prof. RNDr. Ivan Mizera, CSc. kombinuje v Kanade serióznu matematickú vedu a pata-fyziku

prof. RNDr. Ivan Mizera, CSc. (1960, Bratislava) je vzorom „uleteného“ profesora, ktorý po vzore Einsteina dokáže raz za čas vyplaziť na ľudstvo jazyk.

Sám sa opisuje ako: Možno nie mimoriadny, ale určite jedinečný, a skôr už bol, v centre tohto obrazu sa stále občas podarí dosiahnuť nové miesta v živote – naposledy napríklad rola Einsteinovho vnuka. Kedysi prezývaný „posledný polymatik Slovenska“ (nie istý „poly“, ale istý „posledný“), matematik nečistej orientácie, neochotný štatistik, skladateľ skôr úžitkovej hudby, herec, režisér a z núdze javiskový umelec dobre maskovaný spisovateľ a alternatívny lingvista a predovšetkým samozvaný najvýznamnejší patafyzik Podkarpatska, ktorý teraz uviazol na univerzite v Alberte na svojej celoživotnej ceste na západ…“

Áno, tým všetkým bol po roku 1989, ako spoluzakladateľ kultového divadielka GUNAGU, kde hral na klavír, aj na javisku.

Veľkú dávku humoru potvrdil vydaním útlej knižôčky „Najkratší slovník slovenských slov“ v porevolučnom vydavateľstve Archa. Pod pseudonymom „Prof. Anton Zelený a kolektív“ sa skrýval osamelý recesista Ivan Mizera, ktorý ale svojou vnímavosťou jazyka a konštruktívnym nápadom vydá za celý kolektív jazykovedcov. Rozhodol sa totiž spísať všetky naše pejoratíva, kliatby, obscénnosti, vulgárnosti, hrubé výrazy a nadávky. Nazbieral tak dokopy až 234 hesiel, hoci sa obmedzil naozaj len na tie základné a ich variácie.

Ale podľa známej slovenskej hymnickej piesne „Hojže, Bože, jak to bolí, keď sa junač roztratí po tom šírom sveta poli na chlebovej postati; každý svojou pošiel stranou hnaný žitia nevoľou…“ aj Ivan Mizera pošiel „svojou sveta stranou“, až došiel na Univerzitu v Alberte (Kanada), kde sa stal kmeňovým pedagógom. Je to iný svet a preto študenti pri jeho hodnotení nemajú veľký zmysel pre humor.

Možno aj preto je zároveň pedagógom na Matematicko-fyzikální fakulte Univerzity Karlovy v Prahe.

Na otázku Máte talent na hudbu, matematiku a divadlo. Kde sa to vzalo a ako sa s tým žije? odpovedal:

„Kedysi dávno som sa stretol so skupinou psychológov, ktorí razili tézu, že talent je niečo ako fyzický hendikep; ako keď niekomu chýba ruka či noha. Inak, viacero ľudí má niečo ako prácu a niečo ako odreagovanie sa. V Amerike bol v 90. rokoch televízny seriál Wonder Years o chlapcovi v stredoškolských rokoch, a tam jedna z hlavných postáv, jeho frajerka, bola herečka, ktorá vyštudovala matematiku na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. Čiže – nie je to až také nezvyčajné. Vtedy dávno som tak akosi prirodzene robil to aj to – v Bratislave sa dá toho stihnúť veľa! Niečo je obživa, niečo pre radosť. Moje deti, ktoré robia v Kanade divadlo, sa živia prácou vo verejnom stravovaní. Ale dá sa kombinovať aj veda a umenie. V Melbourne som bol na koncerte punkovej skupiny Bad Religion. A ich spevák je docentom humanitných vied.“

A ako sa dostal do Kanady?

„Začínal som na jednej univerzite v USA, bol som tam ako hosťujúci profesor a keď som mal rok práce za sebou, uvedomil som si, že by sa mi tam páčilo viac ako u nás. Musel som sa vrátiť do Bratislavy, no napadlo mi: čo keby som sa uchádzal o trvalé miesto na podobnej univerzite? Poslal som asi tridsať prihlášok, nezabrala ani jedna. Ďalší rok druhých tridsať prihlášok a na dve sa ozvali. Zabezpečil som si teda pobyt na dobu neurčitú a to prešlo plynule do trvalého pobytu. Nemusel som za sebou spáliť mosty ani som nepredal byt. Chcel som to najprv iba skúsiť, ale už to tak chodí, že človek sa už potom nevráti nikdy.“

A po dlhých rokoch môžeme len smutne konštatovať, že humor ho zrejme už prešiel…

 

Zdroje:

https://www.mff.cuni.cz/cs/fakulta/organizacni-struktura/lide?hdl=14304

https://kultura.sme.sk/c/5296458/gula-na-gultu.html

https://hnonline.sk/svet/454376-ivan-mizera-je-vsestranny-talent

https://kultura.sme.sk/c/7393431/gunagu-slovensky-monty-python-ci-skor-semafor.html

https://kultura.pravda.sk/divadlo/clanok/370219-dnesny-svet-nehodnotim-snazim-sa-don-zaclenit/

Delving Into Pataphysics With Ivan

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články