Manželia Horváthovci z Radošiny a Evita Perón

Tento nevšedný príbeh objavil pán Stanislav Štepka ešte ako mladý novinár a po rokoch ho zvečnil aj vo svojej aktuálnej hre Radošinského naivného divadla „To nemá chybu“:

Anton Horváth (1900 v Radošine – 1986 v Radošine), robotník, záhradník.

Juliana Horváthová, rodená Vašicová (1901 v Radošine – 1983 v Radošine), manželka Antona Horvátha, robotníčka, slúžka a kuchárka.

Manželia Juliana a Anton Horváthovci pochádzali z Radošiny, odkiaľ v tridsiatych rokoch 20. storočia odišli za prácou do Argentíny. V krátkom čase sa naučili po španielsky. Slúžka Juliana a záhradník Anton si rovnako rýchlo našli prácu. Na základe pozitívnych referencií od ich predchádzajúcich zamestnávateľov sa dostali do výberu na miesto slúžky a záhradníka v letnom sídle argentínskeho prezidenta Juana Peróna neďaleko Buenos Aires, kde pracovali v rokoch 1946 až 1952. Vo víkendovom prezidentskom zámku sa im darilo, obľúbil si ich prezident Perón aj jeho atraktívna manželka Evita, a tak okrem práce záhradníka Anton Horváth robil prezidentovi Juanovi Perónovi aj príležitostného šoféra. Juliana Horváthová bola jednou zo slúžok v letnej haciende a dosť často pracovala v najbližšej blízkosti prezidentovej manželky Evity Perónovej. Po politickom páde prezidenta Peróna a smrti Evity sa manželia Horváthovci v roku 1953 vrátili späť do Československej republiky. Paradoxne sa vrátili práve 31. mája, keď v republike došlo k veľkej peňažnej reforme – k výmene peňazí. Nové spoločenské zriadenie, ale aj peňažná reforma ich obrali o všetky úspory. Svoj život manželia Horváthovci dožili mimoriadne skromne, v samote v rodnej obci.

 

Zdroj:

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Ondrej Spišák
Hudba: Juraj Haško
Scéna: František Lipták
Kostýmy: Katarína Hollá

Horká komédia
o spätnom naprávaní
starých chýb

Trochu trpký, ale skôr ľudsko-smiešny životný osud starého novinára v komédii Stanislava Štepku To nemá chybu až priveľmi pripomína naozajstný životný príbeh autora hry, mimochodom, takisto kedysi novinára. Novinár Fedor krátko bilancuje život a nato sa spolu so svojimi deťmi vracia do vlastnej minulosti, presnejšie na miesta svojich autentických, mimochodom, mimoriadne atraktívnych novinárskych stretnutí a rozhovorov. Vtipne uvažuje spolu s divákmi o naprávaní chýb, teda či sa dá vyvarovať chybám; slovom, čo a ako by bolo, keby tých osudných ľudských, ale aj historických, dokonca aj vesmírnych chýb nebolo. Autorovi takýto fantazijný výlet do minulosti so stretnutiami so zaujímavými osobnosťami a osudnými chybami poskytuje príležitosť vtipne uvažovať o súčasnosti a poskytuje príležitosť zoznámiť sa nielen s atraktívnymi osobnosťami (Evita Perónová, Lenin, Milan Rastislav Štefánik, Janko Francisci atď.), ale aj ponúka možnosť pre seba objaviť priestor na úvahu o vlastných chybách a ich problematickom naprávaní. Takmer všetky stretnutia s osobnosťami uvedenými v hre To nemá chybu majú autentický novinársky pôdorys, čo iste hre dodáva na atraktivite a režisérovi Ondrejovi Spišákovi ponúka dosť príležitostí na vtipné, ale aj pôsobivé scénické stvárnenie. Inscenácia vzniká spolu s hudobným skladateľom Jurajom Haškom, divadelnou hudobnou skupinou, spevákmi, tanečníkmi, dramaturgičkou Darinou Abrahámovou, choreografkou Evou Burdovou, scénografom Františkom Liptákom, kostýmovou výtvarníčkou Katarínou Hollou a v produkcii Ladislava Hubáčka. Premiéra bude 11. a 12.novembra 2016 na scéne RND.

 

Foto: Wikipedia

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

August, 21., 1968 v Amerike

Celú noc prelietavali nad nami lietadlá. Mal som necelých desať rokov a žiadnu potuchu o politike, ale vedel som, že niečo nie je v poriadku.