Karolína Bašteková – dizajnérka žijúca na Bali

Bašteková

Produktová dizajnérka a grafička Karolína Bašteková (Žilina). Krátko po vysokej škole sa venovala dizajnu showroomov a 3D dizajnovaniu. Dostala sa do sveta, v Šanghaji robila módne návrhy pre Talianov a Američanov. A z Číny na Bali to bolo už len na skok. Prvýkrát sa ocitla na indonézskom ostrove Bali v roku 2009 na ceste domov z Austrálie. Odvtedy sa tam vrátila už trikrát (pluska.sk): „Do Indonézie ma prilákala exotika.“ Navyše ostrov dokáže poriadne chytiť za srdce. Je to malý raj. Preto cez štipendijný program študovala aj indonézsky jazyk. Z pohodlia kaviarne na pláži pripravovala dizajn pre slovenské firmy a popritom obosielala dizajnérske súťaže.

Po rokoch na Bali sa vrátila na Slovensko. Spolu s deťmi do jej života prišli aj hračky, a tak sa začala venovať aj im. Rada pracuje s drevom a hlinou, láka ju i keramika a počas projektu „Vytvorené na Slovensku“ sa podujala prichystať sadu suvenírov inšpirovaných Oravou.

V mesiacoch október – december 2020 absolvovala tvorivú rezidenciu „Stanica Žilina-Záriečie“. Tu ako lektorka zabezpečovala aj keramické dielne pre deti a dospelých (2022/23).

 

Zdroje:

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/zahranicie/praca-nohami-oceane-exoticke-bali-laka-tisice-cudzincov.html

https://tootoot.fm/cs/events/5fcf89cdcc7d4812e8b63a28

https://www.stanica.sk/article-detail/633d727fc4dd35027ca6f50b/?lang=sk_SK

Karolína Bašteková

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

INDICKÝ FESTIVAL FARIEB

Na jar 2024 tento festival oslavujúci práve pestré farby jari zavítal aj do Bratislavy. Veľvyslanectvo Indie na čele s pani Veľvyslankyňou, J.E. Apoorva Srivastava, pripravilo

Čína na pohľad, aj na dohľad

Pre našinca je Čína príliš vzdialená. Vybrať sa tam je ako obísť Zemeguľu. A tak sa oni vybrali k nám. Je skutočne príkladné, že Čína