Hana Hegerová prerazila so šansónmi v Čechách a následne aj vo svete

Hana Hegerová

Hana Hegerová, vlastným menom Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová (* 20. október 1931, Bratislava – † 23. marec 2021, Praha), známa aj ako Hana Čelková bola slovenská a česká speváčka-šansonierka a herečka. Priezvisko Hegerová pochádza z obdobia jej manželstva s dramaturgom a prekladateľom Daliborom Hegerom, ktorý bol okrem iného aj riaditeľom bratislavského divadla Nová scéna a synovcom básnika Pavla Országha Hviezdoslava. V roku 1950 zmaturovala na gymnáziu v Komárne. Chcela pokračovať v študiu na vysokej škole, no z kádrových dôvodov jej to nebolo umožnené. Krátko chodila do baletnej prípravky SND v Bratislave. Potom navštevovala súkromné hodiny spevu u profesora R. Rosnera. Krátko pracovala ako účtovníčka v Škodových závodoch v Komárne i ako pedagóg na miestnom odbornom učilišti. V rokoch 1951-1953 absolvovala dramatický odbor na Konzervatóriu v Bratislave. Učil ju aj Ladislav Chudík.

V rokoch 1953-1958 získala angažmán v Divadle Petra Jilemnického v Žiline. V roku 1957 si ju všimol Juraj Berczeller, kapelník orchestra legendárnej bratislavskej Tatra revue. Ponúkol jej post speváčky a tak ju vlastne objavil pre túto scénu. Potom prišiel konkurz do pražského divadla Rokoko, kde pôsobila v rokoch 1958-1961. Ako divadelná a filmová herečka spropagovala šansón tak od domácich ako aj zahraničných autorov, ako boli napríklad Édith Piaf, Jacques Brel a ďalší. Jej dramatická interpretácia piesní zaujala nielen publikum, ale aj odbornú kritiku.

V rokoch 1961-1966 pôsobila v pražskom divadle Semafor. V roku 1965 mala s Miroslavom Horníčkom recitál H & H´65. Po skončení angažmánu v divadle sa venovala sólovým koncertom najmä v zahraničí (Belgicko, SRN, Švajčiarsko). V roku 1963 v čitateľskej ankete Zlatý slávik, ktorú každoročne vyhlasoval český hudobný mesačník Melodie, sa umiestnila na druhom mieste, hneď za Evou Pilarovou. V roku 1964 účinkovala v legendárnom českom muzikálovom filme „Kdyby tisíc klarinetů“, ktorý režíroval Ján Roháč.

V rokoch 1967-1969 vystupovala v prestížnej parížskej Olympii. V nasledujúcich rokoch koncertovala napríklad v Argentíne, Kanade, Poľsku i Sovietskom zväze. Ako pozoruhodná stálica šansónu je uznávaná hlavne v nemecky hovoriacich krajinách, kde často koncertovala. V čase československej komunistickej normalizácie jej koncertná činnosť bola obmedzovaná.

Na prelome 70. a 80. rokov strávila pol roka vo väzení. Na jej účet omylom prišla vyššia finančná čiastka, ktorá v skutočnosti patrila Karlovi Gottovi. Hegerová sa podľa vlastných slov domnievala, že ide o honorár z Nemecka a nechala si ho, čo súd vyhodnotil ako spreneveru.

Dňa 11. augusta 2011 Hana Hegerová oznámila médiám, že končí so svojou speváckou kariérou. Krátko predtým zrušila všetky svoje plánované koncerty vrátane oslavy svojich 80. narodenín v Divadle Hybernia v Prahe.

Aj keď so synom trávila v detstve a počas jeho dospievania minimum času, v staršom veku sa to zmenilo. Speváčkin syn, ktorý sa živil ako požiarnik, sa spolu so svojou rodinou presťahoval do Prahy. „Chcel byť so mnou,”poznamenala Hegerová, ktorá si užívala aj spoločnosť svojich dvoch vnukov (topky.sk).

V roku 2015 sa speváčke stalo to najhoršie, čo sa môže rodičovi vôbec prihodiť. Prežila smrť svojho syna, ktorý odišiel z tohto sveta ako šesťdesiatnik. Povrávalo sa, že mal problém s alkoholom, ktorý mu vážne poškodil pečeň a pankreas.

Hegerová zomrela 23. marca 2021 vo veku 89 rokov v Nemocnici na Homolce, kde bola hospitalizovaná po zlomenine stehennej kosti.

Jej ocenenia:
• nekorunovaná kráľovná šansónu
• 1962 – 2. cena poroty a Cena kritiky za interpretáciu piesne „Zlá neděle“ na festivale populárnej hudby v poľskom letovisku Sopot.
• 2002 – medaila Za zásluhy od prezidenta Českej republiky Václava Havla.
• 2012 – čestné občianstvo pražskej štvrte Praha 1.
• 4. apríl 2013 – insígnie komandéra Radu za zásluhy od veľvyslanca Francúzska v Česku, Pierre Lévyho, ako cenenie jej významného prínosu k propagácii francúzskeho šansónu a francúzskej kultúry.
• 23. apríl 2013 – jubilejná diamantová platňa za 1 580 000 predaných hudobných nosičov a 47 rokov spolupráce s vydavateľstvom Supraphon.
• V apríli 2013 bola povýšená na komandéra francúzskeho Radu za zásluhy, za významný prínos k propagácii francúzskeho šansónu a francúzskej kultúry.
• Rad Tomáša Garrigua Masaryka I. triedy jej udelil prezident Českej republiky v októbri 2014.
• Slovenský prezident Andrej Kiska jej v januári 2016 udelil Rad Ľudovíta Štúra II. tried.

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Hana_Hegerov%C3%A1

https://www.topky.sk/cl/100313/2084245/Bolestne-tajomstvo-Hany-Hegerovej—89—Nechcene-dieta-a-potom—-Stalo-sa-to-najhorsie-

https://www.pic-piestany.sk/o-meste/vyznamne-osobnosti/detaily/?tx_kioscosmotron_pi1%5Bdetail%5D=0176436

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

SLÁVNOSŤ pamätí seniorov

Už po štvrtýkrát sme sa v Obecnej záhrade v Rači zišli pri prezentácii tentoraz desiatej a jedenástej publikácie projektu OZ „Pamäti a spomienky“. Oslávencov, ich

Piešťanský literárny okruh 2024

Môj už tradičný tvorivý pobyt v Domove Ivana Stodolu v Piešťanoch, ktorý vzorne vedie a udržiava Literárny fond, som už opäť tradične využil na stretnutie