Slovák Peter Garčár postavil v Kostarike jedinečný dom na strome

Peter Garčár, zo slovenského Tešedíkova (okres Šaľa), dokázal zrealizovať projekt, ktorý vo svete nenájdete. Cestovateľ, dobrodruh a vyštudovaný stavbár je autorom svetového unikátu – domu na strome. Peter Garčár si kúpil dažďový prales v Kostarike a s pomocou Indiánov zhotovil nevídanú ekostavbu. Spojením jeho vedomostí a skúseností domorodých Indiánov kmeňa Naso Teribe, ktorí o džungli a stromoch vedia všetko, vznikol Stromodom pod názvom Nature Observatorio Treehouse.

„Bývanie na strome“ sa stalo populárnym aj u nás a takýchto „domov“ má bratislavský Lesopark tri. Zásadný rozdiel je však v tom, že tieto domčeky sú určené len na krátkodobé pobyty, zásadne nemajú oporu v samotnom strome, ale majú vlastné oporné stĺpy (to kvôli prípadnému vetru) a toaleta je v búdke pri strome.

Naopak, Peter Garčár staval 2,2-tonový príbytok zhora dole. Celé dva roky mu trvali prípravy projektu, ako urobiť dom na strome tak, aby maximálne spĺňal všetky požiadavky, ktoré si pre nezvyčajné obydlie stanovil. Od konca júla 2009 sa ekodom stal realitou a plánuje postaviť aj ďalšie.

 

Reportéri týždenníka Plus 7 dní Petra Garčára navštívili v tomto jeho ekodome: „WC je kompostovacie. Solárny panel generuje energiu potrebnú na osvetlenie a výťah. Použité pneumatiky slúžia ako ochrana kmeňa stromu a recyklovaná laminátová vaňa slúži ako vodná nádrž. Dažďové žľaby pozdĺž konštrukcie sú vyrobené z bambusu, rovnako ako bezpečnostné zábradlie. Všetko drevo použité na vytvorenie konštrukcie je z padnutých stromov… Má rozlohu šesťdesiatdva štvorcových metrov. Poskytuje neuveriteľný výhľad na všetky svetové strany, priamo do korún šesťdesiatmetrových stromov. Smerom na východ vidieť Karibik. Na poschodí je pripravená spálňa s dvoma dvojlôžkovými pohovkami a so sieťkou proti komárom. “

Projekt Treehouse Nature Observatorio získal v decembri 2012 v Londýne najvyššie ohodnotenie za najlepšiu inováciu v turizme, World Responsible Turist Awards. Toto ocenenie je súčasťou svetového veľtrhu turizmu a vyhlasujú ho každoročne.

 

Zdroje:

http://tvnoviny.sk/spravy/zaujimavosti/kostarika-slovak-postavil-jedinecny-dom-na-strome.html

Najekologickejší dom na svete postavil Slovák. Noc v džungli človeka zmení, hovorí

https://plus7dni.pluska.sk/relax/slovak-kostarike-postavil-dom-strome-pozrite-ako-vyzera

 

Spracoval: G. Murín

Podobné články

August, 21., 1968 v Amerike

Celú noc prelietavali nad nami lietadlá. Mal som necelých desať rokov a žiadnu potuchu o politike, ale vedel som, že niečo nie je v poriadku.