Literatúra na cestách – apríl 2023

Jar prináša každoročne pozvánky na besedy a prednášky. Ich osvedčeným obsahom pre žiakov i študentov je môj dlhoročný projekt predstavovania svetovo uznávaných Slovákov a Sloveniek, na ktorých sme obecne už buď zabudli, alebo sme ani nikdy nevedeli, čo všetko dokázali mimo domoviny v technike, architektúre, umení i ďalších oblastiach. Od roku 2013 som s touto prednáškou prešiel 41 miest Slovenska, vo viacerých opakovane, takže doteraz to bolo 27 prednášok pre žiakov, 48 pre študentov (vrátane gymnázia v Báčskom Petrovci, Srbsko) a 11 pre dospelých (aj v srbskej Vojvodine). A samozrejme potešilo, keď v SOŠ na Myjave po prvej prednáške hneď požiadali, či by som vedel o hodinu predstaviť tento unikátny projekt aj ďalším žiakom. Prvú tohtoročnú prednášku som absolvoval v marci pre deviatakov bratislavskej ZŠ Hlboká. Počúvali pozorne a aj sa vedeli zapojiť do témy.

Pre dospelých mám štandardnú besedu o dlhovekosti. To totiž bola téma časti mojej vedeckej práce od diplomovky, takže som popri mojich pokusoch dostával správy z celého sveta o najnovších výskumoch, ktoré sa týkali aj poznatkov pozoruhodných aj pre bežných ľudí. A keďže jedinú redaktorku zameranú na vedu v Slovenskom rozhlase prepustili už pomaly pred desaťročiami, šíril som tú osvetu časopisecky, až z toho vznikli dve moje knihy: „Návod na dlhovekosť“ a „Laboratórium – zdravie pod mikroskopom“.

  A tak som sa v apríli vydal na cesty.

 

Nové Zámky

   Tohtoročnú sezónu  stretnutí s čitateľmi na besedách a podpisovkách som začal výjazdom do Nových Zámkov, kde som mal vždy prajné publikum, ale tentoraz sa naozaj vyznamenali nielen svojou početnou prítomnosťou. Veď niektoré čitateľky už mali dokonca moju najnovšiu knihu („Slovensko – raj kajúcnikov, Spravodlivosť podľa Matoviča“) pripravenú na podpis a potešila ma aj pani čo priniesla od syna moju knihu o Povstaní (podtitul „60 dní národa“) na podpis a osobné venovanie pre neho. Za všetky tie doterajšie besedy od roku 2000 (bolo to v rokoch 2000, 2003, 2017×2, 2022) môže vzácny „kultúrnik“ Ondro Trepáč, ako obetavý knihovník a sci-fista (pri tejto téme sme sa svojho času stretávali na viacerých sci-fi podujatiach) a je mi ľúto, že tento rok v júni odchádza do dôchodku. ALE sľúbil, že sa na mňa príde pozrieť aj ako divák 🙂 . Tu sú dôkazy tej spisovateľsko-čitateľskej pohody a súznenia:

 

Sliač

  Minulý rok som našiel veľmi prajné publikum v kúpeľoch Kováčová a tentoraz som zavítal do v kúpeľov Sliač, kde sa v publiku našlo aj niekoľko mojich verných čitateľov. A naozaj ma dojalo, že pani knihovníčka Jana Lehotská si ešte pamätá na moje autorské začiatky, kde jedným z prelomových úspechov bola aj moja autorská účasť na zborníku mladých autorov „Na večeru budú štvorlístky“.

 

Banská Bystrica

   Zo Sliača som sa presunul do pobočky Knižnice Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici, kde podvečer patril osvedčenej téme najúspešnejších Slovákov a Sloveniek vo svete prevažne pre mladé publikum, ale prišli aj moji verní čitatelia a medzi nimi aj Janka a Mário. Po besede ma oslovili traja študenti, že by chceli túto moju prednášku aj pre ostatných spolužiakov na škole (títo traja boli z internátu), tak snáď na budúce.

Na druhý deň doobeda sme si tému zopakovali pre študentov SOŠ informačných technológií. Prednášky o super-Slovákoch robím už roky, ale musím uznať, vedomosti a bystrý úsudok týchto študentov ma naozaj zaskočil. Boli pozorní a vedeli viac, než bežne na tejto prednáške zažívam. Netreba teda nad súčasnou mládežou lámať palicu…

Toto všetko zorganizovala mimoriadne invenčná manažérka knižnice Katka Lehotská Mikuláková, ktorá pred tým organizovala napríklad aj veľtrh zdravia. Má aj ďalšie veľké plány ako prepojiť duchovno s telesnom – napríklad posedeniami čitateľov pri kávičke a zákusku, alebo predstavovaním iných krajín cez knihy a národnú gastronómiu. V tom sa inšpirovala mojim projektom, v ktorom som za pomoci veľvyslancov a veľvyslankýň 18-tich krajín pomohol predstaviť ich gastronómiu v SOŠ gastronómie a hotelových služieb, Farského 9, Bratislava (TU je príklad). Knižočku, ktorá z toho vznikla, som jej rád venoval. Držím palce, Katka!

 

Beladice

   V Beladiciach pri Nitre som ešte nikdy predtým nebol, ale mal som voľný večer medzi doobedňajšou besedou pre študentov v Banskej Bystrici a podobnou na druhý deň doobeda v Nitre. Pán starosta PhDr. Mário Žáčik mal veľké pochopenie pre takéto zužitkovanie mojej pauzy medzi besedami a tak som sa tam vybral. S malou dušičkou a núdzovým variantom, že aspoň s pánom starostom preberieme miestne klebety a dopadne to ako nečakaný výlet. A aj som na začiatku obce odbočil k jednému z troch miestnych kaštieľov, ktorý je však bohužiaľ od pandémie zatvorený. Tak som sa aspoň prešiel miestnym parkom naozaj pozoruhodných sôch. A to už volal pán starosta, tak som s autom vyštartoval a minul miestne kultúrne centrum, ktoré sa pozná podľa toho, že je neďaleko druhého kaštieľa, tohto, žiaľ, v ruinách. Vnútri ma čakalo premilené prekvapenie. Neveril som vlastným očiam. Vzhľadom k téme dlhovekosti tu boli staršie dámy v obvyklej presilovke, ale prišiel aj môj čitateľ mafiánskych kníh a dokonca aj jeden žiak si z vlastnej vôle pozorne vypočul celú besedu. Na záver naozaj potešilo, že jedna mladá pani priniesla na podpis moju knihu „Koronavírus ako terorizmus“ (dostupnú len cez e-shop rádia InfoVojna) a mladý muž priniesol moje dve najpredávanejšie mafiánske knihy – „Mafia v Bratislave“ a „Mafia na Slovensku“! Ostatní na základe besedy a následnej bezprostrednej debaty sľúbili, že aj oni prídu na budúce s mojimi knihami, ktoré si kúpia (nimi žiadanú knihu v II. vydaní „Smrť generála Lučanského“ dostať však len cez vydavateľstvo Torden), s tým, že ešte prídem, aby som ich podpísal. Veľmi rád som to sľúbil…

Nitra

   Doobedná prednáška o najúspešnejších Slovákoch a Slovenkách vo svete v knižnici Karola Kmeťka bola pre mňa výzvou. Sálu do posledného miestečka zaplnili študenti a niekoľko študentiek SOŠ stavebnej (Nábrežie mládeže) a aj SOŠ polytechnickej. Ako som sa dozvedel, pre nich je slovenčina „zbytočný“ predmet, ale táto prednáška ich našťastie zaujala.

Pauzu medzi doobednou a poobedňajšou besedou vyplnil rozhovor pre Rádio v Nitre, kam ma pozvala pani knihovníčka Ľudmila Hlavatá a povzbudiť nás prišla aj pani riaditeľka PhDr. Ingrid Meňkyová. Majiteľ rádia a moderátor rozhovoru Michal Kožuch je presne ten pravý človek na pravom mieste. Nastala taká prajná atmosféra „súznenia duší“, ako keby sme sa už roky poznali :), že sme pani knihovníčku skoro ani k slovu nepustili. A tak sme sa zarozprávali, že sme ledva stihli termín poobednej besedy.

Na besedách pre dospelých si zvlášť cením, keď si tú moju prídu vypočuť aj zamestnanci knižnice. Ako profesionáli už mali možnosť vybrať si z desiatok takýchto podujatí a tak je ich účasť pre mňa naozajstným vyznamenaním. Prišli aj študentky UKF s kamerou, takže naša nadšená debata s pani knihovníčkou Ľudmilou Hlavatou bola takto aj „zvečnená“.

Séria besied sa tak v apríli skončila a bol čas ísť nabrať domov zase energiu na ďalšie. Už sú v pláne besedy v Humennom, Šamoríne, Košiciach, Piešťanoch, Brezovej pod Bradlom i Prahe. Tak sa snáď na niektorej uvidíme, priatelia!

Pre tých, čo moje besedy nestihli som zanechal v kníhkupectvách po ceste (B. Bystrica, Zvolen, Nitra, Trnava, Martin, Žilina a Trenčín) výtlačky mojich kníh s venovaním a podpisom, podrobnosti TU.

Podobné články

Príkladná sídlisková iniciatíva

Okrajové bratislavské sídlisko Krasňany je vlastne satelitným mestečkom. Vybudované bolo koncom 50-tych rokov ako Záhradné mestečko. Tu sa po prvýkrát použili vnútroblokové oddychové zóny –