Profesor Imrich Chlamtač (1949, Zlaté Moravce). Rástol tu do 15-tich rokov.
Už v 4. triede ovládal matematiku z 9. ročníka. Aj v ďalších prírodovedných predmetoch fyziky, chémie, prírodopisu vynikal. Keď nedával pozor a učiteľ ho napomenul, odpovedal mu (blog.sme.sk): „Ja to už dávno viem.“
Sám spomína (blog.sme.sk): „Bol to ťažký život, pretože moji rodičia trpeli a tým, že boli pred vojnou kapitalisti, starí rodičia museli odísť z Československa. Cez II. svetovú vojnu boli prenasledovaní systémom. Prekádrovanie, ktoré sa vtedy dialo dopadlo tak, že môj otec z riadiacej funkcie bol prevedený ako robotník. Viem, že nielen Židia trpeli, bola to ťažká doba. Aj kresťanská cirkev bola utláčaná… A tie predsudky. Chodievali sme bočnými uličkami, aby nás spoluobčania nevideli, že sa ideme modliť do synagógy.“
Odišiel s matkou, otcom a sestrou do Izraela v roku 1964 bez peňazí, bývali v malom byte v Tel Avive (blog.sme.sk): „Neprežil som II. svetovú vojnu osobne, ale aj za doby komunistov, aj medzi mojimi učiteľmi, a to musím povedať, že keď sme odišli do Izraela, to bola vec, na ktorú mali ľudia rôzne názory. Ľudia sa s nami uzmierovali, každý vedel, že odchádzame. A nikto nič nepovedal. Môj triedny učiteľ pán Stopko, to sme boli na nejakej brigáde, prišiel ku mne a pozrel sa, či niekto nie je na okolí, a povedal: „Imrich ja viem že odchádzate do Izraela, želám ti všetko najlepšie.“ A ten istý človek, som sa potom dozvedel, v roku 1968 po tej Pražskej jari, keď všetci učitelia boli pozvaní a museli ísť vyjadriť lojalitu novému systému, on odmietol. Potom bol dobitý a zomrel.“
Imrich Chlamtač začal pracovať ako šofér sanitky, popri tom aj študoval. Je držiteľom doktorátu z počítačových vied z University of Minnesota (1979), má aj bakalársky a magisterský titul z matematiky na univerzite v Tel Avive (1977). Je čestným profesorom Univerzity v Trente, univerzity v Tel Avive. Pôsobil na Bostonskej univerzite a univerzite v Massachusets.
Prednášal na prestížnych svetových univerzitách. Zhruba 400 jeho článkov bolo uverejnených v rôznych odborných magazínoch.
Zjednotil celú sieť USA do jednej telekomunikačnej siete. Prof. Chlamtača prijala Texaská univerzita v Dallase, UTD na jeseň 1996, aby postavil Telecom Corridor, najväčšiu koncentráciu telekomunikačných spoločností v USA. Ako profesor, riaditeľ CATSS a zástupca pre výskum, bol nápomocný pri budovaní jedného z najväčších partnerstiev medzi priemyslom a univerzitou financovaného prostredníctvom TexTec a ďalších úspešných iniciatív. Počas svojho pôsobenia na UTD prof. Chlamtač prispel kľúčovými konceptmi k rozvoju výskumných aktivít, tak že Texaská univerzita v Dallase obsadila č. 1 miesto v Spojených štátoch medzi univerzitami v rebríčku Times Higher Education.
Jeho vynález konceptu svetelnej cesty sa stal základným mechanizmom smerovania vlnovej dĺžky, čo je základom dnešných optických WDM sietí. Na základe svojich vedeckých úspechov bol v roku 1993 zvolený za člena asociácie IEEE.
Ako prvý zaviedol základné koncepty multishop networking, objasňujúce problematiku medzikanálových konfliktov, skrytých problémov na termináloch smerovania a vysielania. V roku 1997 sa stal členom združenia Association for Computing Machinery (ACM) pre zavedenie konceptu lighpaths, svetelných, resp. optických ciest.
Je spoluautorom viacerých kníh, vrátane prvej učebnice LAN sietí, knihy „Bezdrôtové a mobilné sieťové architektúry“, ktorá je odporúčaná editorom siete IEEE, ako aj bestselleru medzi inžinierskymi knihami „Širokopásmové služby pre podniky a komunity“.
Po páde Dvojičiek odišiel do Trenta na severe Talianska. Založil si prosperujúcu firmu.
Žije striedavo v Taliansku a Spojených štátoch (blog.sme.sk): „Mám manželku, syna, ktorý je profesorom, dcéra je lekárkou, žije v New Yorku a mám dokonca 10-ročného vnuka. Nehovoril som s deťmi o útrapách, viac som im spomínal tú dobu v Zlatých Moravciach, keď som tu rástol. Človek sa ťažko preorientuje z jedného dňa na druhý. Myslím si, že je ťažké pochopiť židovskú kultúru, ktorá po nemeckej totalite sa premenila na pár rokov na slobodný štát, potom zase na inú totalitu a bol tu veľký strach. Ľudia sa báli, báli sa jeden druhého, báli sa pištolí, málo ľudí malo odvahu. V súčasnosti je tu obdiv ľudí, ktorí zobrali to riziko na plecia, aby zachránili tých, čo ich bolo treba ochrániť.“
V súčasnosti je prezidentom EAI – Európskej aliancie pre inovácie, súkromnej neziskovej organizácie, ktorá organizuje konferencie a vytvára otvorenú výskumnú komunitu, ktorá podporuje profesionálny rozvoj a prináša výskum a jeho výsledky na trh. Predtým pôsobil ako predseda CREATE-NET – medzinárodného centra výskumu a vývoja, zaoberajúceho sa oblasťami počítačových a telekomunikačných sietí.
Je čestným občanom mesta Zlaté Moravce.
Zdroje:
https://blog.sme.sk/annamondockova/kultura/imrich-chlamtac-zid-z-moraviec-uznavany-vo-svete
https://sk.wikipedia.org/wiki/Imrich_Chlamtac
https://www.slovenskivedci.sk/
https://en.wikipedia.org/wiki/Imrich_Chlamtac
Spracoval: Gustáv Murín