Jan Telenský – uspel vo Veľkej Británii

Narodil sa v komunistickom režime v roku 1948. Mal zakázané vyznávať svoju kresťanskú vieru. Keď mal 6 rokov, prikázali mu, aby “zabudol na vzdelanie” a zameral sa na zarábanie peňazí ako baník alebo murár. Avšak Jan Telensky mal iné plány. Bol nadšeným stúpencom Pražského povstania a proti sovietskej invázii bojoval hádzaním kameňov na tanky sovietských okupantov. Počas niekoľkých mesiacov bol donútený utiecť do Veľkej Británie s falošným pasom. Neskôr sa to ukázalo ako veľmi dobrý krok, keďže dnes riadi svoje vlastné impérium z Veľkej Británie až na Slovensko.

Keď sa ocitol na brehoch Veľkej Británie 21. augusta 1969, presne jeden rok od invázie Československa, mal pri sebe len 2 libry. “Nevedel som anglicky, nemal som kde bývať. Dva týždne som spal na cintoríne pri Dunstable. Aspoň som mal veľmi tichých susedov”, hovorí. Prostredníctvom rodinného priateľa, Jan Telensky nakoniec dostal prácu na montážnej linke v továrni na automobily Vauxhall v Lutone a neskôr pracoval ako bezpečnostná stráž na mestskom letisku. Jeho cieľom a snahou bolo zlepšiť si angličtinu. V roku 1973 prišla príležitosť kúpiť si obchod s lahôdkami na Barry Road v Lutone, kde sa stravovali predovšetkým Taliani, Poliaci a ďalší východní Európania. “Starý priateľ, ktorý vlastnil obchod, sa chystal odísť do dôchodku, ale o jeho obchod nikto nemal záujem a tak som ho kúpil ja.” Jan Telensky z neho vybudoval úspešnú firmu a v roku 1976 ju za vysokú sumu predal.

Keď mal len 28 rokov, chcel odísť do dôchodku – ale veľmi rýchlo sa začal nudiť. “Neuvedomil som si, že odchod do dôchodku je stav mysle.” Použil teda peniaze z predaja ktoré zarobil, na nákup štyroch domov, každý za 10 000 – 12 000 libier. Zrekonštruoval ich a začal prenajímať. To bol jeho prvý krok podnikaniu s nehnuteľnosťami, ktorému sa venuje dodnes. Stále to však nestačilo. “Po štyroch mesiacoch som sa tak nudil, že som sa zamestnal na čiastočný úväzok u firmy Scheideggers”, ktorá sa neskôr stala najväčším sekretárskym vzdelávacím inštitútom v Európe a Jan Telensky sa stal obchodným riaditeľom spoločnosti v Spojenom kráľovstve. “Produkt sa mi tak zapáčil tak, že som začal konkurenčnú súťaž,” dodáva Jan Telensky. Za 20 000 libier založil v roku 1981 svoju vlastnú obchodnú tréningovú firmu a nakoniec svojho bývalého zamestnávateľa vyradil, keď v roku 1989 kúpil Scheideggers za 50 000 libier od likvidátora.

Po čase vytvoril banku CDF, ktorá dnes pôsobí v Británii, Holandsku a Škandinávii. Cez ňu financuje aj štúdium mladým ľuďom. Ako ekologický aktivista prevádzkuje fabriku na recyklované výrobky či školu na počítačovú výučbu elektrikárov. „Asi šestnásť,“ odpovedá na otázku, koľko má firiem. Napríklad prostredníctvom Letheby&Sons vlastnil väčšinu v AquaCity Poprad, kde preinvestoval v prepočte vyše dvoch miliárd korún. A dokázal nemožné (Hospodárske noviny):

Nízkonákladové aerolínie SkyEurope už lietajú do Londýna priamo z Popradu, dokonca nedávno pridali jedno lietadlo. To ste vybavili vy?
Áno, začal som to ja. Bol som iniciátorom linky, keď boli všetci proti a predpovedali, že sa to nepodarí. Stal som sa jej hlavným sponzorom a musel som garantovať, že ak na nej nebude dostatočný počet pasažierov, tak to zaplatím. Mám zmluvu so SkyEurope a, samozrejme, nikdy som zatiaľ nemusel platiť nič, pretože linka je taká úspešná, že museli pridať ďalšie lietadlo. Keď som hovoril, že z Londýna do Popradu budú plné Boeingy, mysleli si, že som sa zbláznil, veď rok a pol predtým lietalo na trase Praha – Poprad len malé lietadielko, a to len dva mesiace. Potom ho zrušili, pretože vôbec neboli pasažieri.

Treba za úspechom linky hľadať propagáciu AquaCity Poprad v Anglicku?
Turizmus v AquaCity s tým vlastne nemá nič. Robil som prieskum trhu a zistil som, že v Londýne a Anglicku žije 160-tisíc Slovákov a Čechov, z nich väčšina Slovákov. Sú zväčša z chudobných krajov, teda z východného a južného Slovenska. Hlavnými pasažiermi sú Slováci patrioti, ktorý sa teraz môžu ísť omnoho lacnejšie pozrieť domov. Doteraz síce mohli letieť cez Košice na linke ČSA Londýn – Praha a Praha – Košice, čo však stojí dvakrát toľko, ako Stansted – Poprad. Znamenalo to, že domov išli zriedkavejšie, čím vznikala izolácia.

 

Jan Telenský vynakladá milióny aj na propagáciu samotného Slovenska. Dodáva k tomu v rozhovore pre HN: „Najväčší poklad Slovenska je v zahraničí, kde máte milión ľudí. Nikto sa o nich nestará, a pritom sú to najvýkonnejší ľudia.“

P.S. Ohlas čitateľa z Popradu: „Veľký mecenas v Poprade renovoval aqua city Poprad podieľal sa na výstavbe národného štadiónu a hotela v Poprade bol pri vzniku hokejového tímu Lev, ktorý hral v roku 2013 v KHL a v Poprade sme si mohli vychutnať zápasy tejto prestížnej hokejovej ligy…“

 

Zdroje:

http://hn.hnonline.sk/jan-telensky-uz-sa-nemate-na-co-stazovat-231098

https://telensky.com/sk/

https://hnonline.sk/tag/jan-telensky

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články