Manželský pár Scheibnerových uspel v Austrálii ako geológovia

Dr. Viera Scheibnerová (* 27. marca 1935, Bratislava).

Vysokoškolské štúdium začala na Prírodovedeckej fakulte (geologická) na Masarykovej univerzite v Brne (Lekárska fakulta). roku 1954 prestúpila na Univerzitu Komenského v Bratislave, kde v roku 1958 promovala u prof. D. Andrusova. V rokoch 1958–1961 prednášala na Katedre geológie a paleontológie Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1964 získala doktorát prírodných vied (RNDr.). Neskôr bola docentkou na Katedre geológie a paleontológie Univerzity Komenského.

V roku 1968 Scheibnerová spolu s manželom Ervinom Scheibnerom (1934-2020) emigrovali do Austrálie a prijali miesto mikropaleontológa v Geological Survey of New South Wales, Department of Mines, neskôr na Ministerstve nerastných surovín. Primárnym dôrazom Scheibnerovej práce v Austrálii s NSW Department of Mines bolo štúdium kriedových a permských foraminifer vo Veľkej austrálskej panve v Novom Južnom Walese. Študovala tiež juhoaustrálsku a carnarvonskú panvu v západnej Austrálii, Južnej Afrike a na Indickom polostrove a permské foraminifera v povodí Sydney. V rokoch 1972 až 1976 bola Scheibnerová pozvaná, aby sa zúčastnila na projekte Deep Sea Drilling Project (DSDP) vedenom pod záštitou Scrippsovho oceánografického inštitútu v Atlantickom a Indickom oceáne. Výsledky týchto štúdií boli uverejnené v Počiatočných správach projektu hĺbkových vrtov (DSDP).

Na dôchodku sa ako jedna z mála statočných osobností vedy postavila proti nezodpovedným politickým nátlakom na očkovanie nepreverenými experimentálnymi vakcínami, pričom austrálska vláda bola známa drastickým obmedzovaním ľudských a občianskych práv vlastných občanov. Knihy a prednášky dr. Scheibnerovej na túto tému dosiahli svetový ohlas.

 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Viera_Scheibner

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0264410X03005206

Spracoval: Gustáv Murín

 

Podobné články