Slováci, ktorí vládnu svetu trofejí

Tomečková
Tomečková

Manželia Daniela a Pavel Tomečkovci vyrábajú v Austrálii víťazné trofeje pre majstrov sveta i olympionikov. Manželia Tomečkovci sa celý život venujú sklárskemu umeniu. Obaja vyštudovali Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave a po promóciách rozbehli svoje kariéry, každý osobitne. Zlom v ich živote nastal v roku 1991, keď sa zoznámili a začali tvoriť spolu. Odvtedy tvoria jeden tím – sú autormi a realizátormi rôznych trofejí a držitelia významných umeleckých ocenení po celom svete. Daniela a Pavel Tomečkovci žijú v austrálskom Adelaide už dlhé roky, no so Slovenskom sú stále spájaní. Daniela sa zúčastnila na niekoľkých sklárskych sympóziách v Lednických Rovniach. V rokoch 2007 a 2008 prezentovali svoju tvorbu na výstave České a slovenské sklo v exile, ktorá sa konala v Brne i Bratislave. Nebránia sa však ani myšlienke návratu na Slovensko. „Myslím si, že moje dlhoročné skúsenosti by sa dali využiť kdekoľvek,“ hovorí Tomečko.

Tomečko
Tomečko

Tomečkovci spolu pracujú vo vlastnej firme Crystalart, ktorá je štúdiom umeleckej plastiky. Využívajú optický kryštál, farebný kryštál, špeciálne sklené materiály a vzácne austrálske opály. Práve takzvaný Opálový sen je akousi obchodnou značkou Daniely a Pavla. „Pri Opálovom sne sme sa inšpirovali austrálskymi otvorenými horizontmi a vysokou viditeľnosťou.“ Popritom sa obaja venujú aj originálnemu umeniu, ktoré vystavujú v galériách, ale nájsť ho môžete takisto v súkromných zbierkach. Tvoria spolu, ale niekedy i každý sám. Ich najväčším snom je možnosť pokračovať v tom, čo ich baví a napĺňa, a jedného dňa zorganizovať sólo výstavu.

Pavel Tomečko prišiel do Austrálie ešte v roku 1982. Zo Slovenska odišiel z osobných aj politických dôvodov. O rok neskôr sa zamestnal v The Jam Factory Craft Centre, kde založil dielňu rezania a leštenia skla a začal s navrhovaním a vyrábaním sôch z optického skla. Mnohé z nich sa stali trofejami v rôznych súťažiach. V roku 1985 založil Tomečko vlastnú firmu Uniart Glass a pokračoval v tvorbe, o ktorú prejavili záujem národné aj zahraničné galérie. Niektoré jeho diela dokonca použili ako špeciálne dary pre austrálskeho premiéra a vládu.

Daniela Tomečková-Marthová tiež vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. V priebehu štyroch rokov po absolvatóriu participovala na 26 výstavách, okrem Slovenska aj vo Francúzsku, v Taliansku, Nemecku, Maďarsku, Španielsku či Veľkej Británii. V roku 1991 sa presťahovala do za Pavlom do Austrálie, kde sa zosobášili. Pod hlavičkou firmy, ktorej meno medzičasom zmenili na Crystalart, spolu s manželom vytvorili ceny pre veľké množstvo súťaží a pretekov. Medzi tie najvýznamnejšie patria jachtársky pretek America’s Cup, Top 500 Business alebo Austrálska cena ľudských práv a tiež séria malých plastík pre mesto Sydney počas olympijských hier v roku 2000. Okrem toho získali ocenenie za mimoriadny produkt v malom podnikaní. Za viac ako dvadsať rokov existencie firmy Crystalart Tomečkovci navrhli a vyrobili stovky, snáď až tisícky podobných ocenení a trofejí.

 

Zdroj: http://hnonline.sk/svet/c1-37236260-slovaci-ktori-vladnu-svetu-trofeji

 

Pripravil: G. Murín

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do

Marcinko

„Tvrdý bojovník“ Marcinko

Ďalším Slovákom, ktorý sa presadil v ďalekom svete bol Richard „Dick“ Marcinko (* 21. november 1940, Lansford, Pensylvánia, USA – † 25. december 2021). Najviac