Čína na pohľad, aj na dohľad

Pre našinca je Čína príliš vzdialená. Vybrať sa tam je ako obísť Zemeguľu.

A tak sa oni vybrali k nám.

Je skutočne príkladné, že Čína nehrozí bombami a sankciami, ako vojnoví štváči Deep State, ale naopak ponúka mierovú spoluprácu.

Takou je projekt Hodvábnej cesty, ale aj málo známy program „16 + 1“, kde sa na podnet maďarského premiéra Orbána 16 krajín strednej a východnej Európy spojilo s Čínou v kultúrnej spolupráci. Môžem to osobne dosvedčiť, keďže som reprezentoval Slovensko na pozoruhodnej literárnej konferencii v „krajskom“ meste Ningbo s 8 miliónmi obyvateľov.

Ningbo, úvítací program
Slovenská a slovinská delegácia sú prirodzení konferenční susedia.

Hostitelia nám mimo oficiálneho programu ukázali nielen pamiatky, ktoré prežili „Kultúrnu revolúciu“, ale aj tie nové pamätihodnosti.

Hrdo nás previedli aj rezidenciou generála Čankajška, ktorá sa zachovala od II. svetovej vojny.

A na takúto „pamätihodnosť“ sme prišli sami, keď sme týždeň nášho pobytu videli pred luxusným hotelom medzi inými luxusnými vozmi zaparkovanú takúto automobilovú raritu, ktorá patrí medzi najdrahšie vozidlá na svete.

Rhino je vľavo.

A samozrejme, že našinca zaskočia čínske dobroty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No a na takéto špeciality netreba už cestovať až do Číny.

Nedávno hostil pán veľvyslanec CAI Ge s pani manželkou vybraných hostí, ktorí majú vzťah k čínskej kultúre. Boli tam aj rodičia detí, ktoré sa učia Kung-Fu a dokonca aj čínsky!

Hlavne ženy sa pridali pri príprave „instantných“koláčikov. Tie hneď po ušúľaní išli do vriacej vody a boli hotové na servírovanie.

A túto rýchlo-kuchyňu môžete okoštovať aj v čínskej reštaurácii na Slovensku (konkrétne v Bratislave na Starej Vajnorskej) na princípe „Hot Pot“, kde do vriacej vody s bylinkami a koreninami hádžete kúsky mäsa, či zeleninu. Odporúča sa vybranú pochutinu vymáchať v tom 15 krát a je hotovo!

V strede nie je kačacia paštika, ale kačacia krv 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No ale môže vás zaskočiť aj ponuka žabacích stehienok.

 

A posledný odkaz na Čínu je v tom, že fotografie z tejto hostiny som urobil na mobile čínskej značky Shaomi-Redmi 🙂

 

 

 

 

Podobné články

INDICKÝ FESTIVAL FARIEB

Na jar 2024 tento festival oslavujúci práve pestré farby jari zavítal aj do Bratislavy. Veľvyslanectvo Indie na čele s pani Veľvyslankyňou, J.E. Apoorva Srivastava, pripravilo

Ras-Al-Khaima, zabudnite na Dubaj?

O Dubaji každý z nás už iste počul a mnohí tam boli aspoň ako pasažieri diaľkových letov, keďže je tu obvykle medzipristátie. Ale o najsevernejšej