ktorá vás očarí vynálezom, ktorý potom nájdete aj v Ljubljani. Z ktoréhokoľvek jej miesta vás na iné dovezie zadarmo elektro-minibus, tu s názvom Maister. A tak, keď sme odchádzali z vinárne a začalo pršať, z vinárne zavolali tento elegantný odvoz! Že u nás to nikomu nenapadlo…

Je tu pekná riečna promenáda, kde vás privítajú veľmi priateľské labute.

Ulička k nábrežiu
Nábrežie I
Nábrežie II

Záver je prostý. Chcete vidieť ako vyzeral kedysi „dávno“ bratislavský Pressburg? Choďte do Mariboru…

Gustáv Murín

Podobné články

SLOVINSKO: Jeruzalem v rezorte zasľúbenom

Už v komunistickej Juhoslávii sa Slovinci mali zo všetkých tamojších nácií najlepšie. Sú totiž podnikaví. A po páde komunizmu dokázali ako prví predať aj kravské… Pardon, hovoríme