Amsterdam II. – Mesto galérií a múzeí

Spájanie Amsterdamu s obecne akceptovanou prostitúciou aj drogami potláča iné pozoruhodnosti tohto mesta. Nájdeme tu napríklad aj stovku najrozličnejších galérií. Medzi najznámejšie patrí Rijskman, kde je vystavená Rembrandtova „Nočná hliadka“, ale aj ázijské umenie z Číny, Japonsko a Indie, rovnako ako domčeky pre bábiky a sklo. V Rembrandthuis – dome, kde maliar žil od 1639 do 1658 – nájdeme všetky jeho typografické práce, ale žiadne Rembrandtove maľby (tie sú jeho učiteľov a žiakov).

Mesto má aj pestrú ponuku múzeí: Van Goghove, voskových figurín Madame Tussaud, Detské múzeum (od 6 do 12 rokov), Múzeum marihuany, Múzeum sexu i Múzeum mučenia. Pozoruhodné je lodné múzeum Scheepvaartmuseum s loďou Amsterdam z r.1749 oživenou súčasnou posádkou. Zašlú slávu veľkých plachetníc pripomínajú na priečelí hlavnej železničnej stanice aj „hodiny“, ktoré ukazujú smer vetra! Koho baví ľudová zábava, môže zájsť na námestie Dam a na Leidseplein, kde hrajú všemožní muzikanti. Počuť tu dokonca aj starý verklík s pesničkami na predierkovaných tvrdých kartónoch. Pozoruhodnou atrakciou je Kvetinový trh, ale napríklad aj veterný mlyn Sloten z r. 1847. Miestne ZOO so slávnym ARTIS akváriom ponúka aj botanické pavilóny a prírodovedecké múzeum, kde kostry dinosaurov a lebky pravekých ľudí dopĺňa vždy počítačová animácia na blízkych monitoroch. V parku Wilemspark nájdeme všade tabule s obrázkami rastlín, ktoré tu rastú. Na ostrovčeku uprostred je malé ZOO s dvoma lamami, somárikom, kačicami, volavkami, zajacmi, okrasnými sliepkami i pávmi. Amsterdamčania sú pozoruhodne robustní, vrátane žien. To bude asi tým vytrvalým pohybom – aj vo voľnom čase bicyklujú, korčuľujú, alebo behajú. Ale tiež sa nerozpakujú jednoducho si ľahnúť do trávy a pospať. Zaujme aj pohľad na zmrzlinára v saku a kravate. To, že je Amsterdam svetovým centrom diamantov vie asi každý. Ale málokoho napadne, že je to tiež križovatka národných kuchýň. Môžeme si tu zájsť do reštaurácie kórejskej, gréckej, chorvátskej, marockej, libanonskej, malajskej, poľskej, portugalskej a švajčiarskej. Navyše si môžeme vybrať z dvoch pakistanských, troch afrických, štyroch košer-židovských, piatich thajských, šiestich argentínskych a šiestich mexických, ale aj deviatich indických. Z exotiky však jednoznačne vedie indonézska kuchyňa. Špeciality tejto bývalej holandskej kolónie tu môžete vychutnať na trinástich miestach. V jednej z nich varí mladý kuchár Jake, ktorý bol na lyžovačke v Tatranskej Lomnici. A komu by bolo ľúto za Prahou, nájde tu aj „Hospodu U Švejka“. Osobne však odporúčam Café Jarpenshoek oproti hlavnej železničnej stanici. Tá je takmer o dvesto rokov staršia (r. 1629), než Johnie Walker (r. 1820), ktorý tu tiež nalievajú. Svoj šarm má aj kaviareň na odstavenej lodi na kanáli, ktorý tu nazývajú gracht.

Klasické starosti mesta

Amsterdam je kozmopolitné mesto, kde sa s angličtinou všade dohovoríte. Žijú tu rôzne národnosti a etniká, sezónne premiešané zástupmi turistov. A práve za nimi sa ťahajú vreckoví zlodeji a podvodníčkovia. Mesto im vyhlásilo neľútostný boj a na každom kroku (dokonca aj na každej mestskej mape) nájdete varovania pred nimi a rady ako sa chrániť. Pozoruhodný príklad aj nášmu hlavnému mestu, kde napriek premnoženiu mestských policajtov, chráni turistov pred nájazdmi cigánskych bánd často len turistický sprievodca vlastným telom a symbolickým dáždnikom. Problémy s prehustenou automobilovou dopravou tu tiež riešia principiálne. V roku 1992 prebehlo referendum o vylúčení áut z centra mesta. Taxíky tu využívajú dráhy električiek. Hromadnú dopravu zabezpečuje metro ľahkého typu, autobusy aj električky. V električke môžete nájsť ešte klasickú konduktorku, hoci majú už aj automaty na označenie lístkov. Odporúčanie, aby cestujúci nastupovali len prednými dvermi, zaisťujú na zvyšných dverách zábrany. Na zastávkach sú svetelné tabule s časom príchodu spoja – a ono to funguje! Ako turisti sa môžete zviesť turistickou, ale aj okružnou električkou od hlavnej stanice centrom mesta. Ale zaujímavé je aj zviesť sa len tak na slepo niektorou z liniek na konečnú a späť. Neodmysliteľnou súčasťou dopravy sú bicykle. Pre ne sú ulice plné stĺpikov, o ktoré sa dajú oprieť a zamknúť. Pri hlavnej železničnej stanici je asi najväčšie kryté parkovisko bicyklov na svete. Je to celkom praktické. Tí čo prichádzajú ráno do Amsterdamu za prácou si tu vyzdvihnú svoj bicykel a dovezú sa od stanice na pracovisko aj späť. Pri návrate domov ich zase iný bicykel čaká opretý pred malou staničkou ich prímestskej štvrte, alebo dedinky. Je to zvláštne, ale bicyklovanie je tu tak zavedené, že cyklisti sa pri šliapaní dokonca usmievajú!

Autor: Gustáv Murín

Viac informácií o Holandsku nájdete na: http://www.walkers.sk/holandsko.php

Podobné články

Profesor Pavol Bauer uspel v Holandsku

Profesor Pavol Bauer (1962, Košice) je v súčasnosti riadnym profesorom na Katedre elektrickej udržateľnej energie Technickej univerzity v Delfte a vedúcim skupiny DC Systems, Energy