Imrich Lichtenfeld – zakladateľ bojového umenia Krav maga

   Imrich Lichtenfeld (26. mája 1910 Budapešť, Uhorsko – 9. januára 1998 Netanja, Izrael), neskôr známy pod hebrejským menom Imi Sde-Or, je tvorcom izraelského bojového umenia Krav maga. Detstvo a dospievanie prežil v Bratislave. Imiho matka Jana (rod. Ehrenfeld) sa narodila v roku 1880 v Bátorových Kosihách a otec Samuel zase v roku 1870 v dedinke Mliečno, ktorá je dnes súčasťou Šamorína. Manželstvo uzavreli v Bratislave v roku 1905.

 

 

Už začiatkom 20. storočia sa v starom Prešporku usadil Samuel Lichtenfeld – estrádny umelec, univerzálny športový tréner a v neposlednom rade veľký propagátor systému sebaobrany džiu-džicu. Od roku 1908 svoje vedomosti a schopnosti naplno zúročil pri práci v bratislavskej Mestskej polícii ako detektív. V boji so zákerným zločinom pokračoval aj po vzniku Československej republiky na poste obvodného inšpektora štátnej polície. Samuel Lichtenfeld sa stal známym aj ako inštruktor sebaobrany. Strážnikov učil odvrátiť údery a spacifikovať nebezpečných páchateľov bez použitia zbrane. Keď trénoval so svojimi kolegami, niekedy bol prítomný aj jeho syn Imi.

K športu viedol aj svojich synov. Mladší Imrich tak aj vďaka rodinnému zázemiu mohol vyniknúť v zápasení a boxe. Keďže bývali v bratislavskom Podhradí bol každodenne konfrontovaný s pouličnými, či krčmovými bitkami, v ktorých neplatia žiadne pravidlá. A tak on, poučený otcom, pochopil, že tradičné bojov umenia sú na takúto fackovačku príliš „ornamentálne“. A tak vymyslel súbor čo najjednoduchších obranných postojov, ktoré útočníka v prvom rade spomalia. Pri takýchto bitkách totiž rozhoduje moment prekvapenia. Keď ten pominie, je šanca sa ubrániť. Ešte predtým však mladý „Imi“ Lichtenfeld absolvoval zápasenie za kluby ŠK Makkabea a AFK Waldes Praha. Slúžil tiež v československej armáde.

V roku 1940 sa kvôli zhoršujúcim podmienkam pre život Židov na Slovensku pokúsil emigrovať do Palestíny, ale jeho cesta na lodi Pentcho skončila stroskotaním na pobreží Grécka. Zo záchranného člna ho zobral na palubu britský torpédoborec. Na jar 1941 sa pridal k československým legionárom v Afrike a na Blízkom východe pod velením britských síl. Povolenie na vstup na britské mandátne územie Palestíny získal o rok neskôr. Na území budúceho štátu Izrael vstúpil do armády, kde najskôr robil plavčíka. Po čase, keď sa ukázali jeho schopnosti, cvičil príslušníkov polovojenských ilegálnych organizácií Hagana a Palmach. O štyri roky neskôr, keď vznikol štát Izrael a boli zároveň sformované Izraelské obranné sily, sa stal Lichtenfeld hlavným inštruktorom pre zvyšovanie fyzickej kondície a bojovej prípravy týchto jednotiek. V IOS pôsobil približne 20 rokov; behom tejto doby vyvinul a zdokonalil svoju unikátnu metódu sebaobrany a boja zblízka – Krav maga. Potom, čo ukončil svoju aktívnu službu, založil dve školiace strediská: jedno v Tel Avive a druhé v Netanji, kde býval.

Krav Maga sa vyznačuje hlavne údermi, kopmi, obrane proti nožu, palnej zbrani a ďalšie. Techniky sú prispôsobené tak aby boli jednoduché a dali sa naučiť v krátkom časovom úseku. V dnešnej dobe Krav Maga prežíva svoj rozkvet, z Izraela sa veľmi rýchlo začala šíriť do okolitého sveta. Pôvodne bola zostavená pre izraelské ozbrojené zložky no po určitej dobe sa začala objavovať aj na verejnosti. Od čias Imiho Lichtenfelda už uplynulo viac času a jeho žiaci začali Krav Magu dopĺňať a ďalej šíriť.

Toto bojové umenie sa vyučuje aj u nás v Bratislave (Petržalka a Nové Mesto), na Čiernej Vode, v Bernolákove, Trnave, Nitre, Novom Meste nad Váhom a v Trenčíne.

 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Imi_Lichtenfeld

https://www.martinus.sk/812999-lichtenfeld/kniha

https://sk.wikipedia.org/wiki/Krav_maga

https://www.teraz.sk/slovensko/slovak-imi-lichtenfeld-zalozil-bojove/602948-clanok.html

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články