Trnava
Jesenná šnúra mojich besied a podpisoviek začala 1.10. tentoraz netradične na UCM v Trnave paradoxne tradičnou príležitosťou prihovoriť sa tu študentom masmediálnej komunikácie. Na pozvanie dlhoročného úspešného pedagóga Borisa Brendzu som tu pre 175 študentov všetkých skupín jedného ročníka štúdia masmediálnej komunikácie prednášal o sile elektronických médií. Na tejto univerzite som pôsobil v rokoch 2010 – 2012 a rád sa sem vraciam.
Vysoké Tatry
Z Trnavy som pokračoval do Domova slovenských spisovateľov Timrava, na Peknej vyhliadke pri Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách, ktorý je skutočným domovom pre autorov vďaka vedeniu Janky Krolákovej, čašníčkam Hanke a Alenke, a kuchárovi Jarovi a pani kuchárke Eve. Tu som ešte doplnil už dokončený rukopis zbierky cestovných príbehov „Komáre v raji“ a napísal celý rad iných textov, na ktoré by som inak nemal čas.
Dobu pobytu som využil na besedy v okolí.
Už na druhý deň po príchode do Tatier, 2.10., som predstavil svoj projekt „Slováci a svet“ a aj chystanú knihu cestovných príbehov „Komáre v raji“ školákom na ZŠ v Dolnom Smokovci.
Na ďalší deň, 3.10., som na tie isté témy diskutoval so školákmi-deviatakmi v knižnici v Tatranskej Lomnici. TU je správa. Potešilo, že prišli aj moji dospelí čitatelia, ktorí tu práve boli na šachovom turnaji.
Dňa 7.10. som v knižnici Poprad–juh diskutoval s dospelými čitateľmi o mojich knihách „Rusko vs. Kočner“, „Komáre v raji“ a „Návod na dlhovekosť“. Milo ma tu prekvapil pán, ktorý si nechal podpísať celú sériu brožovaných knižiek Mafiáni 1 až 5. Po besede som stihol podpísať svoje knihy v predajniach Panta rhei a Martinus.
O deň neskôr, 8.10., som si to zopakoval v knižnici vo Svite. Besedu poctila svojou prítomnosťou dokonca aj pani primátora, Ing. Dáša Vojsovičová. Odfotili sme sa s darčekovým dáždnikom, lebo je to primátorka do nepohody. Najaktívnejšou diskutérkou bola 82-ročná pani Blažena Bendíková, ktorá mi venovala svoju knihu „Pokrivené životy“, kde sumarizuje neľahké príklady svojej práce sociálnej pracovníčky.
Pri odchode z Tatier som po ceste stihol podpísať knihy v predajni Panta rhei v Liptovskom Mikuláši.
Námestovo
Dňa 14.10. som sa na pravé poludnie stretol v Mestskej knižnici Námestove so študentami Strednej odbornej školy podnikania a služieb. Uviedol a aj viedol túto besedu pracovník knižnice a mladý básnik Medard Slovík. Témou boli moje knihy „Rusko vs. Kočner“, brožovaná séria Mafiáni 1-5, ale aj výber cestovných príbehov z rukopisu „Komáre v raji“ a v neposlednom rade môj dlhodobý projekt „Slováci a svet“.
V ten deň som sa po ceste do Martina zastavil v Ružomberku a v predajni Panta rhei podpísal dva moje tohtoročné tituly „Rusko vs. Kočner“ a Mafiáni 5. Zaujímavé, väčšina predajní, ktoré som na tejto šnúre besied a podpisoviek navštívil, bola čerstvo po inventúre alebo sa na ňu chystala. Tak sa výtlačky knihy „Rusko vs. Kočner“ vytratili s police najpredávanejších kníh, ale verím, že sa tam zasa dostanú.
Na takýchto cestách si spisovateľ všeličo všimne. Tak ma zaujali prechody pre chodcov na hlavnej spojnici mesta premenené na pasce, lebo buď chýbali pruhy vyznačujúce ich na ceste, alebo nefungovali semafory.
Martin
Po ubytovaní vo vychytenom martinskom penzióne „Čierna pani“ (pozoruhodné je aj to, že v názve chýba počiatočné „U“) nasledovala podvečerná „svetová“ premiéra ďalšieho dielu zo série TV dokumentov, tento pod názvom „Peter Čongrády – dobre vychovaný mafián“. Besedu v Turčianskej knižnici uviedol zasvätene pán Ján Schneider a moderoval aj následnú diskusiu. Potešilo, že prišli moji martinskí dobrí známi a prekvapila, vzhľadom k téme, prevaha žien. Navyše si tie dámy prišli dať podpísať knihy a to aj najnovšiu „Rusko vs. Kočner“. Premiéru si nenechal ujsť ani riaditeľ knižnice Dr. Milan Nemček. V záverečnej diskusii sa hovorilo nielen o mojich knihách, ale aj o situácii v spoločnosti a pochvala sa ušla aj mojim blogom, v ktorom ju komentujem. TV dokument „Peter Čongrády – dobre vychovaný mafián“ už je dostupný na DVD, ktoré sú dispozícii v limitovanej edícii práve vychádzajúcej mojej knihy „Mafiánsky gang sýkorovcov“.
Po besede som sa stretol s vydavateľom Stanislavom Muntágom, aby sme prebrali vydanie už spomínanej novej knihy cestovných príbehov „Komáre v raji“.
V ten večer som stihol ešte podpisovku v Martinuse, kde ma privítali Katarína (s ktorou sa poznáme už od minulého roku) a Marek. Dobrým znamením záujmu čitateľov bol posledný výtlačok knihy Mafiáni 5. Pozoruhodné je, že väčšina brigádnikov v tejto predajni študuje medicínu (takže v predvianočnom stisku nakupujúcich budú vedieť podať prvú pomoc – pri výbere kníh!). Tu sa tiež ukázalo, aké je dobré ohlásiť podpisovku vopred, takže si čitateľ Ľubo nechal na predajni kúpenú knihu „Rusko vs. Kočner“ a má ju teraz už aj s adresným podpisom…
V utorok, 15.10., som zavítal do pobočky Turčianskej knižnice na gymnáziu J. Lettricha, kde sa o mňa vzorne postarala pani knihovníčka spolu s vedúcou všetkých pobočiek. So študentami sme prebrali najúspešnejších Slovákov a Slovenky vo svete (čo študenti nevedeli, našepkala pani triedna profesorka) a aj výber z rukopisu „Komáre v raji“. TU je správa.
Cestou do Žiliny som stihol podpísať knihy v predajni Panta rhei v OC Tulip, Martin. Už tradične tu majú moje nové knihy čestné miesto na poličke oproti vchodu. Podpisovať mi pomáhali Janka a Jakub.
Žilina
V Žiline som sa hneď zastavil v predajni Panta rhei v OC MAX. Tu mi pani Alžbeta prezradila pozoruhodnú záhadu – strácajú sa im čitatelia ezoteriky! Nielen ona, ale aj jej kolegyne už viac krát zažili, že prišiel čitateľ, prešiel okolo pokladne a zamieril do oddelenia ezoteriky za rohom, kam nie je od pokladne vidieť. A keď sa dlhšie neobjavoval, šla ho službukonajúca predavačka pozrieť – ale nikto tam nebol? A okolo pokladne sa nevrátil! Hneď som sa na tom mieste odfotil, aby bolo jasné, že na autorov sa táto záhada nevzťahuje!
Cestou na podvečernú besedu som navštívil moju dlhoročnú známu. Pani vedúca Dáša, s ktorou sa vídame opakovane, je v Panta rhei v Auparku Žilina obklopená mladými spolupracovníkmi, ale aj zaslúžilými kolegyňami, ktorí ma privítali po dlhšom čase ako strateného syna. Vždy sa sem rád vraciam.
Večer patril už tradičnému posedeniu „Literárnej kaviarne“ v Mon Café na Mariánskom námestí, kde sa pravidelne stretáva vyberaná spoločnosť najmä inteligentných dám pod vedením pani Vierky Grenčíkovej. Výborne sa dopĺňajú s jej manželom Liborom (ktorý ako skúsený technik v energetike objavil silu siločiar rozpoznávaných virguľou, čo na mieste aj predviedol) a tieto literárne stretnutia sú priam ako v rodinnom kruhu. Tak som sa dozvedel, v rámci prípravy na moju budúcu knihu o partnerských vzťahoch, že väčšina z prítomných dám preferovala malú a nenápadnú svadbu v rozpore so zvykmi tej doby. Takže vyberaná spoločnosť! Okrem partnerských vzťahov sme stihli prebrať aj moju sériu kníh Mafiáni 1 až 5, bestseller „Rusko vs. Kočner“ a aj výber z rukopisu „Komáre v raji“.
Po tejto besede som ešte stihol prekráčať príjemným, vlahým večerom do predajne Panta rhei v OC Dubeň Žilina, kde ma privítali Katka a Barbora „Baja“. A ak som si myslel, že ma už nemôže nič prekvapiť, tak tu ma vyviedli z omylu. Vysvetlili mi, že tu na mňa čaká kniha „Tajný denník mafiána“ s pripojeným DVD, teda v obale, ktorú som pochopiteľne nikdy nepodpisoval. Ale vraj mám až v Košiciach verného čitateľa, ktorý má zbierku mojich podpísaných kníh a práve táto mu, logicky, do zbierky chýba. Od toho večera má už aj tento unikát, ako nikto iný!
Považská Bystrica
Po prvý krát som zavítal na súkromné gymnázium Živeny v Považskej Bystrici a bolo to milé zvítanie, keďže pani riaditeľka PaedDr. Dagmar Ondrášiková, PhD. má sama celý štós mojich kníh o mafii. Sama totiž ich vyčíňanie zažila ako podnikateľka. Čo ma ale príjemne zaskočilo, samotní študenti mali rôzne moje knihy s touto tematika a to toľkí, že som to snáď nezažil na žiadnej inej besede. Logicky teda bola reč aj na túto tému, hoci sme stihli aj najúspešnejších Slovákov a Slovenky vo svete a výber z rukopisu „Komáre v raji“. Musím zdôrazniť, že schopnosť týchto študentov zapojiť sa aktívne do takejto besedy bola naozaj výnimočná. Prítomné boli aj viaceré pani profesorky, čo si vážim. Preto sme prebrali aj paradoxy tzv. „černobyľskej lži“, ako opisujem vo svojej dávnejšie vydanej knižke „V tieni Černobyľa“ dostupnej už aj v elektronickej verzii.
Po besede som ešte stihol zaskočiť do miestnej predajničky Martinus, kde mali ale len jednu moju knihu „Rusko vs. Kočner“, takže kto chce potešiť pod stromčekom nejakého môjho verného čitateľa, musí sa poponáhľať.
Nové Mesto n. Váhom
Opäť pre mňa nová skúsenosť s touto Mestskou knižnicou Ľudovíta Vladimíra Riznera a veľmi pozitívna. Beseda doobeda so študentmi miestneho gymnázia bola taká živá na reakcie, ohlasy aj otázky, že sme okrem klasických tém stihli prebrať aj svetovosť slovenčiny v mojej knihe „Všetko je inak“. Táto moja štúdia, skúmajúca koľko slov má slovenčina opisujúcich sex, mala taký úspech, že študentky Adela a Viki na mieste knižku aj získali, aby ju venovali celej ich II.B.. Pre zvlášť aktívnych študentov mám vždy pripravenú odmenu v podobe mojej prvej „kapitalistickej“ knižky „Leto praje milencom“. Títo si to naozaj zaslúžili aj s podpisom.
Čas medzi touto besedou a tou pre dospelých som využil na poučené debaty s pani riaditeľkou Martou Stuparičovou a jej kolegyňami, ale stihol som si aj „odskočiť“ na blízky Čachtický hrad a v duchu môjho presvedčenia, že niekto tam hore ma má rád, sa na ten čas aj vyčasilo.
Stihol som navštíviť aj miestne kníhkupectvo Coda-art na hlavnom námestí, kde ma zaujala moja kniha vo výklade. V pozoruhodne veľkom kníhkupectve ma privítala pani Linda. Je obdivuhodné, že tu udržiavajú naozaj veľký výber kníh, vrátane tých mojich starších i tých najnovších a to vďaka priamemu kontaktu na vydavateľstvo Marenčin PT.
Podvečernú besedu, hojne navštívenú dospelými, sme začali ukážkou z TV dokumentu „Peter Čongrády – dobre vychovaný mafián“. Následná debata bola živá, veď tento zavraždený mafiánsky boss mal v tomto meste širšiu rodinu. Prebrali sme nadväzujúc na tému organizovaného zločinu aj moju knihu „Rusko vs. Kočner“, ktorú si viacerí priniesli aj na podpis. Besedu zaznamenala aj miestna TV Pohoda vrátane krátkeho rozhovoru so mnou.
K besedníckej pohode prispeli aj skvelé pagáče a čo ma zvlášť potešilo je, že v tejto knižnici uchovali cenné knihy o našej histórii, ktoré boli z ideologických dôvodov vyradené v tých bratislavských už pred desaťročiami. Rád sa sem vrátim…
Trnava
Na začiatku tejto výnimočnej liter-a-túry som prednášal v Trnave a na konci som sa sem vrátil podpísať knihy:
V predajni Panta rhei, City Aréna, už ma očakávala pani vedúca Darinka.
V blízkej predajni Martinus mi s podpisovaním viacerých výtlačkov pomáhala brigádnička Lea (za asistencie dvoch jej kolegýň a kolegu), ktorá študuje biológiu, takže môžeme byť čoskoro kolegami. Všimnite si to symbolické „živé“ pozadie!
Záver patril predajni Panta rhei v OC Galéria, kde mi brigádnička Dominika, čo končí štúdium na Obchodnej akadémii, priniesla na podpis najnovšie, aj staršie moje knihy.
Dokopy som teda absolvoval jednu prednášku pre vysokoškolákov, 11 besied (dve pre žiakov, štyri pre stredoškolákov a päť pre dospelých) a 14 podpisoviek, teda 26 verejných vystúpení. Navyše sme v Turčianskej knižnici v Martine odpremiérovali TV dokument „Peter Čongrády – dobre vychovaný mafián“. Ďakujem všetkým priaznivcom dobrej knihy, ktorých som na tejto dlhej literárnej ceste stretol.
Prezentácie rukopisu zbierky cestovných príbehov „Komáre v raji“ boli verejnou prezentáciou projektu podporeného Fondom na podporu umenia.