Je to najväčšia a turisticky najnavštevovanejšia jaskyňa v Európe. Zo všetkých kútov kontinentu sa sem valia turistické autobusy. Všetko je tu perfektne pripravené zvládnuť ten nával. Od parkovísk, cez veľkú samoobslužnú jedáleň (ale významných hostí vedia obslúžiť zvlášť), hotel, predajne suvenírov, až po sprievodcovskú službu.
Priemerná návštevnosť býva 5-6 000 návštevníkov denne, v roku 2024 zaznamenali rekord až 9 000 návštevníkov. Ročný priemer dosiahol v posledných rokoch milión návštevníkov, takže v novembri 2017 ich bolo za celý čas sprístupnenia jaskyne rekordných dokopy 38 miliónov. V roku 2024 sa už pochválili novým rekordom viac ako 42 miliónov návštevníkov za 200 rokov.
Aj takáto masa sa v pohode zmestí do 24 km dlhej jaskyne. Výhodou tiež je, že jaskyňa je otvorená celoročne.
Zaujímavosti a unikáty
Niektoré vápencové vrstvy sú tu staré 90 miliónov rokov.
Jednotlivé sály dosahujú výšku desiatok metrov. Veľká horská sieň jaskyne Postojna je dostatočne veľká, aby sa do nej zmestila londýnska Katedrála svätého Pavla a Koncertná sála vo vnútri jaskyne pojme 10 000 hostí. Vyskúšali to aj prakticky klasickými koncertmi so špičkovými interpretmi a 150 členným orchestrom.
Na sprístupnení najatraktívnejších častí jaskyne pracovali dokonca zajatci z I. svetovej vojny, takže jedným z kľúčových prepojení je tzv. Ruský most, stavaný ruskými zajatcami.
Jeden z tunelov prerazili ručne Taliani.
Ešte predtým, ako elektrické svetlá osvetlili mnohé hlavné mestá Európy, bolo v roku 1883 elektrické osvetlenie zapnuté v jaskyni Postojna. Osvetlenie je decentné – na rozdiel napríklad od jaskyne vo vietnamskom Halongu, kde to prehnali s farebnými svetelnými efektmi. Vedenie osvetlenia aj do vzdialených kútov jaskyne Postojna je takmer nebadateľné.
Jedna z prvých cestovných kancelárií na svete, Thomas Cook, zaradila jaskyňu Postojna do ich prvého turné okolo sveta už v roku 1868.
Nezabudnuteľným úvodným zážitkom je jazda podzemným vláčikom na 3,7 km dlhej trati na jedinej dvojkoľajovej jaskynnej železnici na svete. Keďže ide pomerne rýchlo aj cez umelo vysekané tunely, máte pocit, že vám každú chvíľu niektorá skala zoberie skalp, ale vraj sa to ešte nikdy nestalo…
„Dračia“ jaskyňa plná „človečských rýb“
V Slovinsku, ale aj Chorvátsku takmer každý pozná výraz „ľudská ryba“ (doslovný preklad zo slovinčiny je „človeška ribica“ a chorvátsky „čovječja ribica“). Pre turistov tu používajú skôr výraz „dračie mláďatá“, pretože pradávni objavitelia týchto exotických jaskynných tvorov predpokladali, že ide naozaj o dračie mláďatá, ktoré zaniesla voda do podzemia. To „ľudské“ na nich je ich pokožka, ktorá farbou aj konzistenciou pripomína ľudskú.
V skutočnosti to nie sú ryby, ale mloci. Odborne sa tento tvor volá Jaskyniar vodný (tiež jaskynný mlok, Proteus anguinus). Je to slepý druh obojživelníka, endemit žijúci v podzemných vodách krasových jaskýň vápencového regiónu povodia rieky Soča blízko mesta Trieste, v južnom Slovinsku, v juhozápadnom Chorvátsku a v Hercegovine. Jaskyniara spomenul vo svojom diele „O pôvode druhov“ aj Charles Darwin ako príklad redukcie častí organizmu, ktoré sa nepoužívajú. Tento živočích je známy svojou adaptáciou na život v úplnej tme v podzemí. Je čiastočne slepý, ale na svetlo je citlivý (preto ho nemožno fotiť bleskom). Ostatné zmysly má zlepšené, hlavne čuch a sluch, má chemoreceptory a elektroreceptory zaznamenávajúce vibrácie. Na rozdiel od väčšiny obojživelníkov je jaskyniar výlučne vodný živočích. Vodu nikdy neopúšťa, vo vode spí, kŕmi sa a rozmnožuje. Už v larválnom štádiu má veľké vonkajšie žiabre červenej farby. Tie mu ostávajú po celý život. Má dlhý chvost a ploskú podlhovastú hlavu. Dorastá do 20-30 cm. Ale, pochopiteľne, najviac ich uvidíte v podobe suvenírov 🙂
V Postojnej je to ikonický živočích, ktorého môžete vidieť vo Viváriu v špeciálnej časti jaskyne na konci viac ako hodinu trvajúcej prehliadky. Tieto jediné stavovce prísne viazané na jaskynné biotopy v Európe sa tu dokonca rozhodli chovať. V roku 2016 dosiahli v špeciálnom akváriu vývin „dračích mláďat“ z vajec. Dokážu prežiť bez jedla 10 rokov a dožijú sa do 100 rokov.
Okrem tohto exotického živočícha jaskyňu Postojna obýva viac ako 150 živočíšnych druhov.
Príďte a majte oči doširoka otvorené. Je čo obdivovať…