Na Vihorlatskú knižnicu mám zvláštne „šťastie“ – prichádzam sem raz za desať rokov:
+ prvýkrát som tu bol v roku 2003 ešte s témami vedeckých esejí o biológii
+ druhýkrát som tu bol v roku 2013 už s témou mafiánskych osudov pre dospelých a „biochémie lásky“ pre študentov
+ a do tretice v roku 2023.
Oceňujem, že pani riaditeľka Mária Daňová s bibliografkou, pani Zuzanou Švecovou, dali dôraz na moju knihu o Povstaní (60 dní národa).
Je to totiž unikátna kronika osobných príbehov účastníkov Slovenského národného povstania (SNP) v kontexte dramatických historických udalostí. Je to pozoruhodná mozaika ľudského rozmeru histórie, dokladovaného osudmi jeho účastníkov. Osobný ľudský osud tak oživuje históriu konkrétnou ľudskou bolesťou, ale aj chytrosťou, ako sa jej vyhnúť, či hrdinstvom, ako ju prekonať. Je to zvlášť aktuálne, keď máme momentálne vojnu fakticky „na dohľad“.
K tomuto eposu hrdinstva slovenského národa som sa odhodlal už ako 15-ročný, keď som narazil na prvé z týchto príbehov. Keďže som vedel, že ich bude veľa, zbieral som ich až do môjho odchodu na dôchodok a tak minulý rok vyšiel I. diel. Druhý sa pripravuje už do tlače a tretí je pánovaný na 80-te výročia SNP, čím sa táto trilógia zavŕši.
A keďže sme hovoril o dramatických príbehoch, tak som nemohol obísť životný osud nášho prvého medzinárodne uznávaného šéfkuchára a kodifikátora slovenskej kuchyne, pána Ondreja Antovszkého.
A do tretice sme prebrali novinky z mojej už tretej knihy o dlhovekosti, čo je téma, ktorú som riešil aj ako vedec.
A práve v tejto najnovšej knihe o dlhovekosti píšem aj o tom, že žijeme tak dlho, ako sme zvedaví, a ako príklad uvádzam obdivuhodnú zvedavosť a činorodosť pani Anny Šimkuličovej, ktorá ma pred rokmi oslovila, či by som prispel do jej zbierky kravát, takže ju v knihe aj citujem: „Zberateľstvom som si zabezpečila radosť na každý deň. Niekedy ma poteší už len to, že vidím odvážne zvolenú či výtvarne zaujímavú, alebo aspoň dobre vybranú a perfektne uviazanú kravatu. No, priznám sa, najviac ma tešia moje trofeje, medzi ktoré radím kravaty našich prezidentov, diplomatov, spisovateľov, výtvarníkov, spevákov, hercov, športovcov a iných osobností a je veľmi zaujímavé prečítať si aj ich príbehy, ktoré sa k týmto kravatám viažu…“ Táto pani je z Humenného a prišla na besedu aj so svojím nemenej invenčným manželom Mariánom.
Vždy poteší, keď sa v publiku objaví niekto z mediálnej oblasti a mňa zvlášť potešilo, že na túto moju besedu si našla čas hovorkyňa mesta Veronika. A ešte aj stála o to, aby sme to takto zvečnili:
Na druhý deň ma čakala beseda na osvedčenú osvetovú tému najúspešnejších našich krajanov v projekte „Slováci a svet“, ktorý je s celou databázou na tejto web-stránke.
Prišli hlavne študentky, ale mali medzi sebou aj štyroch spolužiakov, Strednej zdravotníckej školy, a boli chvályhodne pozorní. A keďže sa vždy aj pýtam, ocenil som spoluprácu v hľadaní odpovedí.
Ich pani učiteľka si hneď u pani bibliografičky Zuzany objednala prehľad vo svete uznávaných Humenčanov. Ja som zatiaľ našiel len dvoch, zato naozaj svetoznámych: zakladateľa SEALS Marcinka a herca Newmana. Viac nájdete na tejto web-stránke.