O dlhovekosti v Nových Zámkoch

N. Zámky 4

Do knižnice v Nových Zámkoch som sa vrátil po piatich rokoch (a našiel tam čitateľky, čo si moju predošlú návštevu pamätajú a prišli opäť!), aby som predstavil svoju novú knihu o dlhovekosti.

LAB-book, celá obálka

Táto kniha nadväzuje na knihu „Návod na dlhovekosť“, kde som zmapoval základné informácie o tom prečo starneme a ako sa s tým vysporiadať.

Obalka - Návod na dlhovekosť

Odvtedy veda pokročila, ako som to dokumentoval v pravidelnej rubrike „Laboratórium“ v mesačníku Slovenské pohľady od roku 2012 do roku 2021. Nájdete tu najnovšie poznatky o vplyve našich stravovacích návykov na zdravie, prekvapujúce poznatky o jednotlivých potravinách, povzbudenie pre kávičkárov, varovania odborníkov k medializovaným „dobrým“ radám v módnych trendoch stravovania a prevencie, paradoxy cvičenia a návod na cvičenie v posteli, alternatívnu náhradu joggingu, nový pohľad na liečiteľstvo, to podstatné o zdravom spánku, ale aj o návrate určitých chorôb a ich prevencii, i historickom optimizme pandemických hrozieb. A to všetko okorenené kuriozitami zo sveta vedy, o ktorých sa nedozviete nikde inde…

V Nových Zámkoch ma privítal dlhoročný kolega sci-fi-sta Ondrej Trepáč, ktorý pracuje v oddelení odbornej literatúry tejto knižnice, kde pripravili aj výstavku tých mojich kníh, ktoré nie sú práve rozpožičané.

N. Zámky 4

Vzhľadom k téme prišli na besedu hlavne dámy vo vyššom veku, ale na druhej strane je výhoda, že sa o preberané aspekty starnutia živo zaujímajú a tak aj debata na záver besedy bola pestrá.

N. Zámky 1

N. Zámky 2

Vzorne pripravenej besedy bola prítomná aj pani riaditeľa knižnice, Ing. Helena Bohátová, PhD., takže tie kvety, čo som na záver milého stretnutia dostal, by po správnosti mali patriť jej.

N. Zámky 3

Sľúbili sme si, že si zachováme priazeň a tak sa teším aj na budúce stretnutia s miestnymi čitateľmi. Keďže sme stihli prebrať aj tému najúspešnejších Slovákov a Sloveniek vo svete (ich portréty nájdete na tejto web-stránke v rubrike „Slováci a svet“), je to vhodná téma pre zmenu pre školákov a študentov.

Moja najnovšia kniha o dlhovekosti sa predáva v printovej podobe len cez e-shopy, ako napríklad Hrebenda, ale tí nedočkavejší ju môžu mať vo forme e-knihy cez kníhkupectvo Martinus.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on email

Podobné články

Repka IV

Piešťanské túlačky poľom

Minulý rok ma pri prechádzke s miestnym znalcom kultúry i spoločnosti, Martinom Valom, na našej prechádzke od Červenej veže (vyhliadky-reštaurácie v ruinách) po veľkoúspešnú reštauráciu

Mohyla

Piešťanský literárny okruh

Začiatkom mája 2022 som bol na už tradičnom tvorivom pobyte v zariadení Literárneho fondu, Domove Ivana Stodolu, a voľný čas medzi písaním som využil na obnovenie kontaktov