Barbora Bobuľová – úspešná herečka v Taliansku

Barbora-Bobulova-2-681x1024

Barbora Bobuľová (29. apríl 1974, Martin) je slovenská filmová herečka, od roku 1995 žije a pracuje hlavne v Taliansku.

Jej kariéra sa začala v roku 1986 maličkým podvodom. Vtedy sa Barborka dozvedela o konkurze pre štrnásťročné dievčatá do televíznej inscenácie „Poľovačka na otca“ v réžii Romana Poláka. Háčik bol v tom, že Barborka, sparťansky vychovávaná mladá lyžiarska nádej z Martinských holí, mala rokov iba dvanásť (www.czsk.net): „Otec ma stále učil, že klamať sa nemá, ja som však v tom čase túžila byť staršia, tak som sa s detským výrazom usilovala tváriť čo najsuverénnejšie a tie dva roky som si dopísala. Nasledovala cesta do Bratislavy, boli to vzrušujúce prázdniny pred televíznou kamerou. Ale aj prvé stretnutie s veľkomestom, ktoré sa mi zdalo priveľké.“

Ešte ako gymnazistka hrala v SND Júliu v hre „Rómeo a Júlia“. V treťom ročníku VŠMU odišla študovať na Circle in The Square Theatre School do New Yorku. Po štúdiách sa usadila v Taliansku.

Debutovala celovečerným filmom v talianskom filme „Prince von Homburg“, ktorý bol vybraný na reprezentáciu Talianska na filmovom festivale v Cannes v roku 1997. Hrala v mnohých filmoch po boku hviezd ako Gérard Depardieu, Vanessa Redgrave, Michele Placido, pričom diela, na ktorých sa podieľala, pravidelne figurujú na prestížnych filmových festivaloch po celom svete.
Za svoju prácu vo filme „Cuore Sacro“ (Sacred Heart) v roku 2005 získala Cenu za najlepší herecký výkon za ceny David di Donatello, ceny Ciak d’oro a Cenu divákov za najlepšiu herečku na filmovom festivale Flaiano v Pescare. V roku 2006 získala ocenenie Nastro Europeo na umeleckom diele „Nastro d’Argento“ (Silver Ribbon) od Talianskeho národného syndikátu filmových novinárov.

Americkí televízne diváci poznajú Bobuľovú z jej hlavnej úlohy v seriáli Hallmark „In Love and War“, kde hrá priateľku Erica Newbyho Wanda. Jej dodatočné televízne kredity zahŕňajú talianske miniserie „La Cittadella“, „La guerra è finita“ a „Crociati“. V roku 2008 sa Bobuľová hrala vo svojom prvom anglicky hovorenom spolu so Shirley MacLaineovou v „Coco Chanel“. V roku 2001 hrala vo filme „Láska a vojna“ na motívy knižnej predlohy britského spisovateľa Erica Newbyho. V roku 2005 sa predstavila v hlavnej úlohe filmu „Cuore sacro“, za ktorú dostala cenu Davida di Donatella a ocenenie Zlatá stuha od Národného zväzu talianskych filmových novinárov. Nasledovala dráma „Anche libero va bene“. V roku 2010 účinkovala v komédii „La bellezza del somaro“.
V roku 2011 si zahrala v dvoch častiach drámy „Come un delfino“. Na filmovom festivale Art Film Fest, ktorý sa uskutočnil od 21. do 26. júna 2013 v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, dostala ocenenie Hercova misia a cenu Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon vo filme „Diváčka“.

Od roku 2013 účinkovala vo filmoch:

2024 Iddu
Nikto ma nemá rád
Per il mio bene
2023 Nata per te
Svetlá budúcnosť
2022 Brado
Rodilý vězeň
2020 La Regola d’Oro
2018 Hotel Gagarin
Navždy mladí a krásni
Tutte le mie notti
2017 Lasciami per sempre
Nekonečná jako vesmír
Po vojne
Čisté srdcia
2016 Il mio vicino del piano di sopra (TV film)
2014 Il mondo fino in fondo
Naše deti
Čierne duše

V roku 2023 sa Bobuľová (už po niekoľkýkrát) prechádzala po červenom koberci na Francúzskej riviére. Tentoraz so snímkou „A Brighter Tomorrow“ (Svetlejší zajtrajšok) v réžii renomovaného Nanniho Morettiho a po boku ďalších hviezd ako Margerita Buy či Matthieu Amalric.

Okrem svojej rodnej slovenčiny Bobuľová plynulo hovorí česky, taliansky a anglicky.

 

Zdroje:

http://zivot.aktuality.sk/clanok/14130/herecka-barbora-bobulova-preco-sa-boji-hrat-na-slovensku

https://sk.wikipedia.org/wiki/Barbora_Bobu%C4%BEov%C3%A1

https://www.csfd.sk/tvorca/7652-barbora-bobulova/biografia/

https://koktail.pravda.sk/na-cervenom-koberci/clanok/668825-rodacka-z-martina-dobyla-svet-filmu-a-ziari-v-cannes-pozrite-sa-na-tuto-talentovanu-krasku-slovensky-povab-nezaprie/

https://kultura.sme.sk/c/23176078/barbora-bobulova-rozhovor.html

https://www.czsk.net/svet/clanky/osobnosti/bobula.html

 

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články