Gastronomické prekvapenie na „konci sveta“

Obec Oravská Lesná je všeobecne známa ako najchladnejšie miesto Slovenska, kde v zime klesá ručička teplomeru až na mínus tridsať stupňov. Málokto už ale vie, že je to aj ideálny azyl v lete pred horúčavami a dusnom v južných častiach Slovenska a najmä v Bratislave.

V zime aj lete tu hostí víta, priam ako na konci sveta Penzión Kohútik. Pôvodne chata, vybudovaná obcou už pred rokom 1989 prešla rozsiahlou rekonštrukciou v roku 2011. Stal sa z nej penzión so všetkým komfortom – pohodlné izby, veľký altánok na grilovačku, terasa s nádherným výhľadom na rozkvitnuté lúky a zelené lesy okolo, detské ihrisko s preliezačkami, wellness so saunou a možnosť požičania bicyklov. K tomu všetkému patrí dobré jedlo a pitie za veľmi príjemné ceny. A pri tom nemusíte zľavovať z nároku na kvalitný gastronomický zážitok. Miestni dvaja kuchári ponúkajú celú škálu príležitostí si pochutiť.

Z troch možností polievok (slepačí vývar, kapustnica a denná ponuka; priemerná cena 1,83 EUR) sme si vybrali oravskú kapustnicu s klobáskou, údeným mäsom a hubami (2,30), pričom ide o kulinársky chyták. Pravá pôstna oravská kapustnica je totiž prakticky čistý kapustový vývar s osamelým kúskom zemiačiku. Tú, čo si dáte v Kohútiku, radíme teda medzi hodové. A treba povedať, že aj chutné.

Medzi štyrmi bezmäsitými predjedlami (priemerná cena 4,93) nás zaujal Grilovaný ovčí syr na špenátovom liste s brusnicami. Takáto kombinácia milo prekvapila výbornou „protichuťou“, čo je výsada svetových kuchýň. Dobre nás navnadila na hlavné jedlo.

Predjedlo
Predjedlo

 

 

 

 

 

Z dvanástich hlavných jedál (ryby zastupuje Pstruh na cesnaku a najdrahší je Hovädzí steak zo sviečkovice za 12 EUR a priemerná cena hlavných jedál je 6,59) nám padla do očí Bravčová panenka na dubákovej omáčke (6,50). „Božské jedlo!“, ako hovorieval pán Satinský – šťavnaté mäso, chrumkavé zemiaky a k tomu svieža zelenina. Pochutili sme si.

Hlavné jedlo
Hlavné jedlo

 

Ako dezert (zo štyroch možností v priemernej cene 2,68 EUR) sme nemohli vybrať inak, než Palacinku plnenú tvarohom a čučoriedkami (2,50 eur). Čučoriedkami je totiž tento kraj povestný. Na tanieri sa tak ocitlo originálne lesné ovocie a voňavá palacinka s hladkou chuťou spestrenou tvarohom.

Dezert
Dezert

 

 

 

 

 

Do rezervy nám ostali Tradičné oravské špeciality (päť ponúk v priemernej cene 4,64 EUR)so zrejme celoslovenskou raritou, ktorou sú Halušky s pravou bryndzou. Tá je ešte stále v ponuke reštaurácií raritou. keďže drvivá väčšina reštaurácií používa bryndzu z veľkoobchodu a tým vzniká nevýrazné jedlo, na ktoré sme takmer všetci zvyknutí. Preto sú tu mnohí prekvapení, že pravá bryndza z miestneho salaša je omnoho hutnejšia a pre gurmánov aj chutnejšia.

K tomu všetkému sme ochutnali tiež miestnu špecialitu, ktorá je málokde v ponuke – ako aperitív vodka Double cross (7,00), ktorá je najpredávanejším slovenským nápojom všetkých druhov v USA. K hlavnému jedlu zasa pivo Krušovice (1,50), správne načapované a včas podávané.

Ako sme si všimli, nad kuchyňou osobne dohliada majiteľ penziónu, ktorý tu konzumuje to, čo hostia, takže aj tie jedlá sú ako domáce. Najspokojnejší vraj je, keď sa mu do kuchyne vracajú od hostí prázdne taniere. V našom prípadne to vyšlo sto percente.

Gustáv Murín

Podobné články

SLÁVNOSŤ pamätí seniorov

Už po štvrtýkrát sme sa v Obecnej záhrade v Rači zišli pri prezentácii tentoraz desiatej a jedenástej publikácie projektu OZ „Pamäti a spomienky“. Oslávencov, ich

Piešťanský literárny okruh 2024

Môj už tradičný tvorivý pobyt v Domove Ivana Stodolu v Piešťanoch, ktorý vzorne vedie a udržiava Literárny fond, som už opäť tradične využil na stretnutie