Ing. Martin Sedlacký (1983, Vranova nad Topľou) Slovensko opustil hneď po strednej škole, nakoľko sa rozhodol ísť študovať do Prahy na Fakultu medzinárodných vzťahov Vysokej školy ekonomickej.
Po jej vyštudovaní ho osud zavial do Lotyšska. Takto jeho profesný príbeh opisuje (startitup.sk):
„Aj napriek tomu, že v roku 2020 bol už 8 rokov na poste prevádzkového riaditeľa lotyšských národných aerolínií, vyskúšal si aj práce, ktoré mnohí považujú za menej atraktívne.
Aj on si počas mladosti vyskúšal, aké je to Američanom parkovať autá či ťahať kufre. Tvrdí ale, že vďaka pobytom v Amerike počas letných prázdnin sa zdokonalil v angličtine, čo bolo pre neho v budúcnosti obrovským prínosom.
Po ukončení štúdia začal pracovať v americkej poradenskej spoločnosti, ktorá svoju činnosť zameriavala na ozdravovanie firiem európskych aj ázijských krajín. Táto spoločnosť mu poskytla možnosť okúsiť aj to, ako chutí práca v Ázii. Práve cesta z tohto kontinentu mu zmenila život.
Dostal vraj príkazom, aby odcestoval do Rigy, kde krachuje aerolinka. Konkrétne to bolo v roku 2011 a Martin mal len 29 rokov. Aj napriek nižšiemu veku si však dokázal vybudovať dôveru. V čase, keď Martin do spoločnosti prišiel, bola v červených číslach a vtedajšie ročné straty predstavovali približne 120 miliónov.
Premiér Valdis Dombrovskis, ktorý v tom čase post zastával, leteckú spoločnosť zrušiť nechcel. Nielenže si prostredníctvom nej už kúpilo letenky mnoho ľudí, ale o prácu by prišlo aj veľké množstvo zamestnancov.
Martin a mnohí ďalší ľudia tak stáli pred výzvou, ktorej obsahom bolo do niekoľkých rokov dostať aerolinky späť do hry. Martin často uvádza, že v dôsledku zavedených zmien v leteckej spoločnosti neostal kameň na kameni.
Po niekoľkých týždňoch sa firma obrátila na Martina s ponukou stať sa súčasťou spoločnosti. Prvýkrát však odmietol, a spoločnosť tak predĺžila projekt s Boston Consulting Group. Po skončení tejto doby, ktorá predstavovala dva mesiace, sa Martin napokon odhodlal k tomu, že sa firmu pokúsi dať do poriadku.
Uvádza, že za jeden z hlavných problémov považoval aj to, že letecká spoločnosť, do ktorej nastúpil, fungovala na princípe úplného low-costu. Vysvetľuje, že nie je možné lietať za 12 €, ak len letiskové poplatky za pasažiera predstavujú násobne vyššie sumy.
Kroky, ktoré napokon podnikol spolu s ďalšími dvomi členmi predstavenstva, sa vyplatili, nakoľko AirBaltic bol od roku 2014 konzistentne ziskový a v roku 2016 expandoval do Estónska a Litvy. Pred pandémiou zrealizovali denne približne 130 letov. Jednou zo zásadných zmien bolo aj zníženie počtu lietadiel. Z pôvodných 34 zostalo iba 25, čím prispeli k zníženiu nákladov.“
Recept na taký závažný manažérsky počin prezradil v rozhovore pre časopis Trend:
„Prečo boli aerolinky pred krachom?
Trh bol dobrý ako dnes, ale neustriehli si náklady. Rýchlo expandovali a náklady im rástli rýchlejšie ako výnosy.
Aké náklady? Prezamestnanosť?
Prepustili sme postupne tristo z 1 400 ľudí, ale prezamestnanosť nebola vážny problém. Lietali stratové trasy, ktoré držali pre nejaký strategický plán, no ten nedával žiadny zmysel. Platili dvestotisíc dolárov mesačne za lietadlo, ktoré sa dalo kúpiť za pol milióna dolárov. Letenky predávali pod cenu nákladov.
Boli za tým kšefty manažmentu?
Mix dôvodov. Nedbalosť. Rástli, tak neriešili ceny. Boli tu skupiny, ktoré mali rôzne záujmy, robili sa rôzne joint ventures. Našli sme nevypovedateľné kontrakty. Dnes neuzavrieme žiadnu zmluvu, ktorá by sa nedala vypovedať do 30 alebo 90 dní. Zoznam toho, čo bolo treba zmeniť, bol dlhý tri strany.“
Málokto vie, že v službách airBalticu lietalo aj niekoľko slovenských pilotov. Prví slovenskí piloti, a to štyria, začali svoju pobaltskú púť už v roku 2010.
V roku 2020 opustil airBaltic kde sa s ním rozlúčili slovami: „Sme veľmi vďační za Martinov prínos za posledných osem rokov. Bol neoddeliteľnou súčasťou úspešného príbehu airBaltic. Je nám smutno, že odchádza, ale prajeme mu do budúcnosti len to najlepšie.“
O svojej manažérskej práci poskytol rozhovor pre Slovenský rozhlas (TU).
Zdroje:
https://slovensko.rtvs.sk/rubriky/starsie-znovu-si-vypocujte/nasi-a-svetovi/181095/nasi-a-svetovi-martin-sedlacky
https://www.trend.sk/biznis/umierajuce-aerolinie-zmenil-spicku-martin-sedlacky-trufol-aj-nase-zeleznice
https://denikn.cz/366156/smartwings-prispely-ke-zniceni-csa-a-ted-chteji-pomoc-od-statu-rika-letecky-manazer-sedlacky/
https://spectator.sme.sk/c/22391148/faces-of-slovakia-martin-sedlacky-airbaltic-latvian-airline.html
Spracoval: Gustáv Murín