Matka nositeľa Nobelovej ceny Osheroffa bola Slovenka

Prof. Douglas Dean Osheroff (1945).

Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku sa narodil v roku v Aberdeene (štát Washington). Študoval na Caltech, inšpiratívnom prostredí, kde prednášal nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Richard Feynman, a pokračoval vo vzdelávaní na Cornell, kde študoval fyziku nízkych teplôt.

Bakalársky titul získal v roku 1967 na Caltechu, kde navštevoval prednášky Richarda Feynmena a vykonával výskum pre Gerryho Neugebauera.

Následne ďalej študoval na Cornell University, kde v laboratóriu atómovej fyziky a fyziky pevných skupenstiev pracoval na výskume fyziky nízkych teplôt.

Titul Ph.D. získal na Cornell University v roku 1973. Neskôr 15 rokov pracoval v Bellových laboratóriách, kde pokračoval vo výskume fenoménov odohrávajúcich sa v 3He pri nízkych teplotách. V roku 1987 sa presťahoval na katedru fyziky a aplikovanej fyziky na Stanford University, kde túto katedru v rokoch 1993-96 aj viedol.

Spolu s Davidom Leeom, vedúcim laboratória, a Robertom C. Richardsonom, použili Pomerančukov článok pri skúmaní správania sa 3He pri teplotách pár tisícin stupňa nad absolútnou nulou. Pri svojich meraniach objavili neočakávané efekty, ktoré neskôr vysvetlili ako fázové prechody na supratekutú fázu 3He.

Lee, Richardson a Osheroff za tento objav spolu v roku 1996 dostali Nobelovu cenu za fyziku.

Vo svojich pamätiach napísal: „Moja matka bola dcéra evanjelického pastora, ktorého rodičia pochádzali z územia, ktoré je dnes Slovenskom.“

Na pozvanie SAV v júni 2012 absolvoval prednášku a besedu so študentmi Slovenskej technickej univerzity, kde spomenul aj jednoduché vety v slovenčine, ktoré si od matky zapamätal.

Počas týždňového pobytu sa zúčastnil na oslavách 75. výročia Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, absolvoval prehliadku jadrovej elektrárne v Mochovciach, navštívil Vysoké Tatry a chatu na Zelenom Plese. Diskutoval tiež s poprednými odborníkmi zo slovenských univerzít a Slovenskej akadémie vied.

V aule Aurela Stodolu na Strojníckej fakulte STU sa stretol so žiakmi stredných škôl na podujatí Hodina otázok. Išlo o vytvorenie priestoru pre popularizáciu vedy medzi mladými ľuďmi.

Následne si prebral čestný doktorát STU.

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Douglas_Dean_Osheroff

https://www.teraz.sk/slovensko/slovensko-navstivi-nositel-nobelovej/13179-clanok.html?mostViewedArticlesInSectionTab=2

https://www.britannica.com/biography/Douglas-D-Osheroff

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

 

Podobné články