U nás, ako aj v celom tzv. Západnom svete sa podnikanie považuje za vysoko racionálne konanie, kde žiadna mystika a nadpozemské sily nemajú čo robiť. V Indonézii a na ostrove Bali je podnikanie bez udobrenia si zlých síl a pomoci tých dobrých takmer nemožné.
Samozrejme, priam do očí bijúce je to pri denných, ale aj slávnostných, obetách, ktoré nájdete v podobe palmovej misky plnej kúskov ryže a kvetov, dokonca kúpených sladkých tyčiniek, pred každým obchodíkom i väčším obchodom.
Keď ste len trochu vnímavejší, rýchlo zistíte, že nadpozemské sily rešpektujú aj medzinárodné hotely. Najmä ak sú majiteľmi Číňania, ktorí sú na Bali veľmi aktívni.
Žiadny takýto hotel nemá 4 poschodie. Toto číslo je aj symbolom smrti. Preto po treťom nasleduje hneď piate…
Niektoré hotely sa vyhýbajú aj číslu 1, opäť pre zlé znamenie, takže majú rovno 2 poschodie. Rovnako je to na vnútroštátnych letoch štátnych indonézskych aeroliniek Garuda, kde sa sedadlá počítajú až od čísla 20, takže ak sedíte v rade 27, ste len v siedmom rade od predu lietadla.
Pre zmenu hotel SwissBel čínskych majiteľov má všetky izby s pridaným číslom 8 na začiatku, hoci nemá 8 poschodí. Je to pre šťastie.
Do podnikania i spoločenských podujatí tu zasahujú aj zariekavači. Opakovane mi bolo z veľmi serióznych zdrojov povedané, že v Indonézii existuje zariekanie počasia. Dá sa teda vopred „objednať“, aby dažďové mraky neohrozili vašu veľkú slávnosť pod holým nebom, ale boli odklonené bokom. Neodporúča sa však takúto pomoc nadužívať a nejde o službu z katalógu. Pre úspech takéhoto ovplyvňovania počasia navyše musí niečo urobiť aj objednávateľ. Patrí k tomu aj dvadsaťdňový pôst pred začiatkom udalosti a modlenie. Chudobnejší sa o niečo podobné môžu pokúsiť aj sami a ich postupy veľmi pripomínajú zariekavanie našich predkov najmä vo veciach lásky fungujúce u nás ešte niekoľko desiatok rokov dozadu.
V mystériách nemôžeme obísť ani ľudové liečiteľstvo. V niektorých krajinách je liečiteľstvo považované za rovnocenné s oficiálnou medicínou. A vo svete známym centrom takéhoto liečiteľstva je indonézsky ostrov Bali. V poetickej forme o tom hovorí film s Juliou Robertsovou „Jedz, medituj a miluj“ z roku 2010 vychádzajúci z románu, ktorý opisuje údajne skutočnú udalosť.
O rukolapných úspechoch liečiteľov mi osobne rozprával Gusti Ayuba Dalem, ktorý vedie na Bali turistickú agentúru a staral sa o našu medzinárodnú novinársku výpravu. Vopred dodáva, že nevylučuje klasickú liečbu západného typu, ale miestni obyvatelia nemajú dobré skúsenosti s úrovňou miestneho zdravotníctva a niektoré zákroky si ani nemôžu dovoliť. On sám podstúpil liečenie pri neznesiteľnej bolesti, ktorá pominula pri návšteve liečiteľa. Opísal nám aj príklad zásahu liečiteľa presláveného po celom ostrove. Ten pomohol v prípade, keď ho navštívil lekár, ktorého syn utrpel úraz hlavy a po operácii mu kolegovia otca odporučili ukončiť vysokoškolské štúdium, aby sa vyhol komplikáciám. Vďaka liečiteľovi štúdium nielen dokončil, ale aj dosiahol doktorát práv. Na našu otázku, či by sme sa s ním mohli stretnúť, odpovedal, že by to bolo zbytočné. Tento liečiteľ medzičasom stratil liečivú silu a teraz sa živí ako obyčajný masér. A to je tá večná dilema. Áno, na tomto svetoznámom ostrove sú vychytení liečitelia a propagujú ich aj rôzne web-stránky, len treba vedieť, že tí praví nesmú požadovať peniaze a už vôbec nie podľa cenníka. A tak budeme musieť nechať tie zázračné prípady vyliečenia pre domácich, rovnako ako ich každodenné predchádzanie si duchov dobrých aj tých zlých…
Pôvodná reportáž G. Murína publikovaná v ON Luxury Magazine č.21/2016.