Karibská nádhera – ostrov Barbados

  Asi mi dáte za pravdu, že ostrovné štáty sú pre „neostrovanov“ mimoriadne lákavou a hlavne exotickou cestovateľskou destináciou. Pre nás na Slovensku možno ešte o to viac, že nemáme „po ruke“ oceán alebo more. Pre väčšinu z nás je preto pohľad na tyrkysový oceán a snehobiele pláže úplne fascinujúci. Naša predstava ideálnej dovolenky sa často viaže práve na obrázok typu palma – piesok – more. Karibský ostrov Barbados by poľahky splnil tieto očakávania, dokonca by ich prevýšil. Čajky totiž „čvirikajú“, že Barbados má najkrajšie pláže na svete.

Malé Anglicko
Ostrov Barbados má zo severu na juh iba 35 km. Tento maličký ostrov dostal prezývku ako „Malé Anglicko“ v súvislosti so svojou väzbou na Veľkú Britániu. Až v roku 1966 získal nezávislosť od britskej nadvlády, a tak sa v architektúre na ostrove miešajú budovy v anglickom štýle s tými karibskými.

Pozdĺž pobrežia
Ostrov žije naplno turizmom, o pohodlie hostí a ich zábavu tu teda býva skvelo postarané. Hlavná sezóna síce trvá od decembra do apríla, ale Barbados je „v prevádzke“ celoročne, len júlu je dobre sa vyhnúť, pretože býva veľmi upršaným mesiacom. Ak sa rozhodnete ostrov trochu preskúmať a neuspokojíte sa len s ležaním na povestných plážach, máte sa na čo tešiť. Vyhľadávaným zážitkom je výlet luxusným katamaránom pozdĺž západného pobrežia. S jeho kamarátskou posádkou sa určite nebudete nudiť a miestne špeciality i miešané alkoholické kokteily pohodlie len umocnia. Keďže plavidlo sa niekoľkokrát zastaví, aby ste mohli šnorchlovať medzi rybkami na korálových útesoch, radšej s tými kokteilmi opatrne. Čerešničkou na torte tohto výletu je však kúpanie s morskými korytnačkami. To, čo si o tom myslia samotné korytnačky síce neviem, ale turisti tento zážitok veľmi vyhľadávajú.

Atrakcie a výlety na ostrove
V strede ostrova sa nachádzajú malebné jaskyne Harrison’s Cave, malým vláčikom vám bude ponúknutý prieskum ich najkrajších miest. Po ostrove sa prevádzkuje viacero mini-výletov do okolia, ktorá vám prinesú poznanie nádherných zákutí, tichých zátok, flóry i fauny.Tajomstvá ostrovnej flóry a fauny však nájdete aj v botanickej záhrade Barbados Wildlife Reserve v mahagónovom lese, kde žijú aj známe Green monkeys. Ak budete mať šťastie niekoľko opičiek aj zbadáte. Ďalšou botanickou záhradou je Andromeda Botanic Gardens, v ktorej môžete obdivovať rôzne druhy paliem, kaktusov či orchideí. Divokú morskú hladinu máte možnosť vidieť na najsevernejšom bode ostrova, kde sa stretáva Atlantický oceán s Karibským morom a tí, ktorí si sem prídu zasurfovať, by nemali obíjsť raj pre surfistov zvaný Bathsheba.

Miestne špeciality
Symbolom ostrova sú lietajúce ryby, možno sa s týmto symbolom stretnúť všade – dokonca aj na tanieri. Najčastejšie sa podávajú usmažené so žltou omáčkou, ktorá je mimoriadne pikantná. Nenechajte si újsť jedno z najtradičnejších jedál Barbadosu, tzv. Pepperpot, je to dusené bravčové s korenistou hnedou omáčkou. Lokálne sendviče – cutters sú lahodné a veľmi často bývajú v kombinácii s lietajúcou rybou. V piatky v noci sa v meste Oistins (na južnom pobreží) konajú trhy, kde sa čerstvé ryby smažia a varia podľa domácich receptov. Obyvateľstvo tu ostáva do rána, tancuje a zabáva sa, čo sa stalo rýchlo zaujímavým aj pre zvedavých turistov. Najčastejším nápojom, okrem čistej a bezchybnej pitnej vody, je v týchto končinách rum. Poľahky tu však nájdete dobré vína i pivo vlastnej výroby značky Banks. Pivári si ho pochvaľujú.

Festivaly a domáce obyvateľstvo
Najvýhľadavanejší festival ostrova je aprílový festival už v spomínanom meste Oistins. Vtedy sa koná veľká oslava osamostatnenia Barbadosu a pre nadšencov karibskej hudby je to veľký zážitok. Obyvatelia milujú zábavu, ale majú radi aj dobré spôsoby, a preto sa vám bežne môže stať, že vás na ulici pozdravia. Keďže oficiálnym jazykom je angličtina, s dorozumievaním nie je žiadny problém. Majú však aj svoj vlastný jazyk, ktorý je mixom medzi britskou angličtinou a západoafrickými prvkami, označovaný ako barbadoská kreolčina alebo dialekt. Pomenovanie Barbados pochádza z portugalčiny a znamená „ bradatý (muž)“. Tento názov dostal ostrov od objaviteľa Pedra Camposa, ktorému listy figových stromov na ostrove pripomínali brady.

 

Zdroj: http://cestovanie.aktuality.sk

Podobné články