Martin Jonáš – maliar, predstaviteľ insitného umenia v Kovačici

Jonáš
Jonáš

Martin Jonáš ( 9. mája 1924 – 31. januára 1996 ) patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti svetového insitného umenia.

Ukončil štyri ročníky základnej školy a kurz pre poľnohospodárov, v trvaní šiestich mesiacov. Bol poľnohospodárom. S manželkou Zuzanou mal syna Martina. Jeho maliarske začiatky sú spojené s výrobou nástenných novín na vojenčine v roku 1944. V roku 1951 sa zapojil do výtvarnej sekcie Kultúrno- osvetového spolku Pokrok v Kovačici. Dával hodiny insitného maliarstva. Stredobodom záujmu jeho tvorby je človek. Postavy ľudí sú znázornené s nesúmerne malými hlavami a veľkými rukami a nohami. Okrem človeka, ústrednými motívmi sú kukurica, polia, nebo, chlieb a tekvice. Robil olejomaľby, grafiky, kresby, akvarel a pastel. Za svoju tvorbu získal mnohé medzinárodné ceny a uznania. Prvú samostatnú výstavu v zahraničí mal v roku 1964, v galérii Numaga v Avernire (Švajčiarsko). Vystavoval aj v rámci viacerých kolektívnych výstav doma a v zahraničí.

Bol  vedúcou osobnosťou  kovačickej insitnej enklávy a jeden zo zakladateľov Galérie insitného umenia v Kovačici. Začal maľovať ako dvadsaťjedenročný a prvýkrát vystrel plátno na výstave v Kovačici. Pokračoval v bohatej a aktívnej umeleckej práci behom celého života, účinkoval vo vyše 450 samostatných a kolektívnych výstav. Bol laureát vysokých medzinárodných umeleckých ocenení a prijal kľúče niekoľkých európskýh miest. Spoločne so Salvadorom Dalím a Renatom Gattusom roku 1978 získal zlatú medailu na veľkej medzinárodnej výstave v Taliansku.

 

Pripravil: G. Murín

Zdroj: http://www.babka.rs/sk/index.php/autori/13-authors/36-martin-jonas

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do