Budmerický kaštieľ opäť ožíva – po nekultúrnom zásahu SaS-ministra sa vracia kultúre

Na vyhlásení víťazov 15. ročníka Ceny Rudolfa Fábryho a slávnostnej akadémie pri príležitosti 100. výročia založenia Spolku slovenských spisovateľov sme sa mohli presvedčiť, že plánu SaS-ministra Krajcera odovzdať tento kultúrny klenot do rúk developerom, ako hotel pre golfových návštevníkov (na golfový areál sa mal premeniť vzácny zámocký park!) sme sa ako spisovatelia nielen úspešne postavili, ale že vďaka miestnej samospráve na čele s pánom starostom PhDr. Jozefom Savkuliakom, MBA, kaštieľ už druhý rok naplno slúži kultúre a spoločenskému životu nielen samotnej obce. Na uvedenú spoločenskú udalosť prišli obohatiť kultúrny program aj umelci z Bratislavy.

A ak vám priezvisko pána starostu niečo napovedá, tak vedzte, že nielen rodáci zo západného Slovenska dokážu takýto úžasný kultúrny počin, ak na to dostanú príležitosť vďaka miestnym voľbám.

V roku 2011 hrozilo nielen to, že SaS-minister vyženie z kaštieľa umelcov a vedcov, ale že tento klenot, slúžiaci umeniu už od roku 1953, bude už navždy pre kultúru stratený. To prvé sa mu čiastočne podarilo, pretože tvorivé pobyty tu už nie sú možné, ale zato sa vedeniu obce v spolupráci s novými ministrami kultúry podarilo vrátiť kaštieľu jeho poslanie slúžiť kultúre a spoločenským podujatiam.

Naša petícia, ktorá bola podporená až viac 2 500 tvorcami nielen literatúry, ale aj audio-vizuálnej tvory a hudby, získala pozornosť i verejnosti a tak SaS-minister obrátil priam o 180 stupňov. Jeho šéf, ktorý si namýšľa, že je slovenský Geissenovec (ale za naše dane!) totiž položil vládu premiérky Radičovej a pán Krajcer si myslel, že si zachráni svoju politickú kožu tým, že kaštieľ dá zrenovovať (súčasne ale ním dohodená súkromná bezpečnostná služba ukradla, čo sa dalo!). Tá rekonštrukcia sa vydarila až tak, že dnes si môžeme v suteréne vychutnať aj hĺbkový pohľad do zámockej studne!

Obec v spolupráci s Ministerstvom kultúry (kde už nestrašia pseudo-Geissenovci) obnovila jedáleň a dokonca aj kuchyňu, ktorú SaS-minister nechal aj s najmodernejším vybavením vyhodiť!

 

Mňa, celkom pochopiteľne, najviac zaujala Pamätná izba básnika a miestneho rodáka Ruda Fábryho, pretože som v nej po niekoľko rokov mal možnosť aspoň na krátky čas tvoriť.

V roku 2005 v budúcej Pamätnej izbe Ruda Fábryho.

Prajem tomuto kultúrnemu klenotu, aby bol aj v budúcnosti vďaka miestnym organizátorom plný toľkých pozoruhodných tvorivých osobností a mladých talentov, ako sme to mohli vidieť pri tejto dvojitej spoločenskej udalosti.

 

Podobné články

Chute ostrova Cyprus

Cyprus je tretím najväčším a tretím najľudnatejším ostrovom v Stredozemnom mori. Od júla 1974 je násilne rozdelený na väčšiu grécku časť a menšiu tureckú na