dr. Patrícia Chrzanová Pečnerová (1989, Piešťany) mala 15 rokov, rozhodla sa, akou životnou cestou sa bude uberať. Je až neuveriteľné, že ju k túžbe skúmať svetovú biodiverzitu presvedčil seriál Evolúcia. Pustila sa teda do štúdia ekologickej a evolučnej biológie. Za doktorandským štúdiom odcestovala do Štokholmu, kde pôsobí v Múzeu prírodnej histórie a skúma mamuty. Vďaka tejto práci sa práve Patrícia stala prvou Slovenkou, ktorá sa zúčastnila na arktických výskumných expedíciách na severe Grónska a Wrangelovom ostrove. Počas tejto expedície išlo najmä o výskum mamutov, ktoré sú zaujímavé najmä tým, že vyhynuli ako posledné a tým, že na ostrove prežili koniec poslednej doby ľadovej. Získali tak DNA z mamutích pozostatkov starých 1,2 milióna rokov, ako najstarších doteraz objavených vzorkách (miaumagazin.sk): „Celé dni sme sa presúvali po tundre a zbierali vzorky a biologický materiál. Žije tu veľa ľadových medveďov, ale miestni by nám nedovolili chodiť po ich krajine s puškami, takže nám robili sprievod rangeri. Nie vždy sa im ale chcelo, tak nás vybavili kovovými tyčami a svetlicami. Inštrukcie boli také, že keď stretneme medveďa, máme ho kovovou tyčou držať v bezpečnej vzdialenosti, kým sa nám podarí odistiť svetlicu, ktorá by ho mala odplašiť. Stretli sme množstvo ľadových medveďov, ale vždy keď sme boli v dopravnom prostriedku, ktorého sa báli, takže som túto metódu nemusela nikdy otestovať.“
Vzdelanie:
2008-2011 bakalár prírodných vied (Bc.) v systematickej biológii a ekológii Masarykova univerzita, Česká republika
2010-2011 Erasmus Univerzita Complutense v Madride, Španielsko
2011-2013 Master of Science (Mgr.) v ekologickej a evolučnej biológii Masarykova univerzita, Česká republika
2013-2018 doktor filozofie (Ph.D.) v odbore Systematika a evolúcia Štokholmská univerzita, Švédsko
Diplomová práca: Genomická analýza procesu vedúceho k vyhynutiu mamuta srstnatého
O svojom výskume píše: „Keď som sa prvýkrát dozvedela o evolučnej teórii, úplne mi to vyrazilo dych a rozhodla som sa, že sa chcem stať evolučným biológom, aby som pochopila, ako to funguje. O viac ako desať rokov neskôr mám doktorát zo systematickej zoológie a evolúcie. Teraz však viem, že by som sa mohla celý život snažiť pochopiť evolúciu a skončiť s viacerými otázkami, ako som začal. Ale tiež viem, že tento neobmedzený zdroj zvedavosti je niečo, čo ma veľmi baví. Všeobecne povedané, moje výskumné záujmy ležia v širokom rozsahu evolučnej histórie, od pôvodu druhov až po ich vyhynutie. Zaujímam sa najmä o populačnú dynamiku a ochranársku genomiku vyhynutých a ohrozených druhov a môj najnovší výskum sa zameral na štúdium genetických procesov v malých, fragmentovaných a izolovaných populáciách s použitím mamuta srstnatého a horských goríl ako modelových systémov. V súčasnosti som postdoktorandkou v Bioinformatickom centre na UCPH, kde spolupracujem s Hansom Siegismundom a skupinou Populačná genetika.“
O svojom výskume hovorí aj TU.
Zdroje:
https://www.dobrenoviny.sk/c/131460/patricia-pecnerova-prva-slovenka-ktora-sa-zucastnila-na-arktickych-vyskumnych-expediciach
Vedkyňa Patrícia Chrzanová Pečnerová skúmala mamuty, s medzinárodným tímom prečítali najstaršiu DNA
https://www.patriciapecnerova.com/
Patrícia Chrzanová Pečnerová – Aj Piešťany boli kedysi domovom mamutov
Spracoval: Gustáv Murín