Tri perly Dominikánskej republiky

Letecké spojenie do tejto ostrovnej krajiny ponúka až 23 rôznych aerolínií, ale od nás máte fakticky len dve možnosti spojenia: letieť s medzipristátím na Floride, alebo priamo z Bruselu do Santo Dominga a Puerta Plata. Tým druhým sa vyhnete celému tomu americkému cirkusu s nevízami-vízami a pristanete rovno v najstaršej turistickej destinácii – Puerto Plata. Pravda, v návštevnosti ju predbehla Punta Cana, kam dnes smeruje 65 % turistov, ktorí tu majú k dispozícii až 50 000 izieb. Väčšina tamojších hotelov má totiž viac ako 1 000 izieb. V sezóne, ktorá vrcholí v decembri, tu odbavia denne 50-60 letov. Oproti tomu Puerto Plata má síce štatút medzinárodného letiska, ale s lokálnymi rozmermi. Živší je prístav, kam pripláva 6-7 výletných lodí týždenne. Plánujú prijímať až desať a preto stavajú nový terminál. Turistika je totiž najväčším priemyselným odvetvím krajiny, ktorú ročne navštívi 8 miliónov turistov, pričom prezidentom deklarovaným cieľom je až 10 miliónov turistov ročne, čím by sa vyrovnali počtu domácich obyvateľov. Ale neobávajte sa, zatiaľ tu nevidno žiadnu tlačenicu. Ľudia sú prívetiví a miestne pamiatky si vychutnáte v pohode.

 

Santo Domingo víta

   Hoci v hlavnom meste krajiny majú byť až dva milióny obyvateľov, mesto je poloprázdne. A historickým centrom prejdete celkom sami. Sú tu zachované kamenné domy, kde býval už ako guvernér Kolumbus, ale aj „štátny pirát“ jej Veličenstva Francis Drake, keď v roku 1586  prepadol mesto a vydrancoval ho. A nepomohlo, že obránci využili na protiútok stádo splašeného dobytka. Pýšia sa tu tiež tým, že na hlavnom námestí za sochou Kolumba je prvá katedrála postavená v Novom svete z roku 1540. Koniec-koncov mnohé iné je tu prvé, keďže práve tu sa začala španielska kolonizácia Karibiku.

 

Expozícia múzea 1
Expozícia múzea 1
Expozícia múzea 3
Expozícia múzea 3
Expozícia múzea 4
Expozícia múzea 4

Vrelo odporúčam unikátne múzeum potopených lodí. Volá sa MAR – Museo de las Atarazanas Reales. Sídli v moderne rekonštruovanej budove neďaleko vstupnej brány do starého koloniálneho centra oproti prístavu. Jeho expozícia je zložená z pokladov, aj predmetov dennej potreby, nájdených v potopených lodiach pri pobreží tohto štátu od čias Krištofa Kolumba. Je to symbolické, veď jeho hlavná loď, Santa María, stroskotala na Vianoce 25. decembra 1492 práve pri pobreží ostrova Hispaniola, ktorý sa delí dnes na Haiti a Dominikánsku republiku.

Socha Kolumba
Socha Kolumba

Od čias kolonizácie Karibiku a hlavne súperenia Španielska a Veľkej Británie o bohatstvo tejto Novej zeme sú pobrežné vody priam posiate stredovekými vrakmi lodí, vďaka čomu je múzeum bohaté na najrôznejšie predmety pripomínajúce tú dobu.

Tvorcom stálej expozície sa podarilo priblížiť tieto nálezy cez príbehy jednotlivých stroskotaní, ktoré predstavujú v krátkych animovaných filmoch, a dokladujú predmetmi dennej potreby účastníkov týchto dramatických okamihov. Počuť tieto príbehy je veľmi silný zážitok najmä, ak máte možnosť sa pozrieť na to, čo po obetiach i svedkoch tohto historického obdobia ostalo. Nájdeme tu aj rekonštrukciu podpalubia vojnovej lode z tej doby, či modely rôznych typov takýchto lodí. Pozoruhodná je možnosť ovoňať pachy, s ktorými sa museli zžiť vtedajší moreplavci, keď ich loď prevážala rôzne potraviny, či vzácny tovar, ako boli koreniny, či iné dovtedy v Európe neznáme plodiny.

Guvernérsky palác
Guvernérsky palác

K dokonalosti je toto priblíženie dávnominulých osudov dovedené v ďalšej pozoruhodnej inštitúcii neďaleko tohto múzea, nazvanej The Colonial Gate. Tu vám v malej kinosále 4D projekcia priblíži napríklad práve dobytie Santo Dominga britským pirátom Drakeom aj s animačnými pomôckami zabudovanými do sedadiel návštevníkov.

Reštaurácia I
Reštaurácia I
Reštaurácia III
Reštaurácia III

Mimo sezóny, v máji, sme boli jediná turistická mini-skupina na hlavnom námestí koloniálneho centra. Pochutili sme si na obede v „pirátskej reštaurácii“ v historickej budove, ktorá ešte pamätá Francisca Drake-a. Je súčasťou radu reštaurácií, ktoré sú mimo sezóny poloprázdne. Čašník z jednej z nich, s pre nás sympatickým menom Wladimir, tu robí už druhý rok, keď z rodnej Venezuely ušiel pred nepokojmi. Z terás týchto reštaurácií vidíte cez pusté námestie na guvernérsky palác, ktorý stavalo vraj až 1 200 indiánskych otrokov. Ak sa doň pôjdete naozaj pozrieť, zistíte, že tam jednak nie je nič na videnie a druhak zrejme takíto otroci neboli veľmi výkonní, pretože kamenný palác má len niekoľko väčších miestností.

V hlavnom meste Dominikánskej republiky myslia aj na tých, ktorým je jedno, kde prídu o svoje peniaze. Na morskej promenáde prezývanej Malecón je pre nich vybudovaný celý rad kasín…

 

Ospalé mestečko Santiago

   Keď sa vydáte na objavovanie tejto ostrovnej krajiny autom, počítajte s dvoj aj trojnásobne dlhším časom, než na aký sme doma zvyknutí. Aj pri najväčšej snahe je cestovanie autom namáhavé, na 235 kilometrov z Puerta Plata do Santo Dominga potreboval náš šofér mikrobusu až štyri hodiny. Majú tu síce aj diaľnice, ale väčšina úsekov je stále ešte vo výstavbe alebo už zasa v oprave. Len 61 kilometrov z Puerta Plata do Santiago de los Caballeros nám trvalo dve hodiny.

Hoci má Santiago pol milióna obyvateľov, centrálne námestie je rozmerov mestečka, ktoré je klasicky pusté s niekoľkými úradnými budovami, čo majú len jedno, či dve poschodia. V jednom z takýchto palácov je aj múzeum karnevalu s pestrými kostýmami. Námestiu dominuje moderná katedrála, ktorej najväčšou atrakciou je príjemný chládok vďaka hrubým stenám. Nezabúdajú tu ani na sochy a pamätné dosky zaslúžilým poetom, čo turistom, pravda, nič nehovorí.

Bazár II
Bazár II

Pre lovcov suvenírov a náruživých nákupcov zbytočností je tu neďaleký bazár. Omnoho zaujímavejšia je štvrť prízemných rodinných domčekov pomaľovaných miestnymi insitnými umelcami. Jej pätnásť uličiek má nástenné maľby vždy na určitú tému.

Maľby na domoch 4
Maľby na domoch 4
Maľby na domoch 7
Maľby na domoch 7
Maľby na domoch 9
Maľby na domoch 9

 

 

Mestu dominuje stará, ale stále ešte užívaná pevnosť. Jej predná časť slúži malému múzeu a  expozícii obrnených vozidiel pod otvoreným nebom.

Pevnosť III
Pevnosť III

To poteší milovníkov militárií, pretože ide miestami o naozaj bizarné vehikly. Zadná časť pevnostného komplexu ešte slúži polícii a to aj protidrogovej. Takto sa tu snúbi minulosť s prítomnosťou.

 

Fascinujúci „svet oceánu“

   Ak ste videli dve hlavné námestia už spomínaných miest, ako keby ste videli všetky v krajine. Ale čo ste určite ešte nevideli, je zábavný komplex Ocean World neďaleko Puerto Plata. Akváriá nájdete po celom svete a v mnohých z nich aj klasické show s delfínmi, či inými väčšími morskými živočíchmi. Tento areál je ale plný pohody a bezprostredného kontaktu s Prírodou. Jeho atraktivita stojí hlavne o zvieratách.

Ocean World 1
Ocean World 1

Hneď na úvod sa ponúkajú dve veľké akváriá postavené na úrovni očí. Nasleduje veľká voliéra s malými i veľkými papagájmi, zvedavo sadajúcimi na návštevníkov, aj bohorovným tukanom.

Ocean World 8
Ocean World 8
Ocean World 4
Ocean World 4
Ocean World 11
Ocean World 11

 

Samozrejme, nájdete tu aj menšie bazény na kúpanie a veľké sklzavky. Ale najúžasnejšia je interakcia s morskými živočíchmi. Za deň sa tu ponúkajú tri predstavenia s tromi tuleňmi a mrožom, tri predstavenia so žralokmi (zaručene neškodnými) a tri predstavenia s delfínmi. K tomu show s voľne pustenými exotickými vtákmi. Máte čo robiť, aby ste to všetko za deň obehli. A čo je najneuveriteľnejšie – tých zvieracích „účinkujúcich“ to baví!

Ocean World 12
Ocean World 12
Ocean World 14
Ocean World 14

 

Tým to ale nekončí. Za asistencie skúsených ošetrovateľov máte šancu na kontakt so žralokmi v bazéne, kde je tak po pás vody. Ale atraktívnejšie je plávanie s delfínmi v dvoch verziách. V „kráľovskej“, 60-minútovej, vás napríklad dva delfíny potlačia za nohy, takže letíte nad hladinou, v 30-minútovej sa bavíte s dvomi delfínmi, ktoré kŕmite, oblápate a držiac sa za ich plutvy surfujete po hladine.

Ocean World 17
Ocean World 17

Tulene a mrož po predstavení ochotne s vami pózujú pre fotografa a dokonca sa v pravej chvíli „usmievajú“.

Ocean World 38
Ocean World 38

My sme skúsili kontakt s delfínmi v plávajúcom bazéne, do ktorého slobodne prichádzajú a odchádzajú. Je to nezabudnuteľný zážitok, keď plávajú pomaly popri vás, mávajú vám plutvou, ošpliechajú vás, nechajú sa pohladiť, „pobozkajú“ vás na líce, objímu vás a na záver sa šikovne postavia vo vode pred vás, aby ste mali dobrú fotografickú pamiatku. Ale hlavne – naozaj ich to baví! V prestávkach medzi predstaveniami plávu vo veľkých bazénoch a chodia sa po očku pozerať k tribúnam, či tam nie je niekto, komu by predviedli svoje kúsky. Len tak, z radosti. Dokonca si samé vymysleli hru s návštevníkmi, kedy hľadajú na dne trsy machu a ten vyhadzujú ponad vysoké oplotenie vám k nohám. A keď im to hodíte späť, správajú sa rovnako ako psy pri aportovaní. Úžasne sa tým zabávajú a sú v tej hre neúnavní. Navyše na vás „pokrikujú“ a pískajú. Užite si to, kým takýto bezprostredný kontakt ľudí a voľne sa pohybujúcich zvierat nezakážu fanatickí ochrancovia zvierat, tak ako u nás.

Ocean World 34
Ocean World 34
Ocean World 36
Ocean World 36

Hovorili sme hlavne o mestách a miestach hodných vašej pozornosti. K tomu samozrejme patria turistické rezorty a more. Jedno je isté, v Dominikánskej republike sa nudiť nebudete!

 

Gustáv Murín

Reportáž pôvodne publikovaná v týždenníku Slovenka č.9/2020.

 

Podobné články