Bohovia sídlia na Bali

Bali je len jeden z desaťtisícov indonézskych ostrovov a ostrovčekov, zato turisticky iste najzaujímavejší. Európania ho objavili najskôr ako obchodníci, pretože miestny prístav Kuta (ktorý je dnes centrom hlavnej turistickej oblasti a morskou bránou ostrova) bol vychýreným trhom otrokov, ale tiež rajom kriminálnikov z celej oblasti. Ak tu dnes cudzincov vítajú, je to veľká zmena proti invázii holandských kolonizátorov, sprevádzanej v roku 1906 hromadnou samovraždou miestnej kráľovskej rodiny. Pre turizmus ostrov objavili až v šesťdesiatich rokoch minulého storočia hippies a surferi. Skutočný turistický rozvoj začal živelne až v sedemdesiatych rokoch a dnes, keď na miestnom medzinárodnom letisku pristávajú v sezóne lietadlá s turistami každých päť minút, túto exotickú destináciu začínajú objavovať aj Slováci.

Prívetivá exotika ostrova

Tento ostrov je nepochybne výnimočný svojím príjemný podnebím a pohodou, ktorá tu vládne. Podľa Indonézanov je svet krásny, Indonézia ešte krajšia, ale Bali je najkrajšie. Ostrov bol odjakživa prirodzene štedrý a jeho obyvatelia mali všetko pre svoje potreby.
Čosi z ich pohody a vyrovnanosti nebadane prejde aj na vás.

Cudzinca, ktorý po prvý krát zavítal do takýchto končí, očarí vzorná obsluha a až úslužnosť, ktorá začína odvozom z letiska. Len čo vás hotelový mikrobus dopraví do hotela, prihlasovacie formality vyplní svieži koktail na účet podniku a konečne vybalíte kufre, môžete si vybrať medzi hotelovým bazénom s „plávajúcim“ barom a blízkou plážou. Najlepšie ubytovanie je v bungalowoch uprostred nádherných tropických záhrad. Zakaždým keď na cestičke zo svojej izby do hlavnej haly stretnete akéhokoľvek zamestnanca hotela, od záhradníka až po chyžnú, usmejú sa a pozdravia.

Raňajky s množstvom tropického ovocia si treba vychutnať, môžete pri nich stráviť aj lenivú hodinku s pohľadom na more. Hotel vám tiež vie ponúknuť atraktívny program, do ktorého patria miestne tance ako „barong“ a „kecak“, čiže opičí tanec. Najširšia ponuka je ale vo výletoch po okolí.

Sopky a chrámy

Bali má päť sopiek, z ktorých tá najvyššia Gunung Agung ešte v roku 1963 chrlila lávu. Nezaobišlo sa to bez zázraku, pretože napriek obrovských škodám a tisícom mŕtvych domorodcov, chrámu Besakih na jej úpätí sa nič nestalo. Cesta k chrámu vedie dlhou alejou a je odmenená úžasným pohľadom na žiarivo zelenú krajinu. Tu človek pochopí ako vhodne zvolené a obetavo vybudované obradné miesto priam vyzýva na slávnosti duše. Ale aj iné chrámy stoja na Bali za návštevu. Medzi najatraktívnejšie patrí chrám Západu slnka menom Tanah Lot, ktorý balancuje dômyselne na samom vrchu morského útesu. Na morskom ostrohu je aj Pura Sakenan, miesto kam prichádzajú vo zvláštny sviatok Baličania so svojimi obetami. Morský príliv ho však behom dňa oddelí od hlavného ostrova a tak so svojimi obetnými košíkmi na hlavách sa celé rodiny brodia po kolená v teplom mori až k samotnému chrámu. Aj keby ste túto pozoruhodnú kultúru celkom ignorovali, náboženské rituály prídu až pred prah vašej hotelovej izby. Baličania totiž každý deň odovzdávajú obetu bohom na malých pletených miskách s trochou ryže, ovocia a hlavne krásnych kvetov všade tam, kde očakávajú nebeskú pomoc.

Pravé miesto na meditácie vás čaká v takzvanej Slonej jaskyni z 11. storočia, do ktorej by slon ťažko strčil čo len chobot. Je to totiž do skaly vytesaná pustovnička s temnou chodbou a štyrmi výklenkami. V nich svätí muži údajne dokázali prežiť v meditáciách celé roky, živení len kvapkami vody stekajúcimi po stenách. Aby ste pri tom pomyslení náhodou neutrpeli ujmu na zdraví, dnes je neďaleko k dispozícii bohato zásobený bufet.

Na rozdiel od chrámov, sú ostatné atrakcie ostrova už celkom podriadené turistickému priemyslu. V dedinke Celuk niekoľko štatistov predstiera výrobu strieborných šperkov, ale podstatou je tu veľká sála s hotovými výrobkami na predaj. V Batubulane vám predvedú kamenárske práce a v Batuanu sa vás útla dievčina pokúsi presvedčiť, že všetky tie exotické obrazy najrozmanitejších štýlov (zapĺňajúce do desať miestností súkromnej galérie) sú dielom jej príbuzných. Ťažko uveriť, ale o to ľahšie vychutnať rozmanitosť techník a motívov.

Aj pri sopke a jazere Batur vás dostihne miestna komercia. Na oboje sa môžete dívať len z úctivej vzdialenosti. Sopka totiž občas chrlí lávu a jazero je sídlom primitívneho kmeňa, ktorý svojich mŕtvych stále ešte kladie jednoducho na breh jazera. Časom sa tak vracajú späť do pôdy i vody, ktorá im bola obživou. Na morbídne myšlienky však nebudete mať čas, lebo na vyhliadke k jazeru vás obklopí strapec neodbytných predavačov čohokoľvek a nezbavíte sa ich až kým neutečiete späť do mikrobusu. Mimochodom, práve na predavačoch vidieť, že ste už vo vnútrozemí. Už beztak prístupné ceny tu klesajú na úroveň, z ktorej by vás ľahko mohol pokúšať nákupný amok. Spätne ale zistíte, že väčšina kúpených vecí je vám naozaj na nič.

Možností na atraktívne výlety je samozrejme viac, ale keď už len toto absolvujete, budete mať na jeden deň tak akurát dosť. A už sa budete tešiť na hotelovú izbu, prestretý stôl v reštaurácii a chladivý kúpeľ v hotelovom bazéne.

Ako obecne v týchto končinách sveta, najdrahšia pre našinca je letenka. Len čo ste na tomto čarovnom ostrove, aj miestne ceny sú pre nás čarovne nízke. A tak sa na Ostrove bohov aj vy môžete cítiť naozaj božsky.

Autor: Gustáv Murín

Podobné články

WC – kuriozity miest úľavy

Málokto vie, že verejné využívanie toalety urobil rímsky cisár Vespasián nesmrteľným svojim výrokom „Peniaze nesmrdia“. To keď v Ríme zaviedol poplatok z používania verejných toaliet

Indonézia I

Predstavujeme indonézsku kuchyňu

V prvom podujatí gastronomického projektu – Deň národnej kuchyne – bola predstavená tá indonézska. Ako vidieť z obrázku, spočiatku ešte neboli prítomní iní diplomatickí hostia

Soška II

Indonézia v Bratislave

Pandemická situácia znamenala útlm aktivít diplomatických misií na Slovensku. O to cennejšia je iniciatíva pani Veľvyslankyne Indonézskej republiky, J.E. Adiyatwidi Adiwoso Asmady, vďaka ktorej začiatkom