Lukáš Timulák (Snina) odmalička rád športoval, hral tenis, neustále bol v pohybe. Učiteľka, bývalá folkloristka si to všimla a navrhla rodičom skúsiť tanečnú školu v Bratislave. Mal desať rokov, keď prišiel do hlavného mesta. Netrvalo dlho a dostal ponuku študovať v Monaku na prestížnej tanečnej škole. S finančnou podporou UNESCO (svetová Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru) si pobyt mohol predĺžiť. Výnimočne mu hradili až dvojročné štúdium. Jeho kvality si všimli aj v chýrnom tanečnom súbore Les Ballets de Monte Carlo. Ponúkli mu angažmán. Veľmi rád ho prijal. Tancovať tam bol jeho detský sen. Počas svojho trojročného pôsobenia tancoval v choreografiách J. Ch. Maillot, G. Balanchine, T. Tharp, N. duate a ďalších. V roku 2000 prišiel do Nederlands Dans Theater (NDT) 2 a o dva roky neskôr do NDT1, kde pôsobil až do roku 2010. V NDT1 mal príležitosť pracovať na nových projektoch choreografov, ako sú Jiří Kylián, William Forsythe, Mats Ek, Paul Lightfoot / sol Leon, Hans van manenov, Ohad Naharin, Crystal Pite a Johan Inger.
Za tri roky precestoval so súborom celý svet, tancoval v divadlách v New Yorku, Paríži, Londýne, Tokiu, Singapure, Barcelone, Riu de Janeiro, Mexico City, Šanghaji a ďalších. Až sa náhodou edostal aj do Haagu. Atmosféra v tamojšom Holandskom tanečnom súbore ho tak uchvátila, že veľmi rýchlo vymenil Monte Carlo za krajinu tulipánov. Je tam už 20 rokov.
Od svojich začiatkov v NDT sa venuje choreografii. Od roku 2001 pravidelne tvorí krátke dielka pre choreografickej workshopy NDT. Pre projekt C-SCOPE v Regentes Theatre v Haagu vytvoril predstavenia Dear Reader (2004), Due a Due (2005) a Bodil Writing (2007). Due a due bolo uvedené v National Theatre v Mannheime počas sezóny 2006/07. Pre ND1 vytvoril Twenty (2005) a I SAW I WAS I (2006), predstavujúci súčasť projektu Up Coming Choreographers. Pre NDT2 pripravil Oneness, ktorý mal premiéru na Holland Dance Festival v roku 2007 v Haagu. Pre Slovenské národné divadlo v Bratislave skomponoval RealTime (2008). Ďalším dielom pre NDT2 bol Offspring (2009), ktorý sa hral v Holandsku, Veľkej Británii, slovenskom a Francúzsku. Urtanz (2009) s tanečníkmi z NDT1 mal premiéru na festivale TodaysArt v Haagu. Medzi najnovšie projekty sa radí duet Shortcut (2010) v spolupráci s Francescom Nappa. Instrument (2010), krátky tanečný film v spolupráci s Reubenom van Leer, mal premiéru na festivale Cinedans v Amsterdame. Jeho najdlhšie dielo Eroica (2010) bolo skomponované pre Göteborg Ballet vo Švédsku, Masculine / Feminine (2011) pre NDT2. A Place Between (2011) bol určený pre Konpainia Danzaz v San Sebastiane. Väčšina jeho prác vytvorených od roku 2004 vznikla v spolupráci s návrhárom Petrom Biľakom, ktorý berie do úvahy nové koncepcie súčasného tanca.
Je držiteľom svetových ocenení za tanec, aj choreografiu, prvé získal už počas štúdia na Akadémii klasického tanca princeznej Grace v Monaku, ďalšie ako člen prestížneho Holandského tanečného divadla v Haagu. Už sa osamostatnil a dnes žnú úspechy na svetových scénach jeho práce. Choreograf a tanečník Lukáš Timulák, navonok nenápadný, tichý, plachý, keď ho však vidíte na javisku jeho umenie vám doslova až vyráža dych.
V Kráľovskom švédskom balete v Štokholme znovu uvádzajú jeho dielo „Totality in Parts“, na ktorom spolupracoval s držiteľom Oscara za hudbu do filmu „All Quiet on the Western front“ (2022) Volkerom Bertelmannom, známym ako Hauschka.
V ambicióznom projekte SYMMETRY spojil tanec, operu a vedu. Lukáš Timulak momentálne pracuje na ďalších svojich projektoch. S ďalším Slovákom v zahraničí v Holandsku, grafickým dizajnérom a typografom Petrom Biľakom založili nadáciu – Make Move Think, v ktorej chcú dokumentovať spoločnú prácu a projekty a spolupracovať s ďalšími umelcami a odborníkmi.
Zdroje:
Ľubica Hargašová: http://slovensko.rtvs.sk/clanok/ludia/nasi-a-svetovi-choreograf-a-tanecnik-lukas-timulak
https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/658888-talentovany-slovensky-tanecnik-vdaka-unesco-vystudoval-prestiznu-skolu-v-monaku/
https://dennikn.sk/3824366/zije-v-holandsku-a-spolupracuje-s-viacerymi-europskymi-subormi-tanec-nepotrebuje-hranice-vravi-lukas-timulak/
https://www.expres.sk/94800/slovensky-tanecnik-a-choreograf-lukas-timulak-spojil-tanec-operu-a-vedu-do-jedneho-filmu/?
Spracoval: Gustáv Murín