FLORES – lacnejšia alternatíva Bali

Skúsenejší cestovatelia kombinujú Bali s ostrovom Flores a to hlavne kvôli blízkym Komodským ostrovom a miestnym varanom. Túto atrakciu by som však priradil ku všetkým tým svetoznámym, ktoré viac sľubujú, než ukážu.

Varany I
Varany I
Varany II
Varany II
Varany III
Varany III

 

 

Keď už nutne chcete vidieť najväčšie varany na svete, pripravte sa na sklamanie, je to ako fotografovať sochy. Je to logické, lebo behom horúceho dňa žiadny predátor neloví, ale odpočíva. Omnoho živšie sú naopak miestne lane a diviaky. Mimochodom, o niektorých „drakov“ (tak tu nazývajú varany pre väčšiu dramatickosť a pridávajú príbehy o zmiznutých turistoch, po ktorých ostali len mobily J ) zakopnete už pri vstupnej budove a hlavne pri kuchyni, dokonca vylezú až na oddychovú terasu. Logicky z toho vyplýva, že na sugestívne fotky nemusíte chodiť nikam ďalej, ako do blízkeho okolia turistického centra pri prístave. Keď už ale chcete ísť so sprievodcom ďalej po ostrove, tak odporúčam strednú trasu, lebo na dlhej a tzv. „dobrodružnej“ uvidíte to isté, len sa viac spotíte.

Ružová pláž I
Ružová pláž I
Ružová pláž II
Ružová pláž II
Ružová pláž III
Ružová pláž III

 

 

Omnoho viac si užijete pri potápaní, pretože miestne more je plytké a pokojné, ako jazero. Stačí teda vojsť len po pás do vody, nasadiť si okuliare a v predklone pozorovať podmorský život. Odporúčam „Ružovú pláž“, ktorá je naozaj unikátne ružová vďaka drobným úlomkom z červených koralov. A nebuďte prekvapení, ako ja, že sa to niektorým živočíchom vôbec nemusí páčiť. Vďaka tomu už nepotrebujem adrenalínové stretnutie so žralokom, plne mi ho nahradil „súboj“ s malou rybkou, ktorá si bránila svoje korálové útočisko s naozaj veľkou odvahou a keď som sa neveriacky vynoril, hneď zaútočila a ďobla ma do nohy. Skutočného odborníka tu však môžete osloviť aj po slovensky. Adam Malec (ktorého si ľahko skontaktujete aj cez FCB) žije v Indonézii od roku 1999 a na Florese posledné štyri roky sprevádza najmä české výpravy. Pri potápaní však nezabúdajte, že čím je komplikovanejšie, tým skôr môžete dôjsť k úrazu. Aj na týchto ostrovoch sa už stratila nenávratne mladá turistka pri ponáraní s kyslíkovým prístrojom…

Jaskyňa I
Jaskyňa I
Jaskyňa II
Jaskyňa II
Jaskyňa III
Jaskyňa III

 

 

Ďalšou miestnou atrakciou je „Zrkadlová jaskyňa“, objavená pre verejnosť holandskou mníškou. Sprievodca Josef Ronnie si pamätá slovenských turistov, lebo ho pripili slivovicou. Jaskyňa nemá nič „zrkadlové“, je malá, má veľmi úzky vchod, neupravené chodníky a žiadne osvetlenie. Zato zažijete zaujímavé pohľady vysokými skalnými komínmi s lianami, ako vo filme „Muž z Ria“.

Za pozoruhodný zážitok považujem naozaj autentický folklór v dedine Sanggar Riang Tana Tiwa kmeňa Melo. Boli sme prijatí starostom dediny a mužmi, k čomu patril aj prípitok domácim arakom – je to čistá a silná liehovina. Hostí víta väčšina dediny, ale miestnych chalanov ani takáto exotická návšteva neodradí od hrania futbalu. A vďaka globalizácii má (na rozdiel od otcov a strýkov v krojoch) jeden aj tričko podľa Neymara z Barcelony. Veď vedľa ich domov stoja masívne satelity. A pritom v oknách nie je sklo, ale tyčky s medzerami. Sú to jednoduché stavby z drevených klád alebo vystužených bambusových rohoží pokryté plechovými strechami.

Tanec v dedine I
Tanec v dedine I
Tanec v dedine II
Tanec v dedine II
Tanec v dedine III
Tanec v dedine III

 

 

Avšak Flores poskytuje niečo viac. Ak je Bali v Indonézii unikátne hinduistický ostrov, tak Flores je unikátne prevažne kresťanský. Vďaka tomu tu môžete zažiť vianočný stromček v hotelovom vestibule v decembri a v dňoch 25. a 26.12. oficiálne štátnym sviatkom slávené kresťanské Vianoce.

Podstatnejšie ale je, že sa tu vďaka kresťanskej tolerancii ľahšie dostanete k alkoholu a na prekvapenie, aj k sexu. Flores totiž súťaži s Bali o titul ostrova zamilovaných a oboje k takýmto, hoci aj dočasným, párom patrí. Takže sme tu na veľké prekvapenie zažili aj na naše pomery pozoruhodne odviazanú partiu mladých Indonézanov a Indonézaniek. K hotelovému bazénu si zobrali fľašu whisky a krabicu džúsu a podvečer, keď z oboch nápojov riadne ubudlo, sa dokonca jedna dvojica pustila aj do milovania v tom bazéne. Samozrejme, to bol extrém. Ale obecne sa predpokladá, že sem naozaj chodia rôzne páry za romantikou. A práve na to sú tu vybudované rôzne „zašíváky“ nazývané „raj“, kde máte byť akože sami, alebo máte mať aspoň trochu dojem, že ste tu sami na „ľudoprázdnom“ ostrove so vzornou a pohotovou obsluhou. A Flores je naozaj ešte turistami nie celkom objavený ostrov. Stačí hodinový let z Bali a ste presne o dvadsať rokov späť. Lebo presne takto vyzeralo Bali pred dvomi desaťročiami. Ceny nízke, pretože prvú vlnu turistov vtedy tvorili hippies, dnes takzvaní „batůžkáři“, teda mládežníci s batohmi na chrbte. Miestni sa im snažia vyjsť v ústrety a tak tu pôvodná rybárska kultúra zaniká, ale nová, turistická, ešte nevznikla. Výsledkom sú rýchlo-stavby a neskutočný bordel a hory odpadkov pri prístave v hlavnom mestečku. A aj na romantické pláže zanesené prázdnymi umelohmotnými obalmi. Niektoré rezorty už stoja, ale vedie k nim ešte len poľná cesta. A hotely tu stavajú v takom tempe, že to nezvláda miestna elektrická sieť a každú chvíľu vypadáva. Wi-fi síce majú, ale nefunguje. No, ideálne miesto na romantiku za pár šupov. V „rajskom“ rezorte, kde máte rovno pred dverami bungalovu more, vás vyjde noc na slabých 35 eur. A večera, či raňajky pri dosť skromnom výbere „švédskeho stola“ len za cca 4-5 eur. K tomu treba obecne poznamenať, že pred tými dvomi desaťročiami boli raňajky tak bohaté a chutné, že sme sa od nich vykotúľali až okolo jedenástej doobeda. To sa vám už dnes v bežnom hoteli jednoducho nemôže stať. Prešli zrejme na mraziacu technológiu a iné triky známe aj u nás.

Flores, panoráma mora II
Flores, panoráma mora II

Samozrejme, o kus ďalej v zátoke nájdete dobre schovaný „rajský rezort“ len s pár bungalovmi za 220 dolárov na noc. Vtip je v tom, že tí, čo na luxusnú romantiku majú, už si ju zrejme tak neužívajú.

Flores, hotelový bazén
Flores, hotelový bazén

Flores teda využíva to, čo závidí Bali. Nie sú tu zástupy turistov a tak mimo zvedavého davu tu vo verejnej intimite nájdete zvláštne dvojice: Belgičan s veľkým bruchom a tenučká Indonézanka, ktorá mu robí spoločníčku, ale tiež homosexuálny pár belocha a Indonézana. A aj štyri osamelé Holanďanky, ktoré sú v Jakarte na štipendiu a prišli na výlet. Ale nájdete tu, napríklad na blízkom ostrove Rinca, aj bežné dvojice Európanov s batohmi, čo hľadajú relatívne lacnú romantiku na „opustenom“ ostrove.

Flores, more z hotela
Flores, more z hotela

Odlietali sme z letiska, ktoré ešte nie je dostavané. Chýbajú informační tabule, dokonca ani názov letiska ešte nie je inštalovaný a hala sa ozýva štebotom veľkého kŕdľa vrabcov, ktoré sú tu zjavne spokojné. Príďte skôr, než tu bude turistov, ako tých vrabcov…

 

Praktické rady:

+ Jednodňový výlet pre 7 ľudí v rýchlo-lodi s minimálnym komfortom stojí 20 miliónov rupií = cca 1 500 eur = 215 eur na jedného.

+ Odporúčam obed v miestnej reštaurácii so vzdušnou terasou a výhľadom na more. Výborný špíz z barakudy a banánové čipsy. Pivo za 35 000 rupií (2,45 eur).

+ Ponúka sa aj večera na pláži v luxusnom hoteli na Florese. Za fľašu piva zaplatíte 55 000 rupií (3,85 eur), fľaša bieleho vína vyjde na 46 USD.

 

Ukážka z pôvodnej reportáže G. Murína publikovanej v mesačníku Goldman č.6/2016

Podobné články

WC – kuriozity miest úľavy

Málokto vie, že verejné využívanie toalety urobil rímsky cisár Vespasián nesmrteľným svojim výrokom „Peniaze nesmrdia“. To keď v Ríme zaviedol poplatok z používania verejných toaliet

Indonézia I

Predstavujeme indonézsku kuchyňu

V prvom podujatí gastronomického projektu – Deň národnej kuchyne – bola predstavená tá indonézska. Ako vidieť z obrázku, spočiatku ešte neboli prítomní iní diplomatickí hostia

Soška II

Indonézia v Bratislave

Pandemická situácia znamenala útlm aktivít diplomatických misií na Slovensku. O to cennejšia je iniciatíva pani Veľvyslankyne Indonézskej republiky, J.E. Adiyatwidi Adiwoso Asmady, vďaka ktorej začiatkom