JÁN DOPYERA A JEHO REZOFONICKÁ KYTARA

Dopyera

Ján Dopyera  (* 6. júl 1893, Stráže – † 3. január 1988, Grants Pass, Oregon, USA) sa preslávil ako vynálezca unikátnej gitary.

Jeho otec Jozef Dopyera z Dolnej Krupej sa s manželkou Katarínou Sonnenfeldovou a deťmi v roku 1908 presťahoval do USA. Sám bol veľmi nadaným huslistom aj výrobcom huslí, čo po ňom najviac zdedil najstarší syn Ján, teraz už John Dopyera (resp. Dopera). Okolo roku 1920 si s bratmi otvoril dielňu na opravu hudobných nástrojov, ale vyrábal aj gitary, husle a bendžá, najdostupnejšie nástroje doby.

V tej dobe ešte neexistovali elektromagnetické snímače, a tak Ján najskôr skonštruoval prototyp huslí, ktoré mali kovový rezonátor so zvukovou trúbou z Edisonovho fonografu. Potom sa pokúsil zosilniť i relatívne slabý zvuk akustickej gitary a po dlhšom experimentovaní sa mu to podarilo. Vyrobil nový druh celokovovej gitary, jej zvuk mechanicky zosilňovali tri rezonátory na korpusu. Tým podľa amerických odborníkov „zrevolucionalizoval“ vtedajší priemysel na výrobu gitár. Celkový korpus gitary predstavoval už prechoď od tradičnej ručnej výroby k strojnej a americký publicista Richard Smith o tom v mesačníku „Guitar Player“ napísal: „Vynález novej gitary bol brilantným spojením viacerých originálnych myšlienok, používaných pôvodne v tak rozdielnych oblastiach ako bol fonografický priemysel, výroba automobilov, stavba huslí a bendží a zlatníctva.“

Plechový korpus gitary bol zo 70% medi a 30% zinku, ktorý je nakoniec ešte poniklovaný (tato zliatina je v označovaná ako tzv. „nemecké striebro“). V roku 1926 požiadal Ján o prvý patent na svoji novou gitaru a spolu s bratmi Rudolfom a Emilom začali jej výrobu. Mali úspech, a tak začiatkom roku 1928 so skupinou investorov zakladajú firmu na výrobu nového nástroja s názvom National Tri-Plate Style 1. National Strings Instrument Corporation mala zanedlho 22 zamestnancov.

Tento nástroj používalo toľko country a bluegrassových kapiel, že si vyslúžil vlastný festival DobroFest v Trnave, pri zrode ktorého stál aj syn Jána Dopjeru, John Dopyera Jr.. V roku 1991 ho začala usporadúvať Slovenská asociácia hudby country v poslednom augustovom týždni. Hlavné koncerty festivalu sa konajú už tradične pod holým nebom na Nádvorí – priestore súčasnej kultúry v historickom centre Trnavy. Vstup na festival je bezplatný.

John Dopyera sa dožil krásnych 94 rokov. Slovensko-americký vynálezca, výrobca a podnikateľ si v poslednej vôli prial, aby bol jeho popol rozprášený nad jazerom Crater Lake. Jeho posledné prianie mu bolo splnené. O rodinnú tradíciu a najvzácnejšie, napríklad prvé, kusy vyrobené Jánom Dopjerom ešte v Dolnej Krupej sa stará jeho syn John Ed Dopyera Jr., ktorý usporiadal veľmi úspešnú výstavu v Pensylvánii a jej časť sa dostala aj na Slovensko. Túto časť exponátov John Dopyera Jr. venoval Slovenskému národnému múzeu, ktoré má depozitár v Dolnej Krupej.  V roku 2003 zastupiteľstvo mesta Trnava udelilo Johnovi Dopyerovi Čestné občianstvo mesta Trnava in memoriam. V obci Dolná Krupá bola po ňom pomenovaná jedna z ulíc.

 

Zdroje:

https://www.nitranoviny.sk/slavny-slovak-jan-john-dopjera-muz-ktory-vynasiel-rezofonicke-hudobne-nastroje-celosvetovo-zname-pod-nazvom-dobro/

https://www.trnava.sk/sk/podujatie/dobrofest-2023

Peter Radványi & Milan J. Kalinics v bluegrassových časopisoch Slovgrass (Slovensko) a GrassPress (Česko), aktualizované na BGCZ.net k 4. 10. 2009.

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

August, 21., 1968 v Amerike

Celú noc prelietavali nad nami lietadlá. Mal som necelých desať rokov a žiadnu potuchu o politike, ale vedel som, že niečo nie je v poriadku.