Laco Déczi – slovenský džezman v USA

Laco Déczi pôvodnym menom Ladislav Déči (* 29. marec 1938, Čeklís, dnes Bernolákovo) je pôvodom slovenský hudobník, trubkár, kapelník a skladateľ v oblasti džezu, inovátor hudobného nástroja, ale aj príležitostný herec a amatérsky maliar. Viac ako hudba ho najprv lákal šport. Ako dorastenec hral hokej za Slovan, okrem iného i s Jozefom Golonkom. V rokoch 1957 – 1962 hral vo viacerých amatérskych kapelách v Bratislave. V roku 1958 založil poloprofesionálny svoj prvý poloprofesionálny súbor Danubia Quintet a o rok neskôr East Coast Studio. V roku 1962 odišiel natrvalo z Bratislavy do Prahy, na pozvanie Luďka Hulana. Hrával v sextetu divadla Rokoko, často byl k vidění v Redutě, Viole nebo Parnasu. V šedesátých letech také spolupracoval s SHQ Karla Velebného. V roce 1967 založil vlastní formaci Jazz Celula, dnes přejmenovanou na Celula New York. V sedmdesátých letech byl mimo jiné členem TOČR (Tanečního orchestru Československého rozhlasu), tělesa, které doprovázelo největší normalizační hvězdy. Objevil se i v několika filmech, například v „Kalamitě“ Věry Chytilové, ke které složil i hudbu. V roku 1967 založil vlastnú skupinu Cellula Jazz. V polovici sedemdesiatych rokoch 20. storočia vystupoval s programom Pragokoncertu na Kube.

V roku 1985 emigroval do Západného Nemecka. Tam žil krátko. Odtiaľ odišiel v roku 1986 do Spojených štátov amerických, kde pôsobí dodnes. Vystupoval s mnohými známymi osobnosťami jazzu ako napríklad Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl, Sonny Costanzo.

Hudobné vzory: Blue Mitchell, Fats Navarro a Carmell Jones. Jeho životný osud stal námetom pre český film Volná noha (1989).

Pri príležitosti jeho 65. rokov bola vydaná biografia „Laco Déczi: Na plný plyn“. Jej autorom je český spisovateľ a scenárista Divadla Járy Cimrmana Jiří Šebánek.

Albumy „Sentimentálna trúbka“ a „Laco Deczi a Jazz Cellula“ sa nachádzajú na 42. mieste unikátnej edície slovenského hudobného vydavateľstva Opus – Zoznam základných albumov a interpretov.

Od roku 1990 pravidelne, dvakrát do roka, usporadúva koncertnú šnúru po Česku i Slovensku. Výnimkou nie je ani Poľsko, Rakúsko ale hlavne Nemecko. V pravidelných intervaloch vydáva svoje štúdiové projekty, ale aj živé záznamy zo svojich koncertov. Má aj svoje vlastné koncertné DVD. Jeho diskografia je veľmi bohatá, pretože, okrem svojich vlastných projektov, má množstvo spoluúčasti na projektoch iných umelcov. V roku 2005 vyšlo jeho živé album „Jazz na Hradě“ pod záštitou prezidenta Česka. Václava Klausa, ktorý nosič pokrstil a napísal k nemu aj príhovor. V rokoch 2009 a 2010 vystupoval so svojou kapelou na festivaloch Rock for People, Colours of Ostrava a Sázavafest. V roku 2011 vystúpil opäť na Pražskom hrade na základe osobného pozvania prezidenta V. Klausa ako hosť trubkára Waltera Bartoša a saxofonistu Štěpána Markoviča.

Na leto 2024 avizuje štyri vystúpenia v Čechách.

Má vlastnú web-stránku (TU), na ktorej propaguje gin vlastne výroby.

Jeho CD predávaja aj sieť kníhkupectiev Martinus (TU).

Žije v americkom štáte Connecticut a jeho najstarší syn Vaico Deczi pokračuje v otcových šľapajách a je jazzovým bubeníkom.

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Laco_D%C3%A9czi

https://www.lacodeczi.com/

https://www.martinus.sk/l?performers%5B0%5D=331817

https://www.csfd.sk/tvorca/41582-laco-deczi/biografia/

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články