prof. MUDr. Ivan Rektor, CSc. (* 5. novembra 1948, Levoča) je slovenský neurológ (klinický neurofyziológ).
Od roku 1992 bol prednostom I neurologickej kliniky Fakultnej nemocnici u sv. Anny v Brne a Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity. Kliniku viedol do roku 2012. Zaoberá sa okrem iného tým, ako mozog vníma hudbu.
V rokoch 2006 – 2011 bol prorektorom Masarykovej univerzity pre rozvoj, od r. 2007 pôsobí v Stredoeurópskom technologickom inštitúte – CEITEC (vedúci výskumnej skupiny Molekulárne a funkčné neurozobrazovanie).
V októbri 2010 sa stal členom-korešpondentom Americkej neurologickej asociácie (ako prvý vedec pôsobiaci v Českej republike).
Jeho profesionalita bola ocenená radom cien, získal napr. titul Veľvyslanec pre epilepsiu, čo je najvyššie ocenenie Medzinárodnej ligy proti epilepsii, a ako prvý český vedec bol zvolený za člena korešpondenta Americkej neurologickej asociácie. Je medzinárodne uznávaný vďaka svojmu neurologickému výskumu preživších holokaustu. K bádania ho inšpiroval rodinný príbeh – jeho rodičia boli počas II. svetovej vojny partizánmi na Slovensku, starí rodičia z otcovej strany aj časť rodiny zahynuli v koncentračnom tábore. Prvé výsledky dlhoročnej štúdie ukázali, že fyzické následky holokaustu zostávajú prítomné v mozgu tých, ktorí prežili, a zároveň by mohli ovplyvniť duševné zdravie najmenej troch generácií tej istej rodiny. Ivan Rektor je citovaným autorom desiatok vedeckých publikácií a vychoval mnoho nasledovníkov v doktorandskom štúdiu. Vďaka jeho celoživotnej práci sa môže Brno prezentovať ako významné centrum svetovej neurológie.
Za svoj prínos pre región získal v roku 2020 Cenu mesta Brna v oblasti lekárskej vedy a farmácie. Pri tej príležitosti povedal: „Keď sme centrum zakladali, bolo to vtedy zhodou okolností v čase privatizácie zdravotníctva, mnoho starších kolegov odišlo z kliniky do privátu alebo do Bohuníc a ja som sa ocitol na klinike s mimoriadne nadanými a vysoko motivovanými mladými kolegami. To nám umožnilo zavedenie modernej terapie vrátane chirurgie epilepsie, ale aj centra pre Parkinsonovu chorobu a ďalšie extrapyramídové ochorenia. Neskôr tak vznikli ďalšie centrá – ikty, demencia, roztrúsená skleróza atď. Tieto centrá vedú kedysi mladí kolegovia, dnes stále ešte mladí profesori, ako sú Milan Brázdil, Irena Rektorová alebo Robert Mikulík, Martin Bareš je rektorom, všetci s medzinárodným renomé. A máme aj mladých docentov, napríklad Marek Baláž, Martina Bočková, práve habilitujú Irena Doleželová a Martin Pail, centrá vedú ďalej aj Michal Dufek a Lenka Krajčovičová… Máme nádejných mladých kolegov, ktorých akademická kariéra je na vzostupe. Súhrnná odpoveď je teda áno, vo vyššie menovaných odboroch sme na európskej či svetovej úrovni. Vedeckému rozvoju potom veľmi pomohlo to, že sme zapojení v CEITEC aj FNUSA-ICRC.“
Poskytuje rozhovory aj bežnej tlači, TU.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_Rektor
https://www.muni.cz/lide/1073-ivan-rektor
https://www.brno.cz/w/prof-mudr-ivan-rektor-csc-fana-fcma
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/ivan-rektor-stres-holokaust-neurologie.A220608_135835_xman-rozhovory_tudo
https://www.fnusa.cz/prof-ivan-rektor-ziskal-cenu-mesta-brna/
Spracoval: Gustáv Murín