Lukáš Timulák – choreograf a tanečník v Haagu

Timulák
Timulák

Po štúdiu na Tanečnom konzervatóriu v Bratislave a Academie de Danse Classique Princesse Grace v Monaku v roku 1997 dostal Lukáš angažmán v Les Ballets de Monte Carlo. Počas svojho trojročného pôsobenia tancoval v choreografiách J. Ch. Maillot, G. Balanchine, T. Tharp, N. duate a ďalších. V roku 2000 prišiel do Nederlands Dans Theater (NDT) 2 ao dva roky neskôr do NDT1, kde pôsobil až do roku 2010. V NDT1 mal príležitosť pracovať na nových projektoch choreografov, ako sú Jiří Kylián, William Forsythe, Mats Ek, Paul Lightfoot / sol Leon, Hans van manenov, Ohad Naharin, Crystal Pite a Johan Inger. Tancoval v divadlách v New Yorku, Paríži, Londýne, Tokiu, Singapure, Barcelone, Riu de Janeiro, Mexico City, Šanghaji a ďalších. Od svojich začiatkov v NDT sa venuje choreografii. Od roku 2001 pravidelne tvorí krátke dielka pre choreografickej workshopy NDT. Pre projekt C-SCOPE v Regentes Theatre v Haagu vytvoril predstavenia Dear Reader (2004), Due a Due (2005) a Bodil Writing (2007). Due a due bolo uvedené v National Theatre v Mannheime počas sezóny 2006/07. Pre ND1 vytvoril Twenty (2005) a I SAW I WAS I (2006), predstavujúci súčasť projektu Up Coming Choreographers. Pre NDT2 pripravil Oneness, ktorý mal premiéru na Holland Dance Festival v roku 2007 v Haagu. Pre Slovenské národné divadlo v Bratislave skomponoval RealTime (2008). Ďalším dielom pre NDT2 bol Offspring (2009), ktorý sa hral v Holandsku, Veľkej Británii, slovenskom a Francúzsku. Urtanz (2009) s tanečníkmi z NDT1 mal premiéru na festivale TodaysArt v Haagu. Medzi najnovšie projekty sa radí duet Shortcut (2010) v spolupráci s Francescom Nappa. Instrument (2010), krátky tanečný film v spolupráci s Reubenom van Leer, mal premiéru na festivale Cinedans v Amsterdame. Jeho najdlhšie dielo Eroica (2010) bolo skomponované pre Göteborg Ballet vo Švédsku, Masculine / Feminine (2011) pre NDT2. A Place Between (2011) bol určený pre Konpainia Danzaz v San Sebastiane. Väčšina jeho prác vytvorených od roku 2004 vznikla v spolupráci s návrhárom Petrom Biľakom, ktorý berie do úvahy nové koncepcie súčasného tanca.

Je držiteľom svetových ocenení za tanec, aj choreografiu, prvé získal už počas štúdia na Akadémii klasického tanca princeznej Grace v Monaku, ďalšie ako člen prestížneho Holandského tanečného divadla Haagu. Už sa osamostatnil a dnes žnú úspechy na svetových scénach jeho práce. Choreograf a tanečník Lukáš Timulák, navonok nenápadný, tichý, plachý, keď ho však vidíte na javisku jeho umenie vám doslova až vyráža dych.

Tak , taký je Lukáš Timulák  – pri osobnom kontakte  nenápadný, tichý , plachý, ale jeho tanec a choreografia   pôsobí na vás opačne. Preto ho pozná celý svet, len my o ňom vieme tak málo . A ak budete náhodou v Haagu , môžete sa s našimi úspešnými Slovákmi  stretnúť v divadle Korzo aj osobne.  Iste sa potešia.

 

Pripravil: G. Murín

Zdroj, Ľubica Hargašová: http://slovensko.rtvs.sk/clanok/ludia/nasi-a-svetovi-choreograf-a-tanecnik-lukas-timulak

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do

Marcinko

„Tvrdý bojovník“ Marcinko

Ďalším Slovákom, ktorý sa presadil v ďalekom svete bol Richard „Dick“ Marcinko (* 21. november 1940, Lansford, Pensylvánia, USA – † 25. december 2021). Najviac