Utorok podvečer: Tentoraz som začal sériu stretnutí s čitateľmi v Prešove. Vďaka novej pani riaditeľke knižnice P.O. Hviezdoslava, pani Ivete Hurnej, sa aj napriek tomu, že knižnica v ten deň bola pre zmenu knižničného systému zatvorená, podvečer uskutočnila beseda pre verejnosť na tému „Tajný denník mafiána – Róbert Holub“ s premietaním TV dokumentu „Mafiánska vojna na východe“. Milým prekvapením v publiku bola študentka, ktorá pred časom spracovala dodnes neuzavretú násilnú smrť policajného vyšetrovateľa v nevestinci Evelyn, keď ho spoluvlastnil mafiánsky boss spomínaný v besede.
Streda doobeda: Celý môj výjazd inicioval nápad študenta gymnázia v Giraltovciach Sama, ktorý si osvojila pani učiteľka Janka Čorbová. Tá si vzala na starosť aj pozoruhodný projekt Európskej komisie, v rámci ktorého táto škola znalosťami o EÚ uspela už opakovane, a tak sa vybraní žiaci ocitli aj v Štrasburgu. S ambasádormi tohto projektu a ich agilnou pani učiteľkou som sa stretol už večer pred besedou, čo mi veľmi pomohlo na druhý deň pri formulovaní zvolenej témy, ktorou bola práve budúcnosť Európskej Únie vzhľadom k blížiacim sa euro-voľbám. Som rád, že boli spokojní, ako mi napísala jedna z nich, Simona: „Chcela by som vám úprimne poďakovať za návštevu. Všetkých nás ste veľa naučili. Myslím, že viacerí sme veľmi ocenili, že ste počas svojej prednášky pomenovali aj chyby, ktoré Európska únia má. Určite sme sa veľa naučili a bola to cenná životná skúsenosť.“ Reč bola nakoniec nielen o tom, ako svedčí výrok jedného zo študentov: „Bola to najlepšia prednáška na akej som kedy bol. Pán Murín rozprával od Európskej únii a politiky, cez sex, až po mafiu.“
Streda podvečer: V Mestskej knižnici v Stropkove mám už niektorých známych. Ťažko by som mohol zabudnúť napríklad na pána Stropkovského zo Stropkova. Po odpremietaní TV dokumentu „Mafiánska vojna na východe“ sa preto rozvinula zaujímavá diskusia, ktorá pokračovala vďaka vedúcemu miestneho odboru Matice slovenskej aj potom, čo účastníci besedy už odišli. Dozvedel som sa medzi iným neradostnú vec, že mladí ľudia utekajú z mesta za prácou inde a tým pádom tu nie je žiadna diskotéka, vymreli zábavy, aj plesy. Ešteže ostali besedy s čitateľmi vďaka Mestskej knižnici.
Štvrtok som celý strávil vo Vranove nad Topľou. Najskôr doobeda besedou pre SOŠ Drevársku, na tému môjho dlhodobého projektu prezentovaného na tejto web-stránke Tulacky.net o najznámejších Slovákoch vo svete.
Čas do druhej besedy som využil na podpisovku v miestnom kníhkupectve Panta rhei, ktoré je asi najmenšie z celej tejto impozantnej siete, ale práve mojich kníh tam majú dosť.
Poobede som v besede pre verejnosť, kam prišli nielen starší, ale aj mladí čitatelia, okrem mafiánskej témy „Tajný denník mafiána – Róbert Holub“ a premietania TV dokumentu „Mafiánska vojna na východe“, predstavil aj svoju už dávnejšie vydanú knihu „Návod na dlhovekosť“. Tá sa teší veľkej obľube seniorov a radi na túto tému diskutujú.
V piatok doobeda som predstavil najznámejších Slovákov vo svete študentom gymnázia a cirkevnej školy v Zemplínskej knižnici v Trebišove. Boli naozaj pozorní a tak som premietol aj promo-klipy k stále ešte nedokončenej sérii TV dokumentov „Mafiáni“. V súčasnosti sú hotové diely o Roháčovi, Čongrádym a Mafiánskej vojne na východe.
Podvečer patril besede v Novohradskej knižnici v Lučenci, kde je vždy početné publikum (viď foto: Jozef Paulenka). Milá bola mladá žena, ktorá prišla v zastúpení svojho manžela, ktorý je ako kamionista stále na cestách, ale vo voľných chvíľach číta moje knihy. Priniesla na podpis čerstvo zakúpenú knihu „Tajný denník mafiána – Róbert Holub“, do ktorej je vložené aj DVD TV dokumentu „Mafiánska vojna na východe“. Po besede bola živá debata, ktorá pokračovala ďalej s pamätníkmi 90-tych rokov, pánom Jaroslavom Vilhanom (vtedy riaditeľom Okresného riaditeľstva PZ SR) a Jánom Kašiarom (vtedy šéfom okresnej kriminálky), ktorí sú studnicou pozoruhodných svedectiev tej doby.
Aj o tom takéto besedy sú. Nielen ja hovorím k čitateľom, ale naopak sa od nich dozvedám mnohé podnety pre moje ďalšie knihy. Vďaka za to!