Peter Breiner sa stal hudobným svetoobčanom

Peter Breiner (* 3. júl 1957, Humenné) je klavírny virtuóz, skladateľ, aranžér, dirigent a spisovateľ slovenského pôvodu žijúci v Londýne.

Na klavír začal hrať vo veku 4 rokov, v rokoch 1971-1975 študoval na konzervatóriu v Košiciach hru na klavíri, skladbu, dirigovanie a hru na bicie nástroje. Neskôr sa presťahoval do Bratislavy, kde v rokoch 1975-1981 študoval kompozíciu u hudobného skladateľa Alexandra Moyzesa na VŠMU.

Pracoval ako hudobný režisér v Slovenskom rozhlase. V rokoch 1980-1985 hral s džezovým hudobníkom Petrom Lipom. V období 1985-1987 bol členom Orchestra Gustava Broma. Spolu s Milanom Markovičom účinkoval najskôr v satirickej relácii Pod pyramídou v Slovenskom rozhlase (pôvodne Česko-slovenský rozhlas do roku 1991) v rokoch 1987-1991, neskôr s ním účinkoval v politickej satirickej relácii „Večer Milana Markoviča“ (spoločný program Slovenskej televízie a Českej televízie) v rokoch 1993-1994.

Od roku 1992 žil v kanadskom Toronte, v roku 2007 sa presťahoval do New Yorku.

V roku 1995 bol v Spojených štátoch zaradený do nahrávok série „The Best of 1995“. V denníku SME publikoval svoje kritické postrehy pod názvom „Z druhého brehu“, v týždenníku Domino fórum „Javorové listy“. V apríli 1998 vydal svoju prvú knihu pod názvom „Javorové listy“, ktorá sa stala bestsellerom. Jeho druhá kniha „Iný glóbus nemáte?“ vyšla vo vydavateľstve Slovart v roku 2015.

V roku 2007 mal v mesačníku o klasickej hudbe „Hudobný život“ pravidelnú rubriku „Z iného sveta“. Na „Javorové listy“ nadviazal rubrikou „New York Petra Breinera“ v týždenníku .týždeň.

V roku 2022 započal spoluprácu so streamovacou spoločnosťou OnAir tromi filmami (Dolby Vision-Dolby Atmos) Stravinského baletov („Vták Ohnivák“, „Petruška“, „Svätenie jari“), v ktorých dirigoval londýnsku Kráľovskú filharmóniu.

V júli 2020 ohlásil, že po 13 rokoch života v New Yorku odchádza žiť do Londýna.

Po mnohých peripetiách bola po ňom v roku 2023 pomenovaná Základná umelecká škola Petra Breinera v rodnom Humennom, ktorú sám ako dieťa navštevoval.

Peter Breiner sa venuje interpretácii klasickej hudby, džezu, tanga a filmovej hudby. Na koncertoch často kombinuje hru na klavír s dirigovaním. Pod jeho taktovkou hrali viaceré veľké svetové hudobné telesá. Peter Breiner je aj oceňovaným skladateľom a autorom netradičných aranžmánov diel populárnej hudby (napr. medzinárodne ocenené CD „Beatles Go Baroque“).

V roku 2013 na objednávku festivalu MAZAL TOV! v Košiciach pripravil koncert, kde hral s tromi sólistami Jozefom Luptákom, Stanom Palúchom, Borisom Lenkom a orchestrom Musica Cassovia.

Jeho album klavírnych úprav skladieb Antonína Dvořáka z roku 2023 „Dvorak: Greatest Melodies“ dosahuje mimoriadne počty streamov (21 miliónov do novembra 2024) a Peter Breiner sa postupne stáva najviac streamovaným slovenským hudobníkom všetkých žánrov.

Jeho komerčne najúspešnejšími projektmi sú barokové úpravy známych melódií – suity Beatles Go Baroque, Elvis Goes Baroque a Christmas Goes Baroque I., II. Breinerove úpravy národných hymien zneli na Letných olympijských hrách v Aténach (2004) a nelegálne aj na LOH v Pekingu (2008) Hymny nahral pre vydavateľstvo Naxos (10 CD).
Medzi posledne vydané albumy patria orchestrálne úpravy diel Musorgského (Obrázky z výstavyPiesne a tance smrti, Detská izba) a Čajkovského (suity z opier Vojvoda, Piková dáma), ktoré nahral Novozélandský symfonický orchester pod Breinerovou taktovkou.

Jeho CD úprav Janáčkových opier (Naxos) získalo celosvetový ohlas a vynikajúce hodnotenia v prestížnych hudobných magazínoch a svetovej tlači (Gramophone; Chicago Tribune album zaradil medzi 10 najlepších CD r. 2009). Breinerove skladby a aranžmány sú každodenne uvádzané na koncertoch po celom svete a vysielané v stovkách rozhlasových staníc. Je autorom hudby k mnohým filmom slovenskej, kanadskej i americkej produkcie (Anna zo Zeleného domu, Pianistova dcéra, Čarovná flauta). Jeho hudba je často podkladom choreografií popredných baletných súborov (American Ballet Theatre, Houston Ballet, Ballet Jorgen Canada, Manila Ballet a iné) a mnohokrát sa objavila aj v populárnych amerických TV programoch.

Jeho doterajšia tvorba je zachytená na viac ako 250 digitálnych a 100 analógových nahrávkach, z ktorých sa po celom svete predali milióny kusov a streamov.

V roku 2018 bol Peter Breiner ocenený prezidentom SR najvyšším štátnym vyznamenaním Rad Ľudovíta Štúra I. triedy „za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, hudobného umenia a o šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí“.

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Peter_Breiner

https://snd.sk/profil/1860/peter-breiner

https://www.peterbreiner.com/

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články