Ing. Andrej Babiš – druhý najbohatší český občan

Andrej Babiš

Ing. Andrej Babiš (* 2. september 1954, Bratislava) je český politik a podnikateľ slovenského pôvodu.

Jeho otec Štefan Babiš (1922–2002) pôvodom z Hlohovca bol absolventom Vysokej školy ekonomickej. Pracoval ako vedúci pracovník zahraničného obchodu. 4 roky pracoval v Paríži a v roku 1969 bol ako obchodný pridelenec vyslaný do Stálej misie ČSSR v OSN v Ženeve. Mladý Andrej Babiš preto žil niekoľko rokov v Paríži aj Ženeve.

Jeho matka Adriana Babišová rodená Scheibnerová (1927–2008), bola tiež absolventka Vysokej školy ekonomickej. So svojim budúcim manželom sa zoznámila počas štúdia. Mladší brat jeho matky Ervín (1934-2020) bol významný slovenský geológ, ktorý v roku 1971 emigroval do zahraničia a neskôr pôsobil v Austrálii.

Kvôli emigrácii svojho strýka musel zostať žiť so svojou starou mamou v Bratislave. Absolvoval gymnázium v Ružinove a neskôr Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. V roku 1978 po promócii začal pracovať v chemickom podniku Chemapol, neskôr Petrimex. Rýchlo kariérne postupoval.

Ako súkromný podnikateľ sa stal jedným z najbohatších ľudí Česka. Vlastnil agrochemický potravinársky koncern Agrofert, ktorý je dnes vo zvereneckom fonde. Kúpil mediálny dom Mafra, vydavateľa českej dennej tlače MF Dnes a Lidové noviny.

Od roku 2011 pôsobí politicky, založil vlastné hnutie ANO, ktorého je predsedom.

V koaličnej vláde Bohuslava Sobotky pôsobil ako minister financií (2014 – 2017). Po parlamentných voľbách v roku 2017 zostavil koaličnú vládu so sociálnymi demokratmi (ČSSD) za podpory komunistickej strany (KSČM). Prezident Miloš Zeman ho na dvakrát poveril zostavením kabinetu, od 6. decembra 2017 stal dvanástym českým premiérom.

Babiš sa stal premiérom najskôr v decembri 2017, pričom jeho kabinet s menšinovou vládou nedostal dôveru na začiatku roku 2018. Vláda v demisii pokračovala a prezident ho poveril aj druhýkrát zostavením novej vlády. Druhú vládu zostavil na koaličnej dohode so sociálnymi demokratmi. Hlasovanie o dôvere kabinetu podporili komunisti v lete 2018, vláda získala svoj mandát. Premiérom bol do 17. decembra 2021.

V roku 2022 neúspešne kandidoval na post prezidenta ČR.

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Andrej_Babi%C5%A1

https://sita.sk/osobnosti/andrej-babis/

https://www.trend.sk/t/andrej-babis

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

Piešťanský literárny okruh 2024

Môj už tradičný tvorivý pobyt v Domove Ivana Stodolu v Piešťanoch, ktorý vzorne vedie a udržiava Literárny fond, som už opäť tradične využil na stretnutie