Dr. Michaela Brchnelová (1997, Bratislava) pôsobí v Belgicku. Už ako stredoškoláčka však získala cenu CERN-u a dokonca je po nej pomenovaný aj asteroid. Volá sa 31462 Brchnelova.
Absolvovala bakalárske a magisterské štúdium leteckého a vesmírneho inžinierstva na Technickej univerzite v holandskom Delfte a doktorandské štúdium na univerzite v belgickom Leuvene.
Je spolutvorkyňou matematických a fyzikálnych modelov na predpovede tzv. vesmírneho počasia a simuláciu hypersonických lietadiel. Ako prvá Slovenka vyhrala v roku 2020 cenu Amelie Earhart, v roku 2022 bola zvolená do kampane EU Women for Future Európskej komisie.
Pracovala pre ESA, Nemeckú vesmírnu kanceláriu (DLR) a Kráľovský vyšší ústav pre obranu (RHID) v Bruseli. Venuje sa aj popularizácii vedy medzi študentmi európskych stredných škôl.
Sama o sebe píše: „Od roku 20015 študujem „aerospace engineering“ na Delft University of Technology. V minulosti som pracovala pre European Space Agency v ESTEC-u na optimizácii a analýze re-entry vozidiel a na simuláciach pohonu satelitov. Popri tom pracujem pre Delft Aerospace Rocket Engineering na simulácii, design-e a stavbe rakiet. Okrem toho sa venujem Computational Flow Dynamics pre ďalšie tri projekty zamerané napr. optimalizáciu plazmových aktuátorov na krídlach lietadiel a na podmienky v plazmových vrtných hlaviciach. V minulosti som pomáhala s organizáciou súťaže Expedice Mars, a podielala som sa na aktivitách Astronomického Klubu Bratislava a Slovenskej Organizácie pre Vesmírne Aktivity. Čistej astronómii som sa venovala hlavne na strednej škole, keď som ako stredoškoláčka s projektom o magnetických poliach tzv. „supernova remnantov“ vyhrala zlatú medailu, cenu CERN-u a asteroid na najväčšej svetovej sútaži vedeckých projektov Intel ISEF.“
Rozhovor s ňou nájdete TU.
Zdroje:
Michaela Brchnelová skúma vesmírne počasie. Byť astronautkou ma príliš neláka, hovorí
https://slovensko.rtvs.sk/clanky/ludia/331516/vedkyna-michaela-brchnelova
https://www.mensa.sk/akcie/michaela-brchnelova-mhd-ako-ju-nepozname-magnetohydrodynamika-kluc-k-vesmirnemu-vyskumu
Vesmírna inžinierka zo Slovenska: V Belgicku zarábam 2 400 eur, doma by to bolo len pár stoviek
https://www.zenskyweb.sk/tag/michaela-brchnelova/
https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/647105-mlada-slovenka-hviezdi-v-muzskom-svete-navrhuje-vesmirne-rakety-a-raz-chce-mat-v-kozme-vlastnu-sondu/
https://vat.pravda.sk/vesmir/clanok/318671-vyskum-gymnazistky-zo-slovenska-zaujal-aj-astronomov-v-zamori/
https://zijemvedu.sk/veda-v-radiu-11
Spracoval: Gustáv Murín